HC DYNAMO PARDUBICE1203Prohra
HC VÍTKOVICE RIDERA2204Výhra

29.10.2017 15:00 A tým 2017-2018 18

PCE – VIT 3:4: Vítkovice nerozhodily ani střelecké závody, ani zhasínající hala

Dost hektické, ale nakonec vítězné utkání prožili hokejisté Vítkovic v Pardubicích. S domácím Dynamem sehráli vyrovnanou partii připomínající přestřelku, do souboje navíc ve větrném počasí promluvily hned třikrát výpadky proudu. Ani střelecká potence soupeře, ani zhasínající Tipsport Aréna nakonec Ostravany z jejich cesty za třemi body nesvedly.

HC Dynamo PardubiceOstravané se ve větrnou neděli vydali bojovat o extraligové body do Pardubic. Modro-bílí museli na východě Čech řešit absenci Karola Slobody ze zdravotních důvodů a jeho místo ve druhé obranné řadě vedle Lukáše Kloka zaujal chorvatský zadák Ivan Puzič. Větrné počasí dělalo domácím pořadatelům starosti, před utkáním několikrát vypadlo v Tipsport Aréně osvětlení. Utkání ale naštěstí začalo tak, jak mělo. Ostravané rozehráli utkání dravě, bez respektu, s aktivním napadáním. Domácí ale byli na podobný scénář připravení a byli to paradoxně oni, kdo už ve 2 minutě přivodili brankáři soupeře krušnou chvíli, když se Bartošák musel natahovat po hbité ráně z kruhu. Modro-bílí mohli zahrozit průnikem Hudečka, ale vše zastavili sudí signalizovanou přihrávkou rukou. Vítkovickou ofenzivní aktivitu zastavila 5. minuta a vyloučení na jejich straně. Hned po rozehrání přesilovky se domácí vrhli na Bartošáka, Rolinek doklepával kotouč společně se spoluhráči a ze skrumáže odjeli s tím, že vstřelili branku. Rozhodčí se jeli poradit s kolegou u videa, ten potvrdil, že Ján Sýkora dorazil puk za čáru – 1:0. Ostravané mohli okamžitě vyrovnat, ale osamocený Olesz před Kloučkem neuspěl. Pardubičtí po vstřelené brance pookřáli a zavřeli soupeře v jeho pásmu. Bartošák musel v krátkém sledu po sobě řešit pokusy Bojka a Perreta. Vítkovičtí se ale nenechali odradit. V 11. minutě zavřeli soupeře v jeho obranné třetině a Ivan Baranka ranou z modré čáry srovnal – 1:1. A aktivita se jednoznačně vrátila na hole hostů, Klouček musel řešit střely Olesze, Hrbase. Dynamo přistoupilo na nátlakovou hru a hokej nahoru dolů se musel publiku líbit. V závěru úvodní třetiny získaly Vítkovice přesilovou hru, začaly v ní možná trochu komplikovaně, ale pak hbitě nabil Ondřej Roman Jakubu Lvu, který přesnou střelou zavěsil kotouč za Kloučkova záda – 1:2. A krátce na to část arény pohasla, rozhodčí se rozhodli minutu a tři čtvrtě dohrát až po přestávce, a tak gólově patřila úvodní perioda hostům.

Přestávka posloužila pořadatelům k úspěšnému nahození osvětlení a oba týmy se sešly nejprve k dohrání necelých dvou minut úvodní třetiny, aby si pak prohodily strany a zahájili periodu druhou. Jenže těsně před restartem hry aréna opět pohasla. Kapitáni týmů s rozhodčími diskutovali celou situaci a domácí i hostující hráči vyrazili zpět do kabin a hlasatel oznámil přerušení zápasu o dalších 15 až 20 minut.

Po čtvrthodince pauzy se oba týmy opět sešly na ledové ploše. A skutečně došlo k dohrání první třetiny. V posledních dvou minutkách sršeli větší aktivitou hosté, ale na dvoubrankové vedení nedosáhli.

