HC KOMETA BRNO1001Prohra
HC VÍTKOVICE RIDERA0213Výhra

17.11.2017 17:00 A tým 2017-2018 22

KOM – VIT 1:3: Napodruhé to vyšlo! Vítkovice srazily v Brně mistra

Tři body z ledu mistrovské Komety jsou doma! Vítkovice odčinily středeční klopýtnutí s Jihlavou nejlepším možným způsobem, když v Brně navzdory nepovedené první třetině zcela otočily vývoj utkání a nezdolným odhodláním a bojovností srazily obhájce titulu.

HC Kometa BrnoSváteční duel mezi Kometou a Vítkovicemi měl pro oba celky už před svým začátkem speciální podtext. Kromě boje o tři body totiž domácí prahli po prvním tříbodovém úspěchu na svém ledě během posledního měsíce. Hosté zase po středečním domácích krachu s Jihlavou si chtěli napravit reputaci a ubránit pátou pozici v průběžném pořadí tabulky. Do sestavy se po uzdravení vrátil Lukáš Kucsera, chyběl stále nemocný Marek Hrbas. První třetina byla v úvodních momentech vyrovnaná. Vítkovice nezaostávaly v pohybu, ani v šancích, největší hlad měl evidentně uzdravený Kucsera, který na Vejmelku vyslal krátce po sobě dvě zajímavé střely. Bohužel tím útočná aktivita hostů vzala za své. Kometa se dostala do tempa a vynutila si jasnou převahu. Ve 4. minutě se snažil Martin Zaťovič najít z rohu před bránou Nečase, ten ale promáchl. Čermákovu dělovku z kruhu Bartošák chytil a rozklekem exceloval proti blafáku Nahodila před bránou. Brněnští pomalu utahovali smyčku kolem soupeře v jeho obranném pásmu a v 8. minutě se radovali. Důrazně si v brankovišti počínali Štencel s Alexandrem Malletem, který nakonec puk do brány protlačil – 1:0. Vedoucí gól ještě více povzbudil domácí hráče a většina hry se odbývala především v obranném pásmu Ostravanů. Tento fakt mohla podpořit ve 13. minutě přesilová hra Komety, jenže paradoxně v ní měli více ze hry Vítkovičtí a zažehnali nebezpečí. Ne na dlouho, v pěti proti pěti domácí opět tlačili. Vyloučení Kloka mohl potrestat Jan Hruška ranou z kruhu, ale Bartošák byl proti. Při následném provinění Květoně měli domácí hned minutovou přesilovku pěti proti třem, ale i tu Vítkovičtí přestáli díky dobrému pohybu a především obětavosti Jana Výtiska, který zblokoval dvě těžké střely takřka do prázdné brány. Ostravané tak z první periody vyvázli s jednobrankovým deficitem ještě dobře.

Vítkovice si ze špatné první třetiny odnesly jen to nejlepší a ve druhé třetině se předvedly ve velkém. Začaly využitou přesilovkou, kdy si Karol Sloboda sjel na pas Ondřeje Romana a střelou ke vzdálenější tyči nedal Vejmelkovi šanci – 1:1. Ostravanů byl plný led, únik Zdráhala zablokoval vracející se bránící hráč. Následovaly dvě slepené přesilové hry, ve kterých byli hosté velice aktivní, ale tentokrát na soupeře nevyzráli. Hra Brna jako by se rozpadla, i proti pěti se Vítkovičtí snáz prosazovali a přecházeli do útoku. Jáchymovu střelu z kruhu Vejmelka vyrazil. Kometa se připomenula až ve 29. minutě, kdy Nečas už už mohl dorážet do prázdné brány, ale skvěle, byť za cenu faulu zakročil Lev. V následné přesilovce ujel Olesz. Potrestaný Lev vyrazil z trestné lavice v šanci dvou proti nikomu, zvolil střelu, bohužel minul. Nemuselo jej to ale mrzet, krátce na to zužitkoval tlak v útočném pásmu čtvrtým gólem ve čtyřech utkáních Daniel Kurovský – 1:2. A hned po vhazování předvedli hosté další nebezpečný brejk. Domácí nevěděli, kde jim hlava stojí. Zajímavá šarvátka se před Vejmelkou odehrála ve 33. minutě, když se do sebe zaklesli bývalí i současní hráči Vítkovic Barinka, Szturc, Štencel a Tomáš Svoboda. Za zmínku stojí i přesilovka hostů ze 37. minuty, kdy měl skvělou šanci Roman, ale Vejmelka švihem lapačky pokus zneškodnil. Ze druhé periody vytěžili domácí snad jen ještě tlak v posledních vteřinách, který hosté ustáli.

