:

HC KOMETA BRNO1113Prohra
HC VÍTKOVICE RIDERA1236Výhra

13.1.2022 18:00 A tým 2021-2022 41

Po sérii tří domácích zápasů zavítaly Vítkovice na led brněnské Komety. První třetina nenahrávala tomu, že bychom měli být svědky přestřelky. Oba týmy hrály poctivě v defenzivě a branky padaly po ojedinělých šancích. Ve druhé třetině Vítkovice zásluhou Marosze s Krenželokem vybojovaly dvoubrankové vedení, o které ale brzy přišly, když v závěru druhé třetiny snížil Mueller a v úvodu třetí třetiny vyrovnal Vincour. Vítkovičtí ale nesložili zbraně, přečkali oslabení a díky gólům Krenželoka, Flicka a Hrušky odváží do Ostravy všechny tři body.

HC Kometa BrnoUtkání Vítkovic na ledě Komety bylo kvůli přenosu O2TV Sport přesunuto už na čtvrteční termín. Ostravané do Brna dorazili v pozměněné sestavě oproti nedělní výhře nad Plzní. Do plánů trenérů zasáhly změny na marodce. Na jedné straně se sice do sestavy vrátili uzdravení Koch s Lindbergem a Lednický s Bernovským, ale na straně druhé pro zdravotní problémy vypadli Polák, Bukarts a Gewiese.

Kometa začala aktivně a ihned se pokusila zatlačit Vítkovice do defenzivy. Vítkovičtí ale úvodní tlak ustáli a naopak udeřili jako první. Kučeříkovu chybnou rozehrávku potrestal Petr Chlán, který z mezikruží propálil Tomka – 0:1. Kometa chtěla zareagovat hned z protiútoku, ale Ďalogovu střelu na bližší tyč Stezka kryje. Už se zdálo, že po tom, co střelec první branky inkasoval tvrdý úder holí do obličeje, budou hrát vítkovičtí přesilovou hru, ale i přes krvavé zranění v Chlánově obličeji se pokračovalo v plném počtu. Kučeřík dostal dost prostoru pro to, aby si připravil pozici pro střelu, ale ani jeho pokus od modré čáry Stezku nepřekvapil. V souboji o kotouč nešťastně zasáhl Bernovský obránce Tanseyho hokejkou do obličeje a tentokrát si rozhodčí prohřešku na ledové ploše všiml a Bernovský inkasoval čtyřminutový trest. Přesilovka Komety ale netrvala příliš dlouho, protože po šesti vteřinách byl za krosček vyloučen brněnský Vincour. Ihned po vhazování byl v prostoru mezi kruhy úplně volný Hruška, ale centr první vítkovické formace nemířil přesně, a tak na druhé straně zahrozila Kometa střelou Luboše Horkého. Ten dobře mířil do horního rohu Stezkovy branky, ale vítkovický brankář včas zastavil kotouč vyrážečkou. Po návratu Vincoura z trestné lavice pokračovala přesilovka Komety, ve které nebezpečně pálil Mueller do téměř prázdné branky. Americkému střelci ale kotouč nesedl tak, jak by si přál a Stezka se zvládl přesunout. Prakticky celé dvě minuty Kometa svírala vítkovickou čtveřici v obranném pásmu, ale ke vstřelenému gólu to nevedlo. To se mohlo Kometě vymstít, protože ihned po návratu z trestné lavice ujel Bernovský s Lakatošem, Bernovský ale trefil Tomkovu vyrážečku. Do dobré příležitosti se dostal Horký, ale střelou z mezikruží Stezku nepřekonal. Neúspěšný byl také Daniel Rákos, který zkoušel překvapit Stezku u první tyče. Vítkovický brankář nebyl v ideálním postavení, ale kotouč se štěstím zůstal pod jeho betonem. Tři minuty před první sirénou se vítkovičtí dopustili stejné hrubky jako Kometa v úvodu. Střondala ale nechal vyniknout Stezkovu lapačku. Tři minuty před koncem úvodní třetiny ale přece jen Kometa srovnává z nenápadné akce. Tansey se z pozice obránce vrhl mezi vítkovické hráče a povedenou střelou z levého kruhu vymetl růžek Stezkovy branky – 1:1.