Následovala rychlá výměna stran a rozehrála se druhá třetina. Ostravané logicky pokračovali v aktivnějším přístupu. Slibný nátlak v útočném pásmu si vypracovala čtvrtá vítkovická formace, domácí odolávali jen tak tak. Nebezpečně z první pálil Tomi a po prostřídání byl blízko skórování také Šimon Stránský po chybné rozehrávce domácí obrany. Pardubice se do první větší šance prostředního dějství dostali až po pěti minutách hry a bylo to spíše mnoho povyku pro nic, protože z tlaku nakonec vzešly jen dvě nepřesné střely, takže i když z tribuny to mohlo působit jako vážné ohrožení, Bartošák nebyl nucen zasahovat. Jenže domácí tlak udrželi a po vyhraném buly v útočné třetině se do brankoviště vrhl Matěj Beran a napodruhé už ze vzduchu puk doklepl do brány – 2:2. Domácím ale radost z vyrovnání dlouho nevydržela, ráznou odpověď poslal Východočechům Jan Výtisk nahozením na bránu, puk ztečoval Jan Hudeček a vrátil Ostravanům vedení – 2:3. Pardubičtí zamotali hlavu soupeři ve 30. minutě, když se po chybné rozehrávce červeno-bílí usadili před Bartošákem, sám brankář nakonec raději pozdržel hru a dal šanci vítkovické defenzivě se zkonsolidovat. Jenže následovalo vyloučení a Pardubice tak mohly pokračovat v dobývání soupeřova území a po 21 sekundách slavily úspěch, na modré napřáhl Jan Ščotka a využil i druhou přesilovku domácích – 3:3. Vítkovický první útok se rozhodl si vzít vedení okamžitě zpět, David Květoň se prodral do útočného pásma a posunul na Radoslava Tybora, který ale ležícího Kloučka nepřekonal. Vynikl ale i Patrik Bartošák, když ve 33. minutě vychytal průnik Tomáše Rolinka ze strany. Pardubice pak samy sebe srazily, chybným střídáním nabídly soupeři přesilovou hru, kterou Vítkovice expresně využily po ose Tybor – Lev – Ondřej Roman – 3:4. Nervy na uzdě neudržel ve 36. minutě Sacha Treille, který nejprve srazil ve středním pásmu Marka Hrbase a pak si najel i do Patrika Bartošáka. Rozhodčí ocenil výkon Treilleho dvěma trestnými minutami. Vítkovice si brousily zuby na třetí početní výhodu, ale sotva bylo vhozeno buly, osvětlení v Tipsport Aréně opět vypovědělo a hráči obou týmů zamířili opět do kabin. Stejně jako první třetina, také druhá měla být dohrána až po přestávce.

Jenže ani 18 minut pauzy nestačilo k tomu, aby se Tipsport Aréna rozzářila opět naplno, takže vynucené přerušení pokračovalo.

Pět minut navíc opravdu pomohlo, světla už se rozsvítila a Vítkovice mohly načít svou přesilovou hru v dohrávaném závěru druhé třetiny. Ostravané ale jako by vypadli z tempa, pozičně měli převahu, Roman nahodil na vzdálenější tyč, ale Lev bohužel nebyl s to puk z voleje uklidit do brány. Treilleho prohřešek zůstal gólově nepotrestán. Pak přišly zajímavé brejkové situace na obou stranách, přečíslení tří proti dvěma Pardubice nezužitkovaly ani jedinou střelou, na druhé straně vyrazil na zteč Tomi, ale proti Kloučkovi neuspěl. Půlminuty před koncem druhé části netrefil odkrytý prostor v pardubické kleci po pasu Tybora David Květoň. Po něm navíc Tybor nastřelil tyč!

