HC DYNAMO PARDUBICE1001Prohra
HC VÍTKOVICE RIDERA1102Výhra

14.9.2018 18:00 A tým 2018-2019 1

PCE – VIT 1:2: Tříbodová premiéra na východě Čech

Vítkovice do jubilejní sezony vstoupily tříbodovým vítězstvím. V Pardubicích sice už po 23 sekundách prohrávaly, ale to bylo jediné zakolísání v utkání. Po většinu zápasu udávali Ostravané tempo hry a díky trefám Mahboda a krásnému růžku Výtiska ze strany otočili skóre připsali si první výhru sezony.

HC Dynamo PardubiceKde lépe začít novou sezonu, než na ledě českého hockeytownu? Vítkovice otevřely nový soutěžní ročník, pro sebe jubilejní, na ledě šestinásobného mistra a nejčastějšího soupeře v samostatné české extralize. Modro-bílí přijeli do Pardubic nabuzení, pozitivně naladění a s přáním i cílem uspět. V sestavě nechyběl nikdo z papírově základní sestavy, pouze obránce de la Rose nastoupil s ochranným košíkem na obličeji kvůli předchozímu problému. Na druhé straně barikády stál domácí tým, vedený Milošem Holaněm a s jednoznačným úkolem, ubránit vlastní arénu.

O slavnostní zahájení utkání se postaral člen Tripple-gold clubu a legenda světového hokeje Igor larionov. Jeho čestné buly jako by nakoplo více domácí bílo-červené. Hned první akce zvedla arénu ze sedaček, nahození Marosze Bartošák jen sklepl a důrazný Tomáš Rolinek puk k tyčil protlačil do klece – 1:0. Dynamo vedlo od 23. sekundy, Vítkovičtí začali úřadovat od 4. minuty, kdy zatlačili soupeře v jeho pásmu. V útočném tlaku se postupně vystřídaly všechny čtyři formace, ale vyrovnávacího gólu se nedočkaly. To až v 8. minutě, rychlé napadání za bránou domácích bylo úspěšné, puk se odrazil k tyči před Samsona Mahboda, který tak pohotově propálil Kacetla, že si toho nevšiml ani sudí a gól musel potvrdit až na videu – 1:1. Holaňova parta buldoků rozhodně neskládala zbraně, hodně tvrdě si v brankovišti Patrika Bartošáka počínal Sacha Treille. Přesilovou hru si jako v první v nové sezoně zahráli hosté a průnik Marka Hrbase středem byl hodně nebezpečný, leč skončil nad. Druhá početní výhoda už znamenala puk v síti Pardubic, ale rozhodčí teč Mahboda hned po rozehrání neuznal pro vysokou hůl a kanadského hráče ve službách Vítkovic vyloučil, čímž modro-bílí přišli sice o výhodu jednoho muže v poli, ale ne o herní převahu. Rostislav Olesz ujel sám obraně, chtěl zakončit, ale nebylo mu to umožněno.

Úvod druhé třetiny znamenal obrovské příležitosti pro hosty. Nejprve v pokračující přesilové hře pálil z modré čáry Lev, ale Kacetl puk zachytil. Ve 23. minutě pardubický gólman nevystihl rozehrávku, Patrik Zdráhal kotouč za bránou zachytil a předložil před prázdnou klec Šimonu Stránskému, ten ale byl zablokován. Ve 24. minutě získali modro-bílí téměř dvě minuty dvojnásobné přesilovky. Žďímali trojici domácích pořádně, ale úspěšného zakončení se nedočkali. Vyloučení byla alfou a omegou druhé periody, tedy mohla být. Po vítkovických nevyužitých šancích měly Pardubice dvě slepené přesilovky, ale navzdory vysoké palebné aktivitě Patrik Bartošák odolával, dokázal se přesunout i proti pověstné ráně Petra Sýkory. V rovnovážném stavu ale opět modro-bílí opanovali dění na ledě a ve 37. minutě se to projevilo i na skóre. Nádhernou trefu předvedl obránce Jan Výtisk, když ze strany, z hodně těžkého úhlu, vymetl růžek Kacetlovy klece – 1:2. V posledních okamžicích prostředního dějství Pardubice uzavřely soupeře v jeho pásmu, ale bezvýsledně.

Snahou Pardubic zkraje třetí třetiny bylo začít aktivně, a to se dařilo. Domácí si vynutili převahu, což znásobilo ještě vyloučení Mahboda. Při něm dorážel Miloš Bubela doslova do prázdné brány, ale kde se vzal, tu se vzal, Bartošák se dokázal do prostoru natlačit a puk vyrazit. V aréně z toho najednou pohasla řada světel, ale naštěstí šlo jen o chvilkový výpadek, který se podařilo během několika sekund po přerušení odstranit. Mohlo se hrát dál a Východočeši působili stále více aktivněji. Naráželi však na připravenou defenzivu modro-bílých a jistě chytajícího Bartošáka. Hra se pomalu začala kouskovat a nutno podotknout, že domácí publikum stále více a hlasitěji reklamovalo výroky rozhodčích. Na ledě to ale nebylo nic platné. Ostravané se více osmělili, zbytečně defenzivní hra by se jim nemusela vymstít. Snaha aktivity se jim dařila, Kacetl byl stále častěji pod palbou. Dvě a čtvrt minuty do konce to Pardubičtí zkusili bez brankáře v šesti. Rostislav Olesz vyvezl puk ven, ale nesobecky pobídl Davida Květoně ke skórování do prázdné brány, což ale nevyšlo a Ostravané se dostali pod tlak ve vlastním pásmu. Poslední minuta byla krušná. Pardubičtí ještě využili time-out, ale Patrik Bartošák byl proti všem akcím červeno-bílých. Vítkovice udržely vedení a otevřely sezonu tříbodovou výhrou.

HC DYNAMO PARDUBICE – HC VÍTKOVICE RIDERA 1:2 (1:1, 0:1, 0:0)

Branky: 1. Rolinek (Marosz) – 8. Mahbod, 37. Výtisk (D. Květoň, Dej). Rozhodčí: Petružálek, Pešina – Frodl, Ondráček. Vyloučení: 5:4. Bez využití. Diváci: 7586. Střely na branku: 47:28.

HC DYNAMO PARDUBICE: Kacetl – Čáslava, Trončinský, Budík, Hrabal, Wishart, Miromanov, Holland – Rolinek, Marosz, Petr Sýkora – S. Treille, Bubela, T. Svoboda – Perret, Poulíček, Mandát – Vondráček, Dušek, Kratochvíl

HC VÍTKOVICE RIDERA: Bartošák – Hrbas, Baranka, Šidlík, de la Rose, Výtisk, Trška – Szturc, Roman, Tybor – Olesz, Lev, Schleiss – Dej, Mahbod, D. Květoň – Kucsera, Š. Stránský, Zdráhal – Pytlík