HC Energie Karlovy Vary0011Prohra
HC VÍTKOVICE RIDERA2114Výhra

10.1.2021 15:30 A tým 2020-2021 34

KVA – VIT 1:4: Tři body z Varů! Vítkovice o víkendu stoprocentní

Víkend – dva zápasy, šest bodů! Vítkovice v neděli na ledě Karlových Varů navázaly na páteční úspěch a zaslouženě zapsaly na konto plnohodnotné vítězství. Ostravané Energii předčili ve všech herních aspektech a dovolili jí pouze před závěrem snížit.

Na západě Čech se Ostravané usadili už pro jistotu s jednodenním předstihem. Trenér Miloš Holaň dodržel nepsané pravidlo o tom, že vítězná sestava se nemění a nominoval na chlup stejné složení, jako v pátek proti Mladé Boleslavi. To Energetici po čtyřech porážkách změny v sestavě udělat museli, a to už jen z toho důvodu, že se do jejich kádru vrátil z Liberce forvard Tomáš Rachůnek a okamžitě v zápase s Vítkovicemi oblékl černo-bílý dres.

Opatrnější úvod, který připomínal spíše oťukávánou, rozčísl ve 4. minutě svým pokusem před bránou po střele z modré čáry obránce hostů Petr Gewiese a brankář Filip Novotný se musel umět i v rozkleku přesouvat, aby zabránil gólu vítkovickému obránci z bekhendové akce. Modro-bílí působili živěji a hrálo se především v pásmu Energetiků, vyloučení Graňáka převahu Vítkovic jen znásobilo a v přesilovce nechybělo mnoho, aby Vladimír Svačina dorážkou ze strany otevřel skóre. V 9. minutě si první větší šanci připsali domácí, Jakub Flek ale v samostatném úniku na Daniela Dolejše nevyzrál. Vítkovičtí následně ustáli i vlastní oslabení po šarvátce před bránou a mohli se opět soustředit na své útočné snažení. A v 18. minutě mohli slavit další úspěch. Martin Dočekal se ze strany prodral před Filipa Novotného a ačkoli měl prakticky na zádech bránícího Lauka, dokázal brankáře prostřelit mezi betony – 0:2. Vítkovice byly v první třetině aktivnější a zaslouženě si po první siréně odnášely do kabiny dvoubrankové vedení.

Ani na začátku druhé třetiny to neměli Karlovarští se svým ostravským soupeřem snadné. Modro-bílí rychle po rozehrání prostřední části začali okupovat jejich obranné pásmo. Energetikům ke změně nepomohla ani druhá přesilová hra utkání, v ní ohrozil Dolejše pouze Koblasa, jinak se dění odbývalo spíše ve středním pásmu. Výpad čtvrté formace ve 27. minutě znamenal třetí puk v bráně Karlových Varů. Rozhodčí si ovšem vyžádali konzultaci s videem, které odhalilo, že dorážka Werbika v klubku těl před brankovištěm se uskutečnila rukou, takže gól nemohl platit. Nic to ale neměnilo na tom, že modro-bílí měli nadále navrch a pořádně přitápěli domácím. Ve 30. minutě se do brankoviště opět dravě tlačil kompletní vítkovický čtvrtý útok a Novotný jen s maximálním vypjetím udržel puk před čarou. Dobrou práci odváděli hosté ale i na defenzivní straně, když ustáli i třetí oslabení bez větší újmy. Ve 35. minutě byl Novotný opět pod velkým tlakem, to když před ním na teč zaparkoval Kalus a dorážel také Werbik. Až krátce před závěrem druhé třetiny se Energie pokusila o útočný tlak, který ale po pár střeleckých pokusech přerušilo vyloučení po úspěšném osvobození Vítkovic z útočného sevření. Ostravané dostali k dispozici 43 sekund přesilovky 5/3. Kouč Miloš Holaň si okamžitě vyžádal oddechový čas, aby dal svým svěřencům náležité pokyny pro zdvojenou výhodu. A podařilo se jim to za pouhých 15 sekund. Ránu Dominika Lakatoše z kruhu usměrnil za Novotného záda tečí Lukáš Krenželok – 0:3.

