HC Energie Karlovy Vary0325Výhra
HC VÍTKOVICE RIDERA1012Prohra

12.10.2018 17:30 A tým 2018-2019 9

KVA – VIT 5:2: Energie trestala provinění Vítkovic, třikrát

Návrat na karlovarský extraligový led Vítkovickým nevyšel. Ostravané sice otevřeli skóre, ale po většinu zápasu tahali z pohledu jeho stavu za kratší konec. Západočeši rozhodli utkání díky třem využitým přesilovým hrám a po sedmi porážkách v řadě naplno bodovali.

Vítkovičtí se po roce vrátili k extraligovému duelu do Karlových Varů. Na ledě mistra z roku 2009 očekávali nelehký duel. Před ním mírně upravili sestavu, když prohodili složení obran i pořadí útoků a k prvnímu extraligovému duelu v nové sezoně nastoupil útočník Jan Hudeček, který na soupisce nahradil Samsona Mahboda. Na pozici sedmého obránce se dostal uzdravený Tomáš Černý.

Zápas začal spíše kouskovanou hrou, kterou ovšem i tak hosté obrátili ve svůj prospěch. V 5. minutě nastřelil ze strany Ondřej Roman puk na Filipa Novotného, jehož vykopnutí betonem vrátil do brány pohotově volný Radoslav Tybor – 0:1. Ostravané mohli rychle přidat i druhý gól, ale ze série střel už navýšení nevytěžili. Záhy poté měl obrovskou, takřka podobnou šanci jako byl vítkovický gól, domácí Adam Lapšanský, ovšem s tím rozdílem, že jeho dorážku Patrik Bartošák dokázal hbitě zachytit. Vary se probraly snad až inkasovanou brankou a přidaly na důrazu i aktivitě. Brankář Bartošák byl v hlavní roli a úspěšný. Dokazoval to při zákrocích proti Lapšanskému, Beránkovi, Romanu Vlachovi. Karlovarskou aktivitu mohl zpražit atak dvojice Dej – Pytlík, ale Novotný byl tentokrát na místě. Co do optického vjemu, více ze hry v první dvacetiminutovce měli domácí, a to i díky přesilové hře v závěru. Ostravané ale byli ve svém počínání efektivnější.

Zkráceným oslabením odstartovali hosté druhou třetinu a početní nevýhodu bez větších potíží ustáli. Po chybné rozehrávce Varských dostal puk na hůl Roman Szturc, ale jeho bekhend mířil mimo. Špatné střídání se ale Vítkovicím vymstilo, po hře v šesti museli znovu do čtyř a Energetici přesilovou hru ranou Tomáše Mikuše z kruhu využili – 1:1. Hra se přelévala, Stanislav Balán zůstal osamocen před bránou a mohl po chybné přihrávce Lva pálit na bránu svého někdejšího celku, Bartošák se ale puku šikovně postavil. Z karlovarské aktivity pramenily fauly hostů, a tak ve 30. minutě musely Vítkovice znovu do čtyř. Hra v oslabení logicky srážela možnosti modro-bílých na minimum, bylo nutné soustředit se na obranu a i když v ní byli zdatní, přece jen jim to ubíralo sil i času. Energetici byli v tempu a ve 35. minutě se dočkali vedoucí branky, Beránek vyrazil po křídle, nastřelil na Bartošáka, puk se odrazil na střed k Václavu Skuhravému, kterému sice střela příliš nesedla, ale přesto zapadla za Bartošákova záda – 2:1. A než se diváci v hale nadáli, domácí už vedli o dvě branky. Vyloučení Radoslava Tybora Energetici expresně potrestali po ose Tomáš Mikúš – Podlipnik za přispění teče Ondřeje Beránka – 3:1. Ostravané nevyužili šanci na korekci při vůbec prvním vyloučení zeleno-bílých v zápase, také proto si Karlovarští odnesli do kabin pro druhou přestávku dvoubrankové vedení.

