HC DYNAMO PARDUBICE1012Prohra
HC VÍTKOVICE RIDERA3115Výhra

19.12.2018 18:00 A tým 2018-2019 27

PCE – VIT 2:5: Černá série skončila v Pardubicích, Ostravané jednoznační

Jednoznačným výkonem na ledě Pardubic ukončili hokejisté Vítkovic pětizápasovou šňůru nezdarů. Na jejich cestě ke třem bodům je nerozhodilo ani dvojité snížení domácích. Výhrou na půdě Dynama vstoupili Ostravané úspěšně do druhé poloviny základní části a poslali pozvánku všem svým fanouškům před pátečním výročním utkáním se Spartou k oslavě 90. výročí založení klubu.

HC Dynamo PardubiceNa jedné straně pět porážek v řadě, na druhé deset. Restart výkonů a výsledků, to byl společný jmenovatel pro Vítkovice i Pardubice před vzájemným duelem, který ve středu odstartoval na východě Čech druhou půlku základní části. Ostravané přijeli na led Dynama s drobnými korekcemi v sestavě, tou z vynucených byla absence obránce Blaže Gregorce, který opět nemohl nastoupit, neboť utkání 27. kola už absolvoval ještě v dresu pražské Sparty.

Zápas začal útočným hokejem. Hosté byli neskutečně při chuti a už po necelých dvou minutách se zásluhou trefy Lukáše Kucsery po průniku se Szturcem radovali z vedení – 0:1. Pardubičtí se ještě pořádně nerozkoukali a David Květoň ranou mezi betony už slavil druhý zásah Vítkovic – 0:2. Ondřej Kacetl vydržel v bráně domácích pouhých 5 minut, okamžitě jej střídal Peter Hamerlík a za sebe přece jen delší čas držel čisté konto. O nulu na účtu přišel brzy i Patrik Bartošák, kterého po zaváhání hostů v obranném pásmu překonal Poulíček – 1:2. Přestřelka se ale nekonala. Vítkovičtí uklidnili hru, byli aktivní. Duo Ivan Baranka – Šimon Stránský sice ve 12. minutě na Hamerlíka nevyzrálo, ale extřinecký gólman přece jen brzy poté kapituloval. První vyloučení zápasu bylo také potrestáno. Modro-bílým stačilo 31 vteřin, aby Patrik Zdráhal prakticky z nulového úhlu vrátil stav na rozdíl dvou branek – 1:3.

Pro Vítkovice začala druhá třetina úspěšně ubráněným oslabením po vyloučení Jaroslava Mrázka. Hosté prakticky nepustili Pardubice ke střele, či k většímu ohrožení, snad jen až na pokus Marka Hovorky, který do východočeského celku dorazil těsně před duelem s týmem, jehož dres oblékal před třemi lety. Ve 26. minutě vyzrál Radoslav Tybor na obránce Děrvuka a Peter Hamerlík měl plné ruce práce, a to i s následným pokusem Jana Výtiska. Ostravané trpělivě dobývali území domácích a ve 33. minutě si připravili další tvrdý úder. Po permanentním tlaku nastřelil kotouč v útočném pásmu Jaromír Pytlík, k zakončení se dostal Roman Szturc, ale až dorážka Lukáše Kucsery slavila opět úspěch – 1:4. Hned po rozehrání se celé dění vrátilo před Hamerlíka, za kterým okamžitě po dalším pokusu hostů dokonce zvonila tyč. Na ledě vládlo jediné mužstvo, to v modrých dresech a z hlediště pardubické arény se začal na vlastní hráče snášet pískot. Převaha Vítkovic byla znát i navzdory početní nevýhodě, v závěru druhé třetiny ohrozil ve vlastním oslabení Hamerlíka Petr Šidlík.

Na úvod třetí třetiny se Ostravané už ubráněného oslabení nedočkali. Po vyloučení Jana Výtiska měli hosté 11 sekund přesilovky pěti proti třem k dispozici a po ose Hovorka – Kusý – Antonín Dušek se jim podařilo kratinkou výhodu využít – 2:4. Vítkovičtí tak museli logicky slevit z útočné rozháranosti hry. Naopak rozjeté a bezhlavé domácí museli taktickými kroky a zodpovědným přístupem spíše brzdit, přerušovat jejich nájezdy či pokus o nátlak. Přehnaná agresivita a útočná snaha však občas srážely snahu domácích, jako například zbytečně důrazný průnik Hollanda, po kterém museli červeno-bílí do čtyř. A tato situace se skutečně Východočechům nevyplatila, Vítkovičtí zaujali v přesilovce palebné postavení a Jakub Lev mířil zpoza kruhů tvrdou ranou přesně – 2:5. A Ostravané byli nadále při chuti, zadák Petr Šidlík se odhodlal k útočnému výpadu a po faulu z toho byla další početní výhoda modro-bílé. Vyloučení se přelévala v závěru třetí periody docela často. Domácí se dokonce podruhé dočkali přesilovky pěti proti třem, tentokrát na více, než minutu. Nic to ovšem nezměnilo na tom, že Pardubice jako by byly bez větru v plachtách, zatímco Ostravané kontrolovali hru. Hloučky fanoušků Východočechů opouštěly sklesle Arénu po jedenácté porážce domácích, zatímco Vítkovice slavily ukončení pětizápasové šňůry nezdarů a konečně zisk tolik důležitých tří bodů jako potřebný přísun do tabulky a také jako pozvánku na páteční domácí výroční utkání se Spartou k oslavě 90. výročí založení klubu.

HC Dynamo Pardubice – HC VÍTKOVICE RIDERA 2:5 (1:3, 0:1, 1:1)

Branky: 6. Poulíček (Perret, Wishart), 41. Dušek (Kusý, Hovorka) – 2. Kucsera (Szturc), 5. D. Květoň (O. Roman, Tybor), 15. P. Zdráhal (Kucsera, Š. Stránský), 33. Kucsera (Szturc, Pytlík), 49. Lev (Roman). Rozhodčí: Hradil, Hribik – Bryška, Ganger. Vyloučení: 4:6. Využití: 1:2. Diváci: 6 209. Střely na branku: 30:25

HC Dynamo Pardubice: Kacetl (od 5. Hamerlík) – Holland, Mikuš, Trončinský, Wishart, Hrabal, Děrvuk, Cardwell – Skokan, Marosz, Rolinek – Hovorka, Bubela, Kusý – P. Sýkora, Dušek, Vondráček – Mandát, Poulíček, Perret

HC VÍTKOVICE RIDERA: Bartošák – Výtisk, D. Krenželok, Šidlík, Černý, Mrázek, Baranka – Olesz, Lev, Dej – D. Květoň, Roman, Tybor – Kucsera, Pytlík, Szturc – Schleiss, Š. Stránský, Zdráhal