Další výměna stran a o slovo se přihlásila třetí třetina. Vzhledem k náporu z posledních momentů druhé periody pokračovaly po výměně stran Vítkovice v náporu. Ve 42. minutě vyrazili Tybor s Květoněm do přečíslení, zakončujícího Květoně zahákoval Cardwell, Ostravané se tak mohli prosadit v další početní výhodě. Pardubice však odvedly v oslabení výbornou práci. Stoprocentní úspěšnost v trestání vyloučení soupeře ale neudrželo ani Dynamo. Modro-bílí odolali ve dvou slepených oslabeních v rozmezí 46. a 50. minuty. Neuspěli Treille, Ščotka ani Rolinek. Nedisciplinovanost ale mohla stát Vítkovice vedení. Místo uklidnění situace totiž v 51. minutě putovali hosté do třetice na trestnou lavici a Dynamo mělo potřetí v krátkém čase k dispozici početní výhodu. Naštěstí ostravská čtveřice i tentokrát odolala i díky připravenému Bartošákovi, který v poslední vteřině oslabení doslova sebral Beranovi druhý gól večera. Pardubicím mnoho času už nezbývalo, vsadily na důraznější hru a větší tlačení se do prostoru před Bartošákem. Do toho jim v 57. minutě nahrálo špatné střídání Vítkovic. Čtvrtou přesilovku třetí třetiny už domácí potřebovali nutně zužitkovat, chtěli-li pomýšlet na bodový zisk. Před odkrytou bránou sám stál dorážející Čáslava, ale vracející se Lev jej na poslední chvíli zablokoval a zabránil gólu. Východočeši pevně sevřeli soupeře, jenže ten dokázal udržet nervy na uzdě a ustát oslabení i tentokrát. Minutu a půl před koncem byli Ostravané opět v pěti a s gólovým náskokem ve vedení. Nakonec o šanci na vyrovnání připravil svůj tým sám kapitán Tomáš Rolinek, když za vlastní branou nevybíravě krosčekem srazil napadajícího Květoně. Miloš Holaň si sice vzal oddechový čas, ale pořád zde byl deficit jednoho hráče v poli. Dynamo se přece jen odhodlalo ke hře bez brankáře, v pěti proti pěti ovšem. Ostravané zvolili zdržovací taktiku, bojovali a drželi kotouč mimo nebezpečí, ohrožení Pardubic v posledních deseti sekundách bylo spíše jen na efekt. Vítkovice udržely vedení a zvítězily na ledě východočeského soupeře.

Ohlasy trenérů po utkání:

Pavel Marek (HC Dynamo Pardubice): Jsou to z mého pohledu promarněné body. Dostali jsem se šťastně do vedení, ale potom jsme hrozně polevili. Neodváděli jsme důslednou práci, nehráli jsme důsledně dozadu a ani v šancích, do kterých jsme se dostali, nebyl patřičný důraz. Neblokovali jsme střely. V závěru jsme si při přesilovkách vytvořili tlak, ale zase jsme to řešili zbytečně složitě. Nešli jsme dnes do brány, jak jsme měli jít, abychom zápas dokázali zvrátit. Přerušování určitě utkání neprospělo, protože to bylo hodně rozkouskované. Je hodně těžké pro kluky se po takových dlouhých přestávkách dostat do tempa.

Jakub Petr (HC VÍTKOVICE RIDERA): Podařilo se nám reagovat na první branku Pardubic a dostali jsme se pak k té hře, kterou jsme si před zápasem představovali. Trošku mě mrzí, že jsme neodskočili v úseku hry, kdy jsme vedli o jednu branku. Byla tam spousta šancí. Na druhou stranu víme o silných přesilovkách Pardubic a ve třetí třetině jsme to odbojovali a ubránili přesilovky soupeře. Domácí se tam dostali do tlaku, měli jsme v konci zápasu trošku štěstí, ale určitě jsme za ty body z tohoto tříhodinového maratonu rádi. Přerušování zápasu bylo těžké pro oba trenérské štáby a pro všechny aktéry utkání nepříjemné.

HC Dynamo Pardubice – HC VÍTKOVICE RIDERA 3:4 (1:2, 2:2, 0:0)

Branky: 5. J. Sýkora (Rolinek), 26. Beran (Čáslava), 31. Ščotka (D. Tomášek) – 11. Baranka (Tybor, Roman), 17. Lev (Roman, Baranka), 27. Hudeček (Výtisk), 34. Roman (Lev, Tybor). Rozhodčí: Šír, Lacina – Gebauer, Hanzlík. Vyloučení: 5:6. Využití: 2:2. Diváci: 7024. Střely na branku: 28:29

HC Dynamo Pardubice: Klouček – Wishart, Cardwell, Čáslava, Ščotka, Trončinský, Holland – Rolinek, Marosz, J. Sýkora – S. Treille, D. Tomášek, Perret – Starý, Poulíček, Beran – Dušek, Bojko, Vondráček – Kaut

HC VÍTKOVICE RIDERA: Bartošák – Baranka, Hrbas, Klok, Puzič, Výtisk, Trška – D. Květoň, Roman, Tybor – Olesz, Lev, Zdráhal – Szturc, Kolouch, Š. Stránský – Kurovský, Hudeček, Tomi – Jáchym