HC KOMETA BRNO1102Prohra
HC VÍTKOVICE RIDERA2125Výhra

12.2.2020 18:00 A tým 2019-2020 44

KOM – VIT 2:5: Vítkovice vyhrály v Brně

Další velice cenné tři body, které na vítkovickém kontě čekal málokdo. Ostravané vyhráli na ledě Komety Brno i díky výbornému nástupu a dvěma trefám během 41 sekund. Vítěznou branku si připsal Nicolas Werbik, slavil i brněnský odchovanec Jan Hruška, Peter Šišovský při svém debutu zapsal asistenci.

HC Kometa BrnoSérie posledních osmi zápasů, které rozhodnou o bytí a nebytí, začala ve středu. Pro Vítkovice na brněnském ledě. Ostravané dojeli do jihomoravské metropole s mírně obměněnou sestavou. Předně svůj debut v modro-bílém dresu zaznamenala poslední nová akvizice týmu, slovenský forvard Peter Šišovský. Tomu udělal místo v sestavě zraněný Miroslav Indrák. Trenéři zkusili na domácí bojovněji laděné nasazení, kdy se rozhodli v úvodu posílat na první brněnskou formaci svůj obyčejně čtvrtý útok. Pikantní příchuť mělo utkání hned pro několik hráčů, na vítkovické straně pro exbrněnské Štencela, Hrušku, Dočekala, na straně Komety pro Stránského.

Utkání začalo obrovským náporem Komety. Vítkovice byly v prvních okamžicích pod palbou. V útočném pásmu úřadovali Plekanec s Eratem a už ve 2. minutě si po nešťastné teči Werbika málem hosté vstřelili vlastní gól. Pak kombinovali Zaťovič s Muellerem a jen obětavý pád Tršky zamezil gólovému momentu. Vyloučení na straně Ostravanů mělo tlak Brna ještě znásobit, jenže přišel pravý opak, před Janem Schleissem se vlastním oslabení otevřel prostor, Lukáš Kovář jej vyslal do útoku a vítkovická čtyřiaosmdesátka únik proměnila – 0:1. Po rozehrání se hostům podařilo úspěšně nahlodat rozehrávku Komety, Ondřej Roman zastavil útok domácích ve středním pásmu a z okamžitého brejku zavěsil – 0:2. Dva góly během 41 sekund vedly k vystřídání Karla Vejmelky za Marka Čiliaka, který pak musel odolávat vítkovické aktivitě. Čelil opět Romanově ráně z první, stejně jako rychlé kombinaci Štencela s Hruškou. Kometě pomohla v první třetině druhá přesilová hra, ve 13. minutě ji domácí expresně využili poté, co Miroslav Svoboda odrazil Vincourovu střelu a kapitán Jihomoravanů Martin Zaťovič dokázal bekhendovou dorážkou prosadit navzdory tomu, že stál mezi třemi bránícími hráči – 1:2. Nedisciplinovanost brzdila hosty, v další početní výhodě Komety už ale Miroslav Svoboda předvedl skvělé zákroky, především při Plekancově ráně z pravé strany, kterou dorážel zleva Rákos, ale Svoboda rychlými přesuny udržel vedení svého týmu. Závěr první periody nadále kouskovala vyloučení, v poslední minutě se domácí snažili dosáhnout na vyrovnání, Muellerův brejk ale opět pohotový Svoboda kryl.

Druhá třetina začala jako přes kopírák, jako její předchůdkyně. Jen v obráceném gardu. Byly to Vítkovice, kdo zahájil rychlou útočnou hrou. Martin Dočekal se po několika desítkách sekund hry natahoval zcela osamocen po puku před Čiliakem, ale naštěstí pro slovenského gólmana na kotouč nedosáhl. Pak si se střelou sjel až do nízké oblasti kruhu Štencel, Čiliak kryl. Na výborný úvod hostů odpověděla Kometa ještě větším náporem, ve kterým měla prsty čtvrtá formace. Tlak byl úspěšný, ve 26. minutě se zpoza brány obtočil kolem tyčky Luboš Horký a dokázal puk propasírovat za Svobodu – 2:2. Srovnání samozřejmě Brňany nakoplo a Ostravané měli co dělat, aby následný tlak ustáli. Zárodek šarvátky při tom předvedli Stránský a Štencel. Kometa udávala tempo hry, Vítkovice se do něj začaly vracet pozvolna. Ve 29. minutě nechybělo mnoho a nová ostravská akvizice Peter Šišovský se málem prosadil navzdory dvěma bránícím hráčům na zádech bekhendovou střelou do růžku. Pak začal nápor hostů. Dočekal tečoval ve 31. minutě v brankovišti, ale k jeho smůle mířil puk mimo bránu. Tlak obyčejně čtvrté vítkovické formace, která ale tentokrát měla pořadové číslo jedna, ale nakonec vyzněl jako úspěšný. Od bočního mantinelu se uvolnil Nicolas Werbik, vybruslil na kruh a hbitým švihem ukončil neprůstřelnost střídajícího Čiliaka – 2:3. Hra se pak uklidnila, možná to byli hosté, kdo z ní měl více, nicméně většího ohrožení stavu skóre se diváci do druhé sirény už nedočkali.