Herně nebyli Ostravané výrazněji pozadu, alfou a omegou jejich výkonu ale bylo, zda dokážou zůstat mimo trestnou lavici a zda jejich vyhlášení střelci naleznou cestu, kudy dostat puk za Novotného záda. Aktivita hostům nešla upřít od prvních momentů třetí třetiny. Karlovarští ale dobře věděli, že jim daný stav bohatě stačí a nikam se nehnali. Kouskování hry jim nahrávalo do karet. Čas se přitom hostům krátil a mnoho možností pro vymýšlení nebylo. Patrik Bartošák byl prakticky bez práce, zatímco Novotný byl v permanenci. Nepřesné střely byly další položkou, která Vítkovicím ztěžovala snažení a celkovou situaci. Více a více prostoru na ledě dostávala opět nejproduktivnější formace posledních zápasů, trojice Kucsera – Stránský – Zdráhal, do brány se dost tlačil i netradičně obránce Daniel Krenželok. Vše ale vyznívalo naprázdno. A vyloučení v 56. minutě rozhodně hostům nepomohlo. Ondřej Beránek druhým gólem využil třetí přesilovku a vidina bodů se Vítkovicím ještě více vzdálila – 4:1. Rychlá ale byla reakce modro-bílých, po ose David Květoň – Ondřej Roman – Radoslav Tybor se zrodilo vítkovické snížení – 4:2. Ostravané přece jen zkusili štěstí, odvolali brankáře Bartošáka, času ale bylo žalostně málo. Když pak v poslední minutě prolomil vítkovický blok Martin Kohout a trefil prázdnou bránu, bylo rozhodnuto – 5:2. Vary vítězstvím nad Vítkovicemi prolomili sérii sedmi porážek v řadě. Ostravané naopak z třízápasového venkovního tripu vydolovali jen tři body.

Tomáš Mariška (HC Energie Karlovy Vary): Do utkání jsme nevstoupili tak, jak jsme si představovali. Minimálně první polovinu první třetiny byl soupeř lepší na kotouči i bez něj, měli mnohem lepší pohyb než my a přehrávali nás. Jenom díky výborným výkonům gólmana jsme dostali pouze jednu branku, byť ze situace, na kterou jsme upozorňovali a věděli o ní, to mě trochu mrzí. Ale jsem rád, že jsme si už ve druhé polovině první třetiny lepším pohybem dokázali vytvořit několik velmi dobrých příležitostí, které jsme však bohužel nevyužili. Druhou třetinu jsme odehráli parádně, přidali jsme v soubojích, přidali jsme na bruslení. Začali jsme konečně být i produktivní, dokázali jsme, byť se štěstím, tyto situace proměnit a myslím si, že jsme druhou třetinu vyhráli zaslouženě 3:0. Třetí třetina byla z naší strany možná trošku ovlivněná tím, jak jsme například vedli minule doma nad Litvínovem 3:1, tak jsme nechtěli udělat chybu a soustředili jsme se na obranu. Ale jsem rád, že jsme se jenom nezatáhli, ale dokázali jsme i vstřelit čtvrtou branku, která se poté ukázala jako velmi důležitá. Pak jsme ovšem po úplně zbytečné chybě dostali branku a vrátili jsme soupeře do hry. Jsem rád, že jsme za tu naši poctivou týmovou zodpovědnou hru byli konečně odměněni body. Myslím, že jsme podobný výkon předvedli už v minulých utkáních, ale body nám nepřicházely. Takže jsem rád, že za to byli hráči tak odměněni a moc jim děkuji.

Pavel Trnka (HC VÍTKOVICE RIDERA): Karlovy Vary zdobí houževnatost, bojovnost a totální dravost a my jsme se jim nevyrovnali. Sice jsme začali první třetinu solidně, ale z nějakého důvodu jsme od toho ve druhé třetině odstoupili. My nemáme rozdílové hráče, kteří by to pak vzali na sebe, nemůžeme si je dovolit a v tom případě si nemůžeme dovolit ani odstoupit od našeho hokeje. Jestliže nebude z naší strany bojovnost, ty pevné základy, které nás zdobí a zdobily, nemůžeme konkurovat žádnému týmu. Jestliže nepotvrdíme to, že budeme šedesát minut hrát ten samý bojovný dravý hokej a ustoupíme od toho, tak nemůžeme konkurovat.

HC Energie Karlovy Vary – HC VÍTKOVICE RIDERA 5:2 (0:1, 3:0, 2:1)

Branky: 24. T. Mikuš (Kovačević, Podlipnik), 35. Skuhravý (Lapšanský, Beránek), 37. Beránek (Podlipnik, T. Mikuš), 57. Beránek (Podlipnik, R. Vlach), 60. Kohout – 5. Tybor (Roman), 58. Tybor (Roman, D. Květoň). Rozhodčí: Petružálek, Svoboda – Polák, Jeřábek. Vyloučení: 2:5. Využití: 3:0. Diváci: 2 859. Střely na branku: 28:33

HC Energie Karlovy Vary: Novotný – Kovačević, Šenkeřík, Rohan, Podlipnik, Sičák, Vágner, Šafář – T. Rachůnek, Balán, Flek – T. Mikúš, R. Vlach, Beránek – Lapšanský, Skuhravý, Gorčík – Stloukal, Kverka, Kohout

HC VÍTKOVICE RIDERA: Bartošák – Výtisk, D. Krenželok, Hrbas, Baranka, Šidlík, de la Rose, Černý – Szturc, Lev, Schleiss – D. Květoň, Roman, Tybor – Dej, Hudeček, Pytlík – Kucsera, Š. Stránský, Zdráhal