Kometa vstoupila do posledního dějství znovu velice odhodlaně a jednoznačně chtěla zápas získat zpět na svou stranu. Vítkovice, povzbuzené vedením, ale už předváděly mnohem lepší hru, než v první třetině. Třetí perioda tak připomínala klinč dvou těžkých vah. Objektivně více šancí měli domácí, ale devízou hostů byla skvělá defenzivní hra a obětavost. Brněnští v některých chvílích až překvapivě kombinovali, což je sráželo, ukázkou byl atak ze 44. minuty, kdy před bránu s pukem najíždějící Hruška ještě jako by hledal někoho v ideálnějším postavení a odhodil kotouč do strany, kde však nikoho nenašel. Při hostech stálo také štěstí, v 50. minutě Nahodilova teč vypadla Bartošákovi z náručí a pomalu se šourala za jeho záda, nakonec ale minula tyč o pár centimetříků, vyrovnání se nekonalo. Kometa předvedla hodně drtivou kombinační hru v útočném pásmu, ale bez většího výsledku. Horko bylo Vítkovickým od 55. minuty, kdy po zásahu vysokou holí v obličeji Martina Erata obdržel Peter Trška hned čtyřminutový trest. Ostravané ale zvládli oslabení s grácií, když v podstatě dvě a půl minuty nedovolili Kometě se vůbec zachytit v pásmu, naopak Szturc ujel s pukem a Vejmelka měl plné ruce práce. Bylo až nezvyklé slyšet snášet se z ochozů plné brněnské arény pískot na hlavy hráčů Komety za neúspěšný atak. Až v závěru čtyřminutové přesilovky vyslal na Bartošáka těžkou střelu Štencel, ale vítkovický fantom znovu obstál. Definitivním potvrzením vítkovického triumfu byla 59. minuta, kdy Ivan Baranka prolomil začínající tlak soupeře, posunul na Romana Szturce, který nadvakrát překonal Vejmelku a pojistil vedení Ostravanům – 1:3. Závěr si logicky hosté pohlídali a sebrali z ledu mistrovské Komety všechny tři body, Brňanům tak prodloužili jejich čekání na výhru v domácím prostředí za plný počet.

HC Kometa Brno – HC VÍTKOVICE RIDERA 1:3 (1:0, 0:2, 0:1)

Branky: 8. Mallet (Štencel, H. Zohorna) – 22. Sloboda (Roman, Baranka), 32. Kurovský, 59. Szturc (Baranka). Rozhodčí: Hejduk, Pavlovič – Ganger, Hanzlík. Vyloučení: 6:10. Využití: 0:1. Diváci: 7700. Střely na branku: 39:23

HC Kometa Brno: Vejmelka – Barinka, O. Němec, Gualši, Krejčík, Bartejs, Štencel, Vágner – Zaťovič, Nečas, Erat – Mallet, J. Hruška, H. Zohorna – T. Svoboda, Čermák, Vincour – Dočekal, Nahodil, Haščák

HC VÍTKOVICE RIDERA: Bartošák – Baranka, D. Krenželok, Klok, Sloboda, Výtisk, Trška – D. Květoň, Roman, Tybor – Olesz, Lev, Szturc – Kucsera, Kolouch, Š. Stránský – Kurovský, Jáchym, Zdráhal – Tomi