K tlaku se v úvodu druhé třetiny nadechla druhá formace Vítkovic, což nakonec vyústilo v přesilovou hru. Po Plášilově střele dorážel před brankou Kalus, ale nemířil přesně. Závar před Tomkem nastal po Lakatošově střele, ale Marosz s Krenželokem se k dorážce nedostali. Už to vypadalo, že si Lindberg na modré čáře bravurně zpracoval kotouč, ale přece jen mu malinko utekl a obrana Komety se tak zvládla zorganizovat. Co se nepovedlo Lindbergovi, to zvládl o malou chvíli později Rostislav Marosz. Ten si na modré čáře přesně zpracoval kotouč po přihrávce Solovjeva, potáhl si jej blíže k brance a nechytatelně zavěsil na přední tyč – 1:2. Horko bylo Tomkovi i o malou chvíli později při akci čtvrté formace Vítkovic, ale obránci nakonec dokázali zkrotit kotouč tak, aby Tomek mohl přerušit hru. Vítkovice byly v průběhu druhé třetiny viditelně aktivnější a tlačily se za dalším gólem. Blízko mu byl třeba Dej, jehož střelu viděl Tomek na poslední chvíli. Po Horkého střele ale Stezku zachránila tyčka. Po Stehlíkově zásahu vysokou holí zůstal před brankou ležet Šik, hlavní rozhodčí se v přerušené hře rozhodl vyslyšet rad čárových a vyloučil vítkovického obránce na čtyři minuty. Kometa tak získala velkou výhodu za cestou k vyrovnání, kterou mohl zúročit střelou z mezikruží Vincour, ale brněnský útočník narazil na připraveného Stezku. Toho od modré čáry neúnavně ostřeloval Roth, ale vítkovická obrana nepustila útočníky Komety k dorážce. Roth se navíc provinil proti pravidlům a pokračovalo se ve čtyřech na obou stranách. Po návratu obou vyloučených na led Krenželok skvěle podržel kotouč na modré čáře proti trojnásobné přesile domácích. A protože jeho spoluhráči střídali, nahodil jej z nouze na brněnskou branku a nečekanou střelou nachytal Mateje Tomka. Rozhodčí sice neviděli, že kotouč přešel brankovou čáru, ale videorozhodčí celou situaci viděl jasně a dal svým kolegům na hrací ploše jasný pokyn – 1:3. Vítkovice ale nedokázaly druhou třetinu dohrát v poklidu, přišly za brankou o kotouč, ten se dostal k osamocenému Muellerovi, který bez problémů snížil – 2:3. O malou chvíli později mohlo být dokonce srovnáno, když Ďaloga bez problému projel středním pásmem a napálil kotouč na Stezku. Vítkovickému brankáři puk vypadl z výstroje a se štěstím zamířil mimo tři tyče.

