HC DYNAMO PARDUBICE200012Prohra
HC VÍTKOVICE RIDERA011033Výhra

26.12.2021 17:00 A tým 2021-2022 35

PCE – VIT 2:3 SN: Vítkovice smazaly ztrátu a v Pardubicích uspěly

Smazali dvoubrankový náskok soupeře a o výhře rozhodli v nájezdech. Hokejisté Vítkovic se z ledu třetího Dynama vracejí se dvěma vítěznými body. Zaslouženě. Obrat dirigovali obránci Polák a Plášil, vítězný nájezd proměnil Marosz. Ostravané bodovali podvanácté v řadě. Na Štěpána úspěšná koleda.

Vánoční menu nabídlo na svátek svatého Štěpána i extraligový chod. Vítkovičtí hokejisté zamířili na led třetích Pardubic, kde se chtěli rehabilitovat po nedávném nezdaru se Zlínem. Složení Ostravanů bylo pro duel na východě Čech upraveno. Mimo sestavu zůstal slovenský útočník Bondra, zatímco prostor dostal opět mladý Bernovský. Zadák Galvins nadále pro zranění zůstal na marodce, stejně jako forvard Lednický.

Lepší úvod do utkání měli aktivní domácí, ale minimálně v prvních minutách byly jejich pokusy spíše propagačního rázu, než že by skutečně vážně ohrožovaly Aleše Stezku ve vítkovické kleci. Teprve ve chvíli, kdy se hosté začali také osmělovat v ofenzivních šancích, přišel první vážnější moment na straně domácích a také otevření skóre. V 8. minutě proměnil přečíslení tří proti jednomu Robert Kousal – 1:0. Pardubická aktivita tím dostala větší razanci a modro-bílí byli nuceni se bránit tlaku soupeře. V tomto momentu defenziva obstála. Nabyté sebevědomí se následně snažili promítnout i na ofenzivní straně, brankář Klouček měl práci, stejně jako jeho kolegové v obraně. Tvrdost zadáků Dynama poznal ve 14. minutě při snaze proklouznout kolem mantintelu Roberts Bukarts a musel být ošetřen. Druhý gólový moment utkání přišel krátce na to po brejku domácích a přesně mířené dorážce Patrika Poulíčka – 2:0.  V 18. minutě byli domácí pod tlakem, Kloučka ohrozil nejprve tvrdým příklepem Kovář a krátce po něm měl domácí brankář velké problémy při kombinaci Fridricha s Bernovským a pokusem Kocha o dorážku.

To vstup do druhé dvacetiminutovky byl téměř zcela v režii Vítkovic a Patrik Klouček byl v permanenci. Velkou šanci měl Flick po průniku středem. Dravost prokázal i Petr Fridrich, který se ve 24. minutě prosmýkl až do pardubického brankoviště i s jedním z obránců na zádech. Hra se po optické stránce minimálně vyrovnala a dění na ledě rozhodně neodpovídalo stavu skóre. Ve 28. minutě pak přišlo potvrzení i prostřednictvím skóre. Atak první formace po střele Bukartse ze středu skončil odrazem na holi kapitána Romana Poláka, který se z dorážky nemýlil a prostřelil brankáře Kloučka – 2:1. Utkání se i přiostřilo, ve jeho polovině se do hromadné šarvátky dostaly oba týmy a znovu to byl hostující kapitán, který se zastal napadeného spoluhráče a důrazně ukázal, že hra za hranicí slušnosti nebude tolerována. I když Ostravané byli v prostřední části lepší, neznamenalo to, že by Dynamo zůstalo zcela bez šance. Aleš Stezka měl několik těžkých zákroků, například proti Musilovi nebo Válovi a také ve 34. minutě při zakončení přečíslení z hole Ciencialy. Modro-bílí odpověděli stejnou mincí, Lakatoš se prodral před Kloučka a Hruška z brankoviště dorážel. Pardubický gólman s vypětím všech sil udržel v leže puk před čárou. Do 37. minuty nebyl žádný z hráčů vyloučen, první nerovnovážný stav přišel až v závěru druhé třetiny a přesilovku si mohli zahrát hosté. Kýžený efekt ale modro-bílým nepřinesla.