I díky pokračující klasické přesilovce měli modro-bílí více ze hry také na úvod třetího dějství. Po návratu do rovnovážného stavu se o rychlý protiútok pokusil David Kaše, ale jeho zakončení po obkroužení brány Daniel Dolejš dokázal vystihnout. Krátce na to střílel z otočky Jakub Flek a bylo znát, že pokud Energetici plánovali zahájit hon za případným zvratem v utkání, pak tomu bylo právě nyní. I na tento nástup ale hosté připravení byli i díky výbornému Dolejšovi, i konsolidované obraně měli Karlovarští své snažení o poznání těžší a komplikovanější. Ostravané ovšem také sami rozvíjeli útočné akce a ve 48. minutě navýšili své vedení na čtyři góly poté, co Mallet našel zpoza brány v mezikruží Marka Kaluse, který pohotově propálil Novotného – 0:4. Nicméně domácí zbraně nesložili a byl to jejich nejproduktivnější útok, který vykřesal jiskru naděje v 50. minutě, když se z kruhu bez přípravy trefil David Kaše a smazal tak čisté konto Daniela Dolejše – 1:4. Varští se pokusili šanci vzít za pačesy, v 55. minutě přišel další pokus a s ním Mikušovo obkroužení klece, naštěstí Mikuš zakončit nemohl a Flek byl sice za cenu faulu ale zablokován. S následnou přesilovou hrou získali Západočeši poslední šanci na útok za obratem utkání, zvlášť, když dostali k dispozici dvojnásobnou výhodu v délce 20 sekund. Vítkovičtí ve třech tlak ustáli, ale museli ještě úspěch potvrdit ve zbytku klasické nevýhody. Daniel Dolejš v ní ale předvedl klíčový a zároveň efektní zákrok lapačkou proti Koblasově střele. Vítkovice tlak přestály a zbývaly poslední dvě minuty, odstup obou týmů byl přitom tříbrankový. Varští už během nich nedokázali, až na strkanici mezi Laukem a Schleissem, vymyslet nic. Vítkovice své snažení dotáhly do úspěšného konce, zapsaly druhé tříbodové vítězství v řadě a víkend korunovaly ziskem šesti bodů!

Tomáš Mariška (HC Energie Karlovy Vary): Vítkovice na nás vletěly. My jsme přestáli ten jejich úvodní tlak a měli jsme tam několik šancí. Soupeře jsme pak ale nechali odskočit o dvě branky. Oni nás pak díky skvělé obraně nepouštěli do žádných větších příležitostí. My jsme dnes nehráli to co jsme chtěli, nedostali jsme se k tomu našemu hokeji. Byli jsme všude pozdě, nedohrávali jsme souboje. Třetí gól byl myslím rozhodující. Byť snaha našich hráčů trvala do konce, tak Vítkovice byly dnes lepším týmem a zaslouženě vyhrály.

Radek Philipp (HC VÍTKOVICE RIDERA): Bylo to velice těžké utkání, které jsme zvládli díky skvělému výkonu mužstva, podpořeného gólmanem. Děkujeme klukům za to, jak zvládli dnešní zápas. Jinak bych řekl, že jsme měli výborný vstup do utkání. Byli jsme silnější v soubojích. Ve druhé třetině nám pomohla i přesilovka. Ve třetí třetině až na jednu střelu nás podržel gólman. S výkonem jsme spokojeni a domů odjíždíme šťastní.

HC Energie Karlovy Vary – HC VÍTKOVICE RIDERA 1:4 (0:2, 0:1, 1:1)

Branky: 50. D. Kaše (Rohan, Flek) – 11. Mikyska, 18. Dočekal (Werbik, L. Kovář), 40. L. Krenželok (Lakatoš), 48. Kalus (Mallet). Rozhodčí: Pešina, Svoboda – Brejcha, Gerát. Vyloučení: 6:7. Využití: 0:1. Bez diváků. Střely na branku: 28:33

HC Energie Karlovy Vary: F. Novotný – M. Rohan, Šenkeřík, Graňák, Weinhold, Pulpán, Zábranský, D. Mikyska – T. Rachůnek, D. Kaše, Flek – Lauko, T. Mikúš, O. Beránek – Koblasa, Černoch, Kohout – Hladonik, Skuhravý, Vondráček

HC VÍTKOVICE RIDERA: Dolejš – Pyrochta, Polák, Gewiese, Galvinš, Koch, L. Kovář, Černý – Svačina, J. Hruška, Lakatoš – L. Krenželok, Dej, Schleiss – Mallet, Mikyska, Kalus – Fridrich, Werbik, Dočekal