HC VÍTKOVICE RIDERA0000Prohra
HC KOMETA BRNO0101Výhra

30.12.2020 15:00 A tým 2020-2021 31

VIT – KOM 0:1: Derniéra roku 2020 bez gólu a bez bodu

Jediný gól rozhodl. Přetahovanou mezi Vítkovicemi a Kometou na ostravském ledě zlomila využitá přesilovka hostů. Ostravané se v závěru utkání snažili dotáhnout ztrátu, v poslední minutě jim však naději na srovnání sebral klíčovým zákrokem brankář Vejmelka a zpečetil tím zisk tří bodů na konto Brna. Ridera se s rokem 2020 rozloučila porážkou.

HC Kometa Brno

Do posledního zápasu roku 2020 udělali trenéři Vítkovic oproti nedávnému utkání na Spartě změny v sestavě, především do brankoviště se vrátil Miroslav Svoboda a ke svému premiérovému utkání v modro-bílém dresu byl z pozice sedmého beka připraven zkoušený zadák Lukáš Doudera. Kometa nominovala mezi tři tyče neoficiálního experta na Vítkovice Karla Vejmelku, který proti tomuto soupeři umí jak v brněnském dresu, tak se mu dařilo ještě v minulosti v Pardubicích.

Souboj týmů z druhé poloviny tabulky byl ve svém úvodu především velkou přetahovanou. Brankáři si na své větší zákroky musely přece jen nějaký čas počkat, sražené střely či nepřesné zakončení a hlavně souboje u hrazení o každý puk, to byly první momenty utkání na obou stranách. Kometa se k vyšší aktivitě v pásmu soupeře osmělila v 8. minutě. Po střele Filipa Krále Svoboda nevěděl, kde má kotouč a zdálo se, že ten je za ním, ale v brankovišti. Bránící Ostravané jej naštěstí spatřili včas a hbitě jej uklidili. Pár okamžiků na to se k práci dostal i Vejmelka, to když se před něj prodral Alexandre Mallet. Hosté měli i díky již zmíněnému tlaku v pásmu na úvod opticky ze hry více. Svoboda musel likvidovat krom jiných také pokusy Valského, Brabence a dalších. Vítkovice ustály v první periodě oslabení, směrem dopředu jim ale chybělo důraznější a především přesnější zakončení a vyšší aktivita v útočné třetině.

Druhá část začala náporem Komety a velice brzy po jejím rozehrání musel brankář Svoboda likvidovat šanci zcela zapomenutého Jakuba Klepiše v bezprostřední blízkosti brány. Vítkovičtí byli nuceni přidat na forčekingu, což jim vyneslo hned velkou příležitost, ve 23. minutě si na Vejmelku vyšlápl Dočekal. Exbrněnský hráč patřil k nejaktivnějším Vítkovickým úvodu prostřední částky, ve 25. minutě zkusil hostující brankáře překonat vysokou dalekonosnou střelou a pravda, Vejmelka měl s tím problémy. Jihomoravané si komplikovali svou hru chybami v defenzivě a rozehrávce, díky jedné z nich pálil nebezpečně Lakatoš. Ale i ostravské založení útoku značně pokulhávalo vinou nepřesných přihrávek, či sražených puků, to vše na úkor vytváření větších příležitostí. A to ještě z utkání v jeho polovině odstoupil pro zdravotní problém střelec Lakatoš. První branková situace zápasu přišla až ve 34. minutě, lví podíl na ní měla přesilová hra hostů. Peter Mueller pálil na bránu Vítkovic z dálky, Svoboda puk odrazil, ale nepokrytý Martin Zaťovič expresně kotouč vrátil zpět do klece – 0:1. Domácí následně přidali na tempu, ale nepřesnosti v zakončení i kombinaci jim hatily ofenzivní snažení. Pak ale přišel tvrdý tah na branku, ve 38. minutě byl Vejmelka pod palbou, rychle musel likvidovat rány Poláka, Štencela i bekhend Malleta, který přitom vedle sebe měl volného Dočekala, ale zvolil okamžité zakončení a brankář Komety byl tím ve výhodě. Poslední minuta druhé třetiny mohla a asi i měla přinést srovnání, Alexandre Mallet střílel kolmo z jízdy, překonal Vejmelku, ale nastřelil brankovou konstrukci.

