HC DYNAMO PARDUBICE0224Výhra
HC VÍTKOVICE RIDERA1113Prohra

21.12.2020 18:00 A tým 2020-2021 11

PCE – VIT 4:3: V Pardubicích zůstaly body Dynamu

Potřebné tři body Vítkovice z ledu Pardubic nevytěžily. Dynamo vyhrálo čtvrtý zápas v řadě a potvrdilo stoupající tendenci. Ostravané otevřeli utkání a dokázali srovnat na 2:2, ale jejich šance na úspěch zhatilo čtyřminutové oslabení a v něm inkasované dva góly.

Do sestavy Vítkovic se před zápasem s Pardubicemi vrátil uzdravený Lukáš Krenželok, rovnou do první formace, kde po návratu z reprezentačního podniku v Rusku nechyběl ani Dominik Lakatoš. Domácí už nastoupili bez brankáře Vladaře, Pavel Kantor šel ale do utkání optimisticky, před nedávnem v Ostravě vychytal výhru 5:1. Ondřej Roman, exvítkovický hráč, ale nová posila Dynama, pro administrativní zádrhel ještě chyběl.

Střetnutí osmého a jedenáctého týmu začalo vzájemným oťukáváním bez větších šancí. To ovšem nebránilo Dominiku Lakatošovi v tom, aby ve 4. minutě ze třetí dorážky dostal puk za Kantorova záda. Sudí ale měli okamžitě jasno a gól neuznali po té, co si vítkovický hráč počínal hodně důrazně hlavně v brankovišti domácích. Dynamo zahrozilo výrazněji poprvé v 6. minutě Mikušovou střelou z modré čáry. Vítkovice na úvod zvládly oslabení, a to celkem zkušeně, když domácím nedovolili téměř žádné ohrožení Miroslava Svobody. Oba týmy se následně soustředily především na dobrý dohled nad přechodem přes střední pásmo. Pardubičtí se dopustili chyby, když nezužitkovali mírné zaváhání ve vítkovické rozehrávce. Jan Hruška získal puk zpět, posunul na Marka Kaluse, jehož střelu Kantor pouze vyrazil a pohotový Rastislav Dej dorazil puk do brány – 0:1. V 15. minutě stál Robert Kousal sám před vítkovickou bránou a rychle střelou usměrňoval kotouč do správného směru, Miroslav Svoboda byl ovšem ještě pohotovější a dostal do dráhy puku beton. Dynamo se v závěru první třetiny dočkalo i druhé přesilové hry, ale nenaložilo s ní o nic lépe, než s tou první, naopak Ostravané dokázali vyvézt kotouč až do pásma Pardubic a tam jej docela dlouho držet. I díky tomu drželi modro-bílí po 20 minutách jednobrankové vedení.

V posledních okamžicích první třetiny ujel všem hostující Mallet, ale dlouhou kličkou nevyzrál na Pavla Kantora a hned na úvod druhé periody měl mít opět pardubický brankář práci při první přesilovce Vítkovic po chybném střídání domácích. Bohužel pro modro-bílé, jejich početní výhoda byla znovu velice slabá, prakticky bez jediné šance. Ve 23. minutě naopak vynikl obránce Kovář, když pokryl domácí přečíslení dvou proti jednomu a pokus Camary o střílenou přihrávku na volného spoluhráče. Pardubice i tak dokázaly udeřit, ve 25. minutě dostal kotouč do mezikruží Matěj Blümel a přesnou ranou obstřelil Miroslava Svobodu – 1:1. Dynamu tohle samozřejmě nestačilo a po vyrovnání začalo pokukovat po obratu utkání. Vedení si domácí vzali ve 29. minutě, když Camara posunul puk do mezikruží na Roberta Kousala, který se obdobně jako Blümel dokázal efektně prosadit – 2:1. V polovině utkání se do sebe pěstmi pustili Lakatoš s Kolářem a rozdmýchali emoce na ledě. Těžko říct, zda to bylo tímto momentem, ale každopádně Vítkovičtí se poté začali přece jen více tlačit do útočného pásma a Kantor byl pod palbou. Paradoxně v těchto okamžicích vyrobila defenziva Vítkovic při rozehrávce chybu, kterou mohli domácí potrestat třetím gólem, ale naštěstí Svoboda byl i proti pokusu Rohlíka připraven. Ale atak Vítkovic pokračoval, ve 36. minutě vybruslil z kruhu Alexandre Mallet a ranou pod víko srovnal – 2:2. A nechybělo mnoho a do několika vteřin si mohli modro-bílí vzít vedení zpět, Mikyska ale po závaru před Kantorem dorážel nepřesně.