V úvodu třetí třetiny Kometa zaskočila vítkovické. Rákos vyhrál u mantinelu bruslařský souboj s Flickem a okamžitě nahodil puk před branku, kam si důrazně najel Vincour a protečoval kotouč za Stezku – 3:3. Vítkovice mohly strhnout vedení opět na svou stranu, ale Stehlíkova dělovka skončila jen na zadním mantinelu. Do šance se prodíral Horký, který si to od mantinelu namířil přímo do prostoru před Stezkou, tam jej ale zahákoval Kovář. Kometa dlouho kombinovala v ponechané výhodě a připravovala si půdu pro následující přesilovou hru. V ní Stezka zasahoval proti střele Holíka. Vítkovice přečkaly oslabení a mohly tak opět pomýšlet na ofenzivu. Ke střele z mezikruží se po kombinaci s Flickem dostal Plášil, ale vítkovický bek nemířil přesně. Holland chtěl tvrdě atakovat Lakatoše, ale vítkovický střelec se stihl kanadskému hromotlukovi vyhnout a navíc měly hrát Vítkovice přesilovou hru. V ponechané výhodě Vítkovice zatlačily Kometu do defenzivy, Holland při svém ataku navíc přišel o hokejku. Lakatoš směroval svou přihrávku před branku, kde číhal Hruška, Tomek ale příložníkem nasměroval puk na Lukáše Krenželoka, který nezaváhal a vstřelil svou druhou branku v zápase – 3:4. Vedení Vítkovic mohl navýšit navrátilec do sestavy Tobias Lindberg, který ale nadvakrát Tomka nepřekonal. Plášil i přes zjevné zahákování Muellera dokázal posunout kotouč na Kaluse, který jej chytře přiťuknul do jízdy Lednickému. Mladý vítkovický útočník se tak díky tomu mohl vydat s Flickem přečíslit obranu domácích. Kanadský útočník dokázal zužitkovat Lednického přesnou přihrávku a navýšil vedení Vítkovic na rozdíl dvou branek – 3:5. Další branku mohl přidat ze samostatného úniku Lakatoš, který po buly vypíchl puk na obranné modré čáře, přesprintoval kluziště, ale bekhendovou kličkou Tomka nepřekonal. Obrovskou šanci na snížení měl o malou chvíli později Zaťovič, ale ve stoprocentní brankové příležitosti, nepřekonal Stezku, který vytáhl zákrok z říše snů. Čtyři minuty před koncem zápasu v přečíslení Flick si vyměnil roli s Lednickým, ale přihrávku kanadského útočníka tentokrát zvládl přečíst Roth. Více než tři minuty před koncem sáhla Kometa k oddechovému času a ponechala Tomka na střídačce. Domácí tlačili, ale naráželi na připraveného Stezku, který vytáhl další skvělý zákrok tentokrát proti Luboši Horkému. Kometa dále utahovala šrouby a kombinovala v útočném pásmu. Cíl Vítkovic byl jasný, nenechat vystřelit Petera Muellera. Roli osobního strážce dostal Dominik Lakatoš a taktika se vyplatila. Vítkovičtí získali kotouč a Jan Hruška střelou přes celé hřiště stanovil konečný výsledek – 3:6.

Miloš Holaň (HC VÍTKOVICE RIDERA): Velice cenné vítězství s kvalitním mužstvem, ještě na jejich domácí půdě, toho si nesmírně vážíme. I toho, že jsme dlouho drželi rovnovážný stav, pak jsme odskočili na 3:1. Neměli jsme dobré konce třetin. Paradoxně začátek třetí třetiny, kdy jsme ve druhém střídání udělali individuální chybu. Cením si mužstva, že jsme ubránili přesilovky, paradoxně jsme dostávali góly ve hře pět na pět. Hráli jsme dobře celé utkání a jsem přesvědčený, že ty tři body jsme si zasloužili.

Jiří Kalous (HC Kometa Brno): My jsme od začátku zápasu tahali za kratší konec. V podstatě celý zápas jsme dotahovali. Souhlasím s Milošem, že Vítkovice dnes hrály výborně. Hrály urputný hokej, my jsme se probíjeli celý zápas dobře organizovanou obranou. Když jsme šance měli, tak v cestě stál výborně chytající brankář soupeře. Myslím si, že Vítkovice dnes zaslouženě vyhrály.

HC Kometa Brno – HC VÍTKOVICE RIDERA
3:6
(1:1, 1:2, 1:3)

Branky: 18. Tansey (Šik, Střondala), 40. Mueller (Zaťovič, Holík), 42. Vincour (Rákos, Pavlík) – 3. Chlán, 27. Marosz (Solovjev, Lindberg), 39. Krenželok (Koch), 52. Krenželok (Lakatoš, Marosz), 53. Flick (Lednický, Kalus), 59. Hruška (Stezka). Rozhodčí: Šindel, Stano – Ondráček, Zíka. Vyloučení: 3:5. Využití: 0:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 1 000 (maximální kapacita povolená vládním nařízením). Střely na branku: 33:34.

HC Kometa Brno: Tomek – Ďaloga, Bartejs, Kučeřík, Holland, Gulaši, Tansey, Roth – Zaťovič, Holík, Mueller – Šik, Střondala, Horký – Pavlík, Rákos, Vincour – Dočekal, Dvořák, Ostřížek

HC VÍTKOVICE RIDERA: Stezka – Solovjev, J. Stehlík, Galvins, Plášil, Koch, L. Kovář – L. Krenželok, J. Hruška, Lakatoš – Marosz, Lindberg, Fridrich – Lednický, Flick, M. Kalus – Dej, Chlán, Bernovský