Vítkovice sice před poslední třetinou ztrácely jeden gól, nicméně určitě nebyly bez šance. Krátce po rozehrání se ale musely soustředit na obranu, protože při dalším vyloučení musely čelit přesile Komety. Petr Holík pohotově dorážel, Miroslav Svoboda se stačil včas posunout do odkrytého prostoru. Brňanům se pak málem podařil brejk, při kterém zakončoval Valský a také střela z mezikruží Horkého. Miroslav Svoboda ve všech případech udržel puk před čarou a tedy zachránil svůj tým od dvoubrankové ztráty. Ve 45. minutě se domácí poprvé dočkali početní výhody a měli příležitost k vyrovnání stavu utkání, byť přesilové hry nadále nepaří k jejich silným stránkám. Navzdory několika zajímavým šancím zůstala tato situace z pohledu domácích nevyužita a Brňané nadále drželi vedení. Druhá příležitost pro Ostravany přišla vinou vyloučení na straně hostů ve 49. minutě. Z levé strany se snažil prosadit Marosz, Dej mohl dorážet z pravé straně, dorážka bohužel nepřesná. Navzdory vlastnímu oslabení se utrhl Dávid Bondra a Svoboda měl s jeho pokusem problémy. Jednobrankový rozdíl rozhodně nebyl nepřekonatelný, ale Vítkovice nutně potřebovaly zabojovat. V 52. minutě zažil bolestivý okamžik jeden z nejproduktivnějších hráčů Brna Peter Schneider, který po střetu za bránou naplno vlétl do mantinelu a jeho grimasa a křik dávaly tušit vážnější zdravotní problém v oblasti ramene nebo klíční kosti. Na druhou stranu fakt, že se za několik okamžiků vrátil na led byl ukazatelem toho, že zas tak vážné zranění to nebylo. Hned na to byli Ostravané asi nejblíže srovnání, jak dosud byli, Vejmelkovi vypadl puk v brankovišti a po ráně Štencela, ale k odraženému kotouči se Rostislav Marosz ani Marek Kalus nedostali pro příkladný důraz a bojovnost bránících Jihomoravanů. Snaha Vítkovic o závěrečný nátlak dostala trhlinu ve chvíli, kdy po ataku Bondry inkasoval Koch trest na dvě plus deset minut. Kometa si díky přesilovce mohla oddechnout a rovněž pomýšlet na navýšení skóre. Vítkovice v poslední minutě zavřely Kometu v pásmu a zkusily to v šesti, blízko byl Jan Hruška, ale Vejmelka puk odrazil. Následně Holík netrefil prázdnou bránu domácích, ale to už na věci nic neměnilo. Kometa jediným gólem rozhodla utkání a Vítkovice se s rokem 2020 rozloučily těsnou porážkou.

HC VÍTKOVICE RIDERA – HC Kometa Brno 0:1 (0:0, 0:1, 0:0)

Branky: 34. Zaťovič (Král, Mueller). Rozhodčí: Pešina, Šindel – Brejcha, Gerát. Vyloučení: 4:2, navíc Koch (VIT) 10 minut osobní trest za vražení na hrazení. Využití: 0:1. Bez diváků. Střely na branku: 26:24

HC VÍTKOVICE RIDERA: M. Svoboda – Štencel, R. Polák, Gewiese, Trška, Koch, L. Kovář, L. Doudera – L. Krenželok, J. Hruška, Lakatoš – Dej, Marosz, Kalus – Mallet, Werbik, Dočekal – Fridrich, Mikyska, Schleiss

HC Kometa Brno: Vejmelka – Král, Mlčák, Bartejs, O. Němec, Gulaši, Freibergs – Zaťovič, Holík, Mueller – Valský, Klepiš, Schneider – Kusko, Brabenec, Horký – D. Bondra, Dvořák, Šoustal – Vincour