Pokud chtěli Vítkovičtí dotáhnout své snažení k zisku bodů, ideálně tří, potřebovali minimálně udržet aktivitu z druhé poloviny prostřední části. Na začátku třetí dvacetiminutovky k tomu mohli využít pokračující početní výhodu, k jejich škodě se jim to ani nyní nepovedlo a i jejich druhá přesilovka zůstala nevyužita. Proti plnému počtu soupeřů ale snahu o aktivitu modro-bílí neztratili a ve 43. minutě prověřil nečekanou střelou Kantora Petr Fridrich. Jenže pak přišlo vyloučení Werbika, rovnou na čtyři minuty a pro Dynamo tak ideální šance prolomit vyrovnaný stav. Když už se zdálo, že domácí výhodu promhrají, minimálně její první polovinu, přišel atak Vladimíra Svačiny ze strany, zavěšení puku pod víko a vedení pro domácí – 3:2. Pokračovala druhá dvouminutovka přesilové hry a Pardubícím stačilo 40 sekund k navýšení skóre, Anthony Camara pálil z pokleku z kruhu přesně – 4:2. Okna ve vítkovické defenzivě pak málem využil Jan Mandát, ale Svoboda jeho únik vystihl. Pardubičtí ale byli na koni a byl jich plný led. Vítkovice potřebovaly přerušit a uklidnit hru, sebrat síly a zaútočit. Nebylo to ale nic snadného, Východočechům narostla křídla a byli připravení jakkoli a kdykoli zaútočit a pokusit se navýšit vedení. Hra se odbývala rychle, dlouhé přihrávky, pokusy o brejky, méně kombinace. A to z obou stran. A čas utíkal také rychle. V 56. minutě už měli Vítkovičtí domácí, jak se říká, na lopatě. Kantor ale i vleže dokázal betonem zneškodnit dorážku Kaluse u tyče. V 57. minutě ale Alexandre Mallet vyrazil do rychlého protiútoku a proměnil jej ranou nad lapačku Pavla Kantora – 4:3. Tři minuty, když ne na zvrat, tak alespoň na srovnání. Domácí se logicky přece jen stáhli, nechtěli přijít o pracně vybudovanou pozici pro zisk tří bodů. Minutu a tři čtvrtě před třetí sirénou vyklidil Miroslav Svoboda branku a hosté šli do hry v šesti mužích na ledě. Miloš Holaň si následně vybral oddechový čas, jednak k odpočinku klíčovým hráčům a jednak k finální poradě před závěrečnou ztečí. Palba z každé pozice, tvrdě stříleli Trška, Marosz. Konsolidovaná obrana Dynama ale nedala hostům mnoho příležitostí nebo prostoru.

Richard Král (HC Dynamo Pardubice): První třetina nebyla optimální. Chyběl nám pohyb a při založení útoku jsme těžko překonávali jejich střední pásmo. Od druhé třetiny se to zlepšilo, otočili jsme na 2:1. Měli jsme tam další šance, přečíslení, ale neřešili jsme to dobře a dostali jsme na 2:2. Naštěstí jsme se ve třetí třetině zvedli a proměnili přesilovky, což bylo rozhodující.

Miloš Holaň (HC VÍTKOVICE RIDERA): Začátek utkání se nám velice povedl. Měli jsme pohyb, vyhrávali jsme osobní souboje, byli jsme na puku. Škoda, že jsme z toho vytěžili pouze jeden gól. Naopak ve druhé třetině jsme totálně propadli skoro ve všem a Pardubice výsledek otočily. Do třetí třetiny jsme šli se vztyčenou hlavou, ale opět nás potopila nedisciplinovanost. Můžu do hráčů dostat fyzickou kondici, systém hry a tak dále, ale nevím, jaký trenér by zvládl do hráčů dostat to, aby prostě nefaulovali. Nicméně, bylo to o dva góly, ale závěr jsme měli výborný. Přehrávali jsme domácí, dali jsme kontaktní branku. Ve hře bez brankáře stačil kousek štěstí aby puk spadnul do brány. Za tu druhou třetinu jsme si to ale asi nezasloužili.

HC Dynamo Pardubice – HC VÍTKOVICE RIDERA 4:3 (0:1, 2:1, 2:1)

Branky: 25. Blümel (Poulíček, Nakládal), 29. Kousal (Mikuš, Camara), 47. Svačina (Poulíček, Nakládal), 48. Camara (Mikuš, Kousal) – 12. Dej (Kalus, J. Hruška), 36. Mallet (Fridrich), 57. Mallet (Schleiss, Gewiese). Rozhodčí: Hradil, Pražák – Brejcha, Gerát. Vyloučení: 3:5. Využití: 2:0. Bez diváků. Střely na branku: 27:18

HC Dynamo Pardubice: Kantor – Kolář, Nakládal, Mikuš, J. Zdráhal, Ďaloga, Holland, Vála – Svačina, Poulíček, Blümel – Camara, Kousal, Mandát – Kusý, Anděl, Rohlík – Paulovič, Cleireaux, Matýs

HC VÍTKOVICE RIDERA: M. Svoboda – Trška, R. Polák, L, Kovář, Gewiese, Koch, Štencel, R. Černý – L, Krenželok, J. Hruška, Lakatoš – Dej, Marosz, Kalus – Mallet, Werbik, Schleiss – Dočekal, Mikyska, Fridrich