HC KOMETA BRNO3104Výhra
HC VÍTKOVICE RIDERA0000Prohra

17.3.2018 17:00 A tým 2017-2018 ČF3

PLAY OFF KOM – VIT 4:0: Kometa jasnou výhrou položila Vítkovicím nůž na krk

Nebylo to tak emotivní, o to více to bylo jednoznačné. První zápas čtvrtfinále na brněnském ledě jasně ovládl úřadující mistr. Kometa rozebrala soupeře už v první třetině třemi zásahy. Vítkovice se střelecky neprosadily ani jednou a po prohře 0:4 už si v sérii nesmí dovolit jedinou porážku.

HC Kometa BrnoDva zápasy na ostravském ledě ovládla Kometa, nyní je na Vítkovicích, aby předvedly podobný kousek pod Špilberkem. Brňané měli na své straně před sobotním třetím duelem psychologickou výhodu a také domácí prostředí, ale Severomoravané rozhodně nechtěli být jen účastníkem. Trenéři přeskupili formace, do hry se dostali oproti předešlým utkáním i mladší hráči, pro zdravotní problém chyběl Tybor. Kometa slibovala hostům peklo, ale Ostravané nešli do utkání bojácně. Po pokusu domácích o úvodní tlak to byli Vítkovičtí, kdo díky Květoňově otočce mohl otevřít skóre. Mohl, ale neotevřel. Brňané byli trpěliví a v 7. minutě se dočkali, z předbrankového prostoru se z dorážky trefil Petr Holík – 1:0. Ostravané pozičně soupeři stačili, ale každá chybka se v první třetině rovnala fatální záležitosti. V 9. minutě se před Bartošáka protlačil Tomáš Vincour a nadvakrát z bezprostřední blízkosti uspěl – 2:0. Hosté mohli korigovat v přesilové hře, jenže až na pecku Baranky z ní mnoho nevytěžili. Pokračovala taktická přetahovaná, ve které domácí opět vyčkali na defenzivní klopýtnutí soupeře, třetí takové přišlo v 19. minutě, neobsazený Jan Hruška si středem sjel před bránu a zavěsil puk pod horní tyč – 3:0. A do druhé periody si Kometa navíc přenesla značnou část přesilové hry.

Vzkaz Vítkovic do vlastních řad pro druhou třetinu byl jasný. Zastavit gólový příděl a snížit náskok soupeře. Do brány se místo Patrika Bartošáka postavil Daniel Dolejš, ale jeho čisté konto dlouho nevydrželo. Přesilovkovou trefu zaznamenal z první z kruhu Martin Erat – 4:0. Ostravanům se pak podařilo zastavit gólové hody soupeře, jenže z pohledu ofenzívy jim stále hodně scházelo. Byť opticky Kometa rozhodně neopanovala dění na ledě, hrála, co jí stačilo. Vítkovičtí nevyužili dvě kompletní a jednu zkrácenou početní výhodu. Slibné šance měl Olesz, Sloboda, Lev, zajímavý tandem předvedl Květon s Romanem. Předvedl se i Dolejš, když v oslabení vymanévroval volného Vincoura. Jenže Marek Čiliak ani do druhé přestávky neinkasoval a Brno jasně drželo vedení před poslední částí.

Úřadující mistr za daného stavu odehrál utkání výborně po taktické stránce. Kontroloval hru, nikam se nehnal a hlídal si výsledek. Vítkovice nesložily zbraně, snažily se alespoň dosáhnout snížení a doufat ve zvrat, který by je dokázal přiblížit vyrovnání. Za dané konstelace by se to ale rovnalo zázraku. Své do utkání mohly říct různé šarvátky a potyčky, ale i těch bylo, s ohledem na stav skóre, mnohem méně, než ve druhém střetnutí. Účty si sice mezi sebou vyřizovali Květoň a Krejčík a poté Szturc a Radim Zohorna, ale žádný efekt to nepřineslo. Pozitivem pro Ostravany mohly být jisté zákroky Daniela Dolejše, který ve 45. minutě udržel v důrazné skrumáži před sebou Eratovy dorážky a pak také dal v 52. minutě na odiv svou rychlou lapačku proti přesilovkové střele Haščáka. Jenže Kometa už gól vstřelit nemusela. Vítkovičtí zkusili před posledními deseti minutami válečnou poradu, ale ani to neprobudilo ofenzívu. Marek Čiliak udržel čisté konto a Kometa je vítězství od semifinále. Naopak pro Ostravany by další klopýtnutí znamenalo vypadnutí.

Čtvrtý duel série se hraje v Brně hned v neděli, opět od 17 hodin. Za stavu 3:0 má úřadující mistr postupový mečbol. Vítkovice se budou snažit odvrátit konec série a vynutit si návrat bojů na svůj led.

Kamil Pokorný (HC Kometa Brno): V první třetině jsme dali góly, které nás hodně uklidnily, ale soupeř měl taky šance, tak jsme si k tomu o přestávce něco řekli a jsme spokojeni s tím, že jsme ve druhé a třetí třetině soupeře do šancí nepouštěli. Důležitý byl pro nás čtvrtý gól, pak jsme se snažili pomoct Čiliakovi k nule a celé mužstvo zaslouží poděkování za odpracovaný zápas a divákům děkujeme za skvělou atmosféru.

Jakub Petr (HC VÍTKOVICE RIDERA): Utkání rozhodla první třetina. Paradoxně jsme se dostávali do větších šancí než Kometa, ale domácí proměnili gólové dorážky. Pak se to už velmi těžko otáčí. Trošku jsme odstoupili od toho, čím jsme se prezentovali v Ostravě. Série je 3:0 vypadá to velmi jednoznačně, ale my se pokusíme ji vrátit do Ostravy.

Generali Play Off TELH 2018 – Čtvrtfinále

HC Kometa Brno – HC VÍTKOVICE RIDERA 4:0 (3:0, 1:0, 0:0)

Stav série: 3:0

Branky: 7. Holík (Zaťovič), 9. Vincour (Holík, Štencel), 19. J. Hruška (Zaťovič, Štencel), 22. Erat (H. Zohorna, Krejčík). Rozhodčí: Hribik, Pešina – Barvíř, Blümel. Vyloučení: 8:10. Využití: 1:0. Diváci: 7700 (vyprodáno). Střely na branku: 33:24.

HC Kometa Brno: Čiliak – Štencel, O. Němec, Gulaši, Krejčík, Malec, Bartejs, Barinka – R. Zohorna, J. Hruška, Erat – Zaťovič, Holík, Vincour – Mallet, Nečas, H. Zohorna – Dočekal, Čermák, Haščák

HC VÍTKOVICE RIDERA: Bartošák (od 21. Dolejš) – Klok, Sloboda, Hrbas, Baranka, Výtisk, Trška, Urbanec – Olesz, Lev, Dej – D. Květoň, Roman, Kucsera – Bartovič, Mahbod, P. Zdráhal – Kurovský, Š. Stránský, Szturc