HC VÍTKOVICE RIDERA0112Prohra
HC Energie Karlovy Vary1113Výhra

9.10.2020 17:30 A tým 2020-2021 8

VIT – KVA 2:3: Lepší Karlovy Vary Vítkovicím obrat nedovolily, rozhodly z brejků

Karlovy Vary si z Ostravy odvezly všechny body díky výbornému využívání brejkových situací. Vítkovičtí se natahovali po dalším velkém zvratu, ale tentokrát na něj nedosáhli. Před zcela prázdnými tribunami a v na nějakou dobu posledním utkání (kvůli zmrazení sportu vládními protiepidemiologickými nařízeními) vyšli modro-bílí naprázdno.

Utkání už dle nařízení nesměl sledovat jediný divák. V desetitisícové hale to znamenalo, že na tribunách sedělo pár jednotlivců z řad novinářů, což bylo vše. V atmosféře bubliny rozehrály zápas lépe Karlovy Vary, a to i díky poměrně brzkým dvěma vyloučením na straně domácích. Miroslav Svoboda byl pod palbou, na druhé straně byl ovšem v permanenci. V mezihře rovnovážného stavu se do sebe po jednom ze střetů málem pustili Schleiss s Plutnarem. Lepší rozjezd utkání byl tím, z čeho hosté těžili a i když v 15. minutě byl blízko otevření skóre domácí Mallet, byli to Západočeši, kdo se radoval. Brejkovou situaci dvou proti jednomu zužitkoval po spolupráci s Vildumtzem Tomáš Mikúš – 0:1. To ale jako by byl pravý zlom. Ostravané začali přebírat iniciativu utkání a především začali si vytvářet vyložené šance. A v permanenci byl Filip Novotný v bráně Varů. Do přestávky to byl on, kdo slavil úspěch, nepřekonal jej Lakatoš, který v ideální pozici svou akci překombinoval, puk za něj neprocedil důrazný Šišovský, neujala se ani spolupráce Schleisse s Krenželokem a následný individuální pokus Schleisse z první. Vítkovičtí získali v závěru první periody početní výhodu, nicméně do kabin odcházeli s jednobrankovou ztrátou.

Vítkovice se po pauze na Vary doslova vrhly, početní výhoda jim hrála do karet, vytvářely si čím dál více vyložených šancí. Ve 21. minutě neujala kombinace do prázdné brány, na jejímž konci stál Rostislav Marosz – 1:1. Srovnání domácí povzbudilo. Šance pokračovaly a převaha byla na holích modro-bílých, v minutě 22. bohužel neuspěli Mallet ani Dej. Hosty připomenul krátce na to dvěma slepenými šancemi Lauko. Pardoxně další ojedinělý neubráněný brejk dvou proti jednomu znamenal návrat Varů do vedení, ve 26. minutě nabíjel Vildumetz na ránu pod víko Ondřeji Beránkovi – 1:2. Pak se většina dění odehrávala v nerovnovážných stavech. Vítkovičtí ubránili částečné oslabení tří proti pěti a když se pak provinili hosté, byli to oni, kdo bušil do soupeře v jeho obranné třetině. Ve 33. minutě mohl pro Energetiky zvyšovat Šenkeřík, jeho rána od modré ale orazítkovala tyč Svobodovy brány. Svoboda pak dvakrát zasahoval při dorážkách z bezprostřední blízkosti. Ani druhé dějství se neobešlo bez výměny názorů, do vlasů si vjeli Marosz s Vondráčkem. Skóre se do druhé přestávky už nezměnilo, nepříjemný moment zažil hostující Rohan, když zalehl do příklepu Werbika a byl značně otřesen.

Vary vstoupily do třetí periody aktivně a vynutily si po několika pokusech také další přesilovou hru. Domácí ale oslabení ustáli a tempo hry jim prakticky okamžitě přesilovku vrátilo. A byla to o poznání aktivnější početní výhoda, jenže neproměněná, byť pokusy Štencela, Lakatoše a především dorážka Marosze byly blízko druhému srovnání večera. Ve 49. minutě si našlápl ve středním pásmu Schleiss, ale byl nedovoleně zastaven, následně jej navíc do klinče vzal Šenkeřík. Dvojitá přesilovka pro domácí to nebyla, ale klasická ano. Paradoxně pomohla ale hostům, Martin Kohout se dostal k volnému kotouči ve středním pásmu a samostatný únik zakončil. Miroslav Svoboda dráhu pokusu vystihl, ale puk mu nešťastně propadl výstrojí do klece – 1:3. Vítkovičtí se trápili ve zbytku přesilové hry, ale s jejím koncem přišlo snížení, rychlé otočení pokusu Varů o rozehrávku, nahození Marosze a následná teč Dominika Lakatoše ze vzduchu – 2:3. Pak přidal Miroslav Svoboda několik důležitých zákroků a domácí mohli vyrážet na protiútoky. Notně se na ledě také přiostřilo. A Vítkovice také s tenčícím se časem přitvrdily. To Vary začaly hlídat přechod ze středního pásma a hlídat tím rovněž hubené vedení. V posledních momentech se pak domácí hodně nadřeli se založením útoku a ztráceli tím drahocenný čas, zkusili hru bez brankáře, ale nedařilo se. Odvrátili gól do prázdné klece a necelých 5 sekund před koncem si vzali oddechový čas. Následné buly v útočné třetině neproměnili v rychlou trefu, Vary si výhru před prázdnými tribunami pohlídaly.

Pro oba celky to byl na dobu minimálně dvou týdnů poslední zápas. Vládní protiepidemiologická opatření minimálně do 25. října zmrazí veškerý sport v zemi, včetně české nejvyšší soutěže.

HC VÍTKOVICE RIDERA – HC Energie Karlovy Vary 2:3 (0:1, 1:1, 1:1)

Branky: 21. Marosz (Štencel, Mallet), 51. Lakatoš (Marosz) – 15. T. Mikúš (Vildumetz, Graňák), 26. Beránek (Vildumetz), 50. Kohout (Černoch). Rozhodčí: Hodek, Micka – Ganger, Klouček. Vyloučení: 7:7. Využití: 1:0. V oslabení: 0:1. Bez diváků. Střely na branku: 37:32

HC VÍTKOVICE RIDERA: M. Svoboda – Štencel, R. Polák, L, Kovář, Polášek, Trška, Koch, Barinka – L. Krenželok, Marosz, Schleiss – V. Polák, Mikyska, Lakatoš – Šišovský, Dej, Mallet – Dočekal, Werbik, T. Kubalík

HC Energie Karlovy Vary: F. Novotný – Kotvan, Šenkeřík, Graňák, Plutnar, Pulpán, Zábranský, Rohan – Lauko, D. Kaše, Flek – T. Mikúš, Vildumetz, O. Beránek – Koblasa, Černoch, Kohout – Redlich, Skuhravý, Vondráček