Třetí část ve svém úvodu nepřinesla ani na jedné straně výraznější příležitost. Hra se kouskovala při častých zakázaných uvolněních. Ve 43. minutě se v náznaku šance objevil před Čiliakem Tomáš Kubalík. Brno kontrovalo nebezpečnou střelou z mezikruží Horký, ale mířil nad. Domácí začali zvyšovat střeleckou aktivitu, ale ze strany Vítkovic přišla rázná odpověď. Ve 45. minutě nádherně zavěsil do brány svého někdejšího klubu Jan Hruška, asistenci si při svém debutu připsal Peter Šišovský – 2:4. Vítkovice se navýšením vedení rozhodně neukolébaly, neupustily od útočné hry, Čiliak byl pod tlakem. Když pak zahrozili domácí, důrazná defenziva Ostravanů byla připravena. V 50. minutě měl svou premiérovou trefu proti mateřskému celku na holi Šimon Stránský, dostal kotouč k volné tyči, vracel jej do brány, ale Miroslav Svoboda v leže pokryl puk. Krátce na to dostala Kometa k dispozici přesilovou hru, byla v ní pozičně silná. Byl to další vítkovický odchovanec, kdo měl ideální příležitost, Lukáš Kucsera pálil nadvakrát z bezprostřední blízkosti, ale nadvakrát do Svobody. Situace pro domácí se ztížila, když v 54. minutě šel pykat Horký. Ostravanům se sice početní výhodu nepodařilo proměnit, ale ukrojení dvou minut jim i tak stačilo. Od 58. minuty vrhla Kometa vše dopředu, bez brankáře, v šesti, dostala hosty pod tlak, v kritické chvíli proti Plekancovi zasáhl Svoboda. Následné vhazování po time-outu domácích vyhráli hosté, Dominik Lakatoš dostal puk do útočného pásma a trefil odkrytou klec Brňanů – 2:5. Zbylé momenty už byly jen povinností. Vítkovice dokázaly vyhrát pod Špilberkem a umocnily své bodové konto o další hodně cenné tři bodíky.

Kamil Pokorný (HC Kometa Brno): Zápas se mi nehodnotí dobře. Hodně špatný úvod, dostali jsme dva góly z prvních tří střel a psychicky nás to rozložilo. Vrátili jsme se do zápasu kontaktní brankou. Úvod druhé třetiny byl podle představ, měli jsme tlak a vyrovnalo se. Zde se lámal zápas, protože jsme neproměnili šance na 3:2, které by nás dostaly na vítěznou vlnu a strhlo by to diváky. Poté jsme inkasovali gól na 2:3, který byl zlomový. Vítkovice se opět dostaly do vedení. Ve třetí třetině jsme chtěli hrát aktivně, pohybem si vynutit fauly a zatlačit soupeře, ale to se nám bohužel vůbec nepovedlo. Vítkovice výborně bránily a navíc daly z kontru na 2:4, což rozhodlo. Nám se zápas jednoznačně nepovedl.

Mojmír Trličík (HC VÍTKOVICE RIDERA): Přijeli jsme do Brna za získáním bodů s taktikou hrát ze zabezpečené obrany a na brejky. To se povedlo, dali jsme dva rychlé góly, ale pak se domácí dostali do kontaktu, dali branku na 1:2 a šli do velkého tlaku. Ve druhé části srovnali, ale nám se povedlo odpovědět. Ve třetí třetině jsme skvěle plnili taktiku a měli jsme dobré šance. Vybojovali jsme nakonec důležité tři body. Musím ještě zmínit, že všechna vyloučení z naší strany byla zbytečná, příště nás to může stát body.

HC Kometa Brno – HC VÍTKOVICE RIDERA 2:5 (1:2, 1:1, 0:2)

Branky: 14. Zaťovič (Vincour, O. Němec), 27. Horký – 5. Schleiss (L. Kovář), 6. Roman, 32. Werbik (R. Černý, Dočekal), 45. J. Hruška (Šišovský), 59. Lakatoš. Rozhodčí: Hodek, Jeřábek – Frodl, Rožánek. Vyloučení: 3:5. Využití: 1:0. V oslabení: 0:1. Diváci: 7 102. Střely na branku: 37:26

HC Kometa Brno: Vejmelka (od 6. Čiliak) – Mlčák, O. Němec, Pyrochta, Bartejs, Gulaši, S. Svozil, Baranka – Zaťovič, Š. Stránský, Mueller – Kusko, Plekanec, Erat – Kucsera, Rákos, Vincour – Plášek, Střondala, Horký

HC VÍTKOVICE RIDERA: M. Svoboda – Štencel, Trška, Rosandič, Dudas, Výtisk, R. Černý, L. Kovář – Dočekal, Werbik, T. Kubalík – Bukarts, Roman, Lakatoš – Šišovský, J. Hruška, Schleiss – Dej, R. Veselý, Mallet