Třetí perioda byla i vzhledem k téměř vyrovnanému stavu skóre vyrovnanou od prvních sekund a především se bojovalo a hodně. Vítkovice ustály oslabení a znovu začaly nabírat na útočné síle, byť Dynamo hrozilo. Hlušší mezihru, která byla spíše udržovacím výkonem smazalo vyrovnání Ostravanů v 50. minutě, byl to obránce Karel Plášil, který dostal kotouč podruhé do pardubické klece – 2:2. A aktivita byla na jejich holích. Velkou šanci na zvrat měl před Kloučkem Hruška, krátce na to znovu první útok úřadoval v bezprostřední blízkosti a ohrožení Dynama ukončila až posunutá klec jedním z domácích. Následnou přesilovou hru ale hosté nevyužili a remízový stav trval. V 58. minutě byli Pardubičtí blízko rozhodnutí, ale Blümel po efektní kličce nedokázal efektivně zakončit.

Prodloužení ve svižném tempu mohl už po dvou minutách ukončit nápor domácích, jenže Pardubičtí nebyli schopní využít ani toho, že obránce Koch ztratil hůl. Ani Hecl, ani Robertson ale Stezku nepřekonali.

Samostatné nájezdy zahajovali domácí neúspěšným pokusem Hecla. Dominik Lakatoš odpověděl chladnokrevnou bombou nad lapačku Kloučka. Juraj Mikuš přestřelil, Petr Fridrich pokusem nad vyrážečku neuspěl. Matěj Paulovič bekhendovým blafákem srovnal stav nájezdů, ale jen do dalšího pokusu Rostislava Marosze, jenž proměnil střelou mezi betony. Patrik Poulíček nenavázal na svůj gól ze hry a Rob Flick jasnou ranou potvrdil výhru Vítkovic – 2:3. Vítěznou branku vstřelil Rostislav Marosz. Ostravané bodovali v 12. zápase v řadě.

Richard Král (HC Dynamo Pardubice): První třetina byla sice výsledkově dobrá, herně se mi nelíbila. Útočníci dneska podali velice průměrný výkon – nebyli ochotní jít před bránu, nebyli schopni uhrát nějaký souboj jeden na jednoho, do přečíslení se nám dneska nechtělo. Přehrávali jsme situace, kdy jsme volili nesmyslné nahrávky. Dva zápasy za sebou jsme ztratili vedení 2:0 a to se nám prostě nesmí stávat. Budeme muset udělat nějaké změny, protože takhle se hrát nedá.

Miloš Holaň (HC VÍTKOVICE RIDERA): Mně se určitě hodnotí dobře takový zápas, když získáte dva body, které nevypadaly, že bychom mohli ze začátku získat. V první třetině jsme měli ze soupeře zbytečný respekt, nestíhali jsme v soubojích, byli jsme pomalí. Pardubice byly jasně lepší, získaly komfortní vedení 2:0, ale musím pochválit kluky, že nesložili zbraně, jeli naplno až do konce. Museli jsme měnit i sestavu, protože se nám zranili hráči na rozbruslení. Srdcem jsme to dotáhli do prodloužení, kde jsme zvolili jinou taktiku než minulé zápasy. Dali jsme tam dva obránce a jednoho útočníka, což neděláme, ale nám se ty prodloužení, které jsme prohráli, nepovedly. Takhle jsme rozhodli a věřili jsme na nájezdy. Jsme hrozně spokojení, hráčům děkuji za skvělou práci, i když to bylo někdy se štěstím, ale to k hokeji patří.

HC Dynamo Pardubice – HC VÍTKOVICE RIDERA
2:3 SN
(2:0, 0:1, 0:1 – 0:0)

Branky: 8. Kousal (J. Mikuš), 15. Poulíček (Košťálek, Říčka) – 28. R. Polák (Bukarts), 50. Plášil (Lakatoš, J. Hruška), rozhodující nájezd Marosz. Rozhodčí: Jeřábek, Vrba – Lederer, Rožánek. Vyloučení: 2:1.  Bez využití. Diváci: 1 000 (maximální kapacita povolená vládním nařízením). Střely na branku: 30:28

HC Dynamo Pardubice: Klouček – J. Mikuš, Nakládal, Vála, Košťálek, Kolář, Robertson, J. Zdráhal – Kousal, A. Musil, Camara – Říčka, Poulíček, Cienciala – Hecl, Paulovič, Blümel – Anděl, O. Roman, Rohlík

HC VÍTKOVICE RIDERA: Stezka – Solovjev, R. Polák, Plášil, J. Stehlík, Koch, L. Kovář, Gewiese – L. Krenželok, J. Hruška, Lakatoš – Dej, Lindberg, Bukarts – Marosz, Flick, M. Kalus – Bernovský, Chlán, Fridrich