HC KOMETA BRNO1113Výhra
HC VÍTKOVICE RIDERA1012Prohra

30.11.2018 18:00 A tým 2018-2019 23

KOM – VIT 3:2: Gól ve vlastním oslabení vyrobil drama, body ale zůstaly v Brně

Osmou výhru ve vzájemných zápasech v řadě zapsali hokejisté Brna v duelu proti Vítkovicím. Pod Špilberkem byli úřadující šampioni herně lepší, ale Ostravané odolávali i bez kompletní druhé obrany a gól ve vlastním oslabení z produkce Ondřeje Romana udělal z původně spíše jednoznačné záležitosti drama. Ani tak se ale rytíři bodů na ledě Komety nedočkali.

HC Kometa BrnoDotřetice se hokejisté Vítkovic představili na venkovním kluzišti. Tentokrát jejich kroky vedly do Brna. Úřadující šampion ovládl sedm předchozích vzájemných duelů v řadě. Ostravský červený dres s rytířem Vítkem oblékl na jihu Moravy už i staronový obránce Jaroslav Mrázek, na druhé straně slova o zdravotních otaznících především v obraně se potvrdila absencí Ivana Baranky i Marka Hrbase.

Samotný úvod utkání byl kvůli ceremoniálu k oslavám 65. výročí direktivního zřízení hokejového oddílu složek ministerstva vnitra – Rudé Hvězdy Brno, základu dnešní Komety. Na ledě byli oceněni potomci legend, pod stropem DRFG Arény byly odhaleny dresy legend klubu. Posunutý začátek jako by trochu uspal hosty, kteří už ve 28. vteřině museli hasit velice nebezpečnou situaci poté, co Peter Mueller zůstal před bránou Vítkovic připraven na teč, naštěstí minul. Kometě patřil úvod, byla aktivnější, neustále hrála v útočném pásmu a výsledkem byl možná trochu šťastný, ale zasloužený gól z hole Michala Barinky po ráně z modré čáry, v inkriminovaném okamžiku přejeli Patriku Bartošákovi přes výhled hráči a puk tak ladně zapadl za jeho záda – 1:0. Vítkovičtí předvedli efektivitu využívání šancí. Poté, co se jim podařilo prolomit blok Komety, přišel atak třetí formace, Petr Šidlík přesunul přihrávkou hru na levou stranu, kde už připravený Patrik Zdráhal mířil pod víko Vejmelkovy klece – 1:1. Následovala aktivní hra z obou stran. Vítkovičtí se snažili si hlídat střední pásmo, Brňané byli opticky i střelecky přece jen o něco aktivnější. Vyloženější šanci zaznamenali v 15. minutě opět po střele Muellera a především v 19. minutě, kdy nedorozumění při střídání Ostravanů zavinilo, že před Bartošákem zůstal stát zcela osamocený Petr Holík, ale gólman hostů horkou situaci vyřešil. Domácí byli logicky na svém ledě přece jen o něco lepší, více se tlačili do střel, ovšem statistika střel obou týmů po první třetině v poměru 11:3 ve prospěch Komety, se zdála být trochu přitažená za vlasy.

Druhé dějství bylo v úvodu zcela v režii Komety, která v útočném pásmu předváděla hodně nátlakovou hru a také zasypala hosty sprškou střel. Z tlaku nevytěžili domácí ale nic a byli to Ostravané, kdo byl blízko druhé trefě, když po úniku ze strany mířil Ondřej Roman ke vzdálenější tyči a jen těsně minul levý růžek Vejmelkovy brány. Reakce domácích byla více, než adekvátní. Ve 25. minutě vyrazili do útoku, Hynek Zohorna poslal na krátko vzduchem puk na pravou stranu, kde už byl na ránu z voleje připravený Alexandre Mallet – 2:1. Vedení ale nenakoplo Kometu do vyšších obrátek, naopak, na rychlostním stupni přidali hosté a k vidění byl zajímavý útočný hokej, vesměs nahoru dolů. Trend rozbily až dvě přesilovky, konkrétně jedna na každé straně, které ale na obou stranách také zůstaly nevyužity. Územní převaha patřila poté Brnu, nicméně Vítkovičtí vyráželi do nebezpečných průniků, škoda, že se neujala například kombinace při výměně mezi Schleissem a Lvem, nebo také hbitá střela Mrázka z kruhu v posledních vteřinách druhé třetiny. Je potřeba také zmínit rychlou lapačku Patrika Bartošáka proti pokusu Zaťoviče z blízka.

Také na úvod třetí třetiny si Kometa vynutila převahu, nicméně třetí gólový moment jí Vítkovičtí vlastně darovali sami. Nešťastnou chybu vyrobil ve vlastním obranném pásmu David Květoň, když chtěl kolmo nahrávat středem na druhou stranu, toho využil Jan Hruška, který si sjel z útočné modré čáry na volný puk, sebral jej a pohotovou ranou nedal Patriku Bartošákovi šanci – 3:1. Brňané najednou začali zcela kontrolovat hru a Ostravané se z inkasovaného direktu jen těžko zvedali. Na hranici defenzivních možností s výborným Bartošákem odvraceli čtvrtý gól, což se nakonec ukázalo jako hodně důležité. Domácí chtěli vedení potvrdit v přesilové hře z 50. minuty, jenže aktivně napadající Vítkovičtí je dostali pod tlak. Ondřej Roman vybojoval kotouč na hranici obranného pásma, ale nespokojil se jen se zavezením mimo nebezpečí, přejel až před Vejmelku a zkusil svůj pokus na levý horní růžek znovu, a tentokrát úspěšně – 3:2. Vítkovický gól z vlastního oslabení najednou vytvořil z jasného zápasu drama. Ostravané cítili šanci a vrhli se po ní, zatímco šampion se soustředil na bránění hubeného náskoku. Vše vrcholilo logicky v posledních minutách, v power play měli hosté drtivý tlak, jenže jim chyběla ona jedna úspěšná střela, která by zvrátila stav zápasu a zajistila jim alespoň bod. Kometa ustála nápor a zapsala osmou výhru ve vzájemných zápasech nad Vítkovicemi v řadě.

HC Kometa Brno – HC VÍTKOVICE RIDERA 3:2 (1:1, 1:0, 1:1)

Branky: 3. Barinka, 25. Mallet (R. Zohorna, Schaus), 42. J. Hruška – 6. Zdráhal (Šidlík, Š. Stránský), 52. Roman. Rozhodčí: Horák, Jeřábek – Gebauer, Lederer. Vyloučení: 1:2. Bez využití. V oslabení: 0:1. Diváci: 7 700. Střely na branku: 34:20

HC Kometa Brno: Vejmelka – Štencel, O. Němec, Gulaši, Schaus, Malec, Bartejs, Barinka – Zaťovič, Holík, Mueller – R. Zohorna, J. Hruška, Mallet – Dočekal, Čermák, Plášek – Horký, Střondala, Köhler

HC VÍTKOVICE RIDERA: Bartošák – Výtisk, D. Krenželok, Gregorc, Šidlík, Mrázek, Černý – Dej, Lev, Schleiss – D. Květoň, Roman, Tybor – Kucsera, Š. Stránský, Zdráhal – Szturc, Pytlík, Baláž – Toman