HC DYNAMO PARDUBICE2136Výhra
HC VÍTKOVICE RIDERA0000Prohra

13.10.2021 18:00 A tým 2021-2022 05

PCE – VIT 6:0: Zápas v Pardubicích zcela v režii Dynama

Vítkovicím středeční dohrávka v Pardubicích vůbec nevyšla. Ostravané se opět trápili v koncovce, zatímco domácí Dynamo ukazovalo, jak efektivně využívat šance. Výsledkem byla vysoká porážka bez vstřelené branky.

Dohrávka 5. odloženého kola. Vítkovice vyrazily na východ Čech na dvojzápasový trip a prvním cílem se staly Pardubice. Čtvrtý celek tabulky mohl zabojovat o čelo, utkání s Ostravany pro něj bylo posledním ze šňůry domácích zápasů, zatímco modro-bílí hráli druhý ze tří duelů na ledech soupeřů.

Zápas otevřela česká státní hymna a po něm hned následoval sympatický útočný výpad Vítkovic, následovaný pardubickým brejkem, což naznačovalo, že se obě mužstva budou snažit jít do duelu od prvních vteřin aktivně. Dynamo převzalo iniciativu a drželo hru především před vítkovickou brankou, v 5. minutě Anděl z mezikruží byl v dobré pozici, ale nevyzrál na Aleše Stezku, který opět dostal příležitost ve vítkovické kleci. Krátce po něm se snažil prosadit z kruhu a pardubická pětice pevně sevřela soupeře v jeho obranném pásmu. Modro-bílí se dostali do útočného tlaku díky vyloučení domácího Robertsona, přesilovkový vzorec zaujali dobrý, Bukarts třikrát střílel z levé strany takzvaného deštníku, ale Milan Klouček vychytal nebezpečné pokusy lotyšského hráče s pověstí kanonýra. Vítkovičtí výhodu nevyužili, což se jim vymstilo, Pardubice po brejkové situaci otevřely v 10. minutě gólový účet po přesně umístěné ráně Roberta Říčky ze středu – 1:0. Při vedení Dynama obstál jeho brankář, Jan Hruška se totiž okamžitě utrhl po levém křídle a dravým výpadem se pokusil o srovnání. Inkasovaný gól nakopl hosty k útočné aktivitě a Východočeši se navzdory vedení začínali dostávat pod tlak. Šance a pokusy Ostravanů bohužel nebyly natolik razantní či přesné, aby po nich Milan Klouček kapituloval. Marek Kalus v 15. minutě ohrozil bránu Pardubic, skóre se měnilo, ale na druhé straně. Vyrovnání se nekonalo, konal se ale brejk Pardubic a Robert Kousal z kruhu z jízdy z první prostřelil Aleše Stezku – 2:0. Obraz hry byl jasný, Vítkovice hrály dobře do obrany, o čemž svědčí i ubráněné oslabení, nicméně propadaly opět na ofenzivní straně a Pardubice prokázaly dobrou efektivitu zakončení, když dvě ze svých akcí proměnily.

Přestávka nalila Vítkovicím krev do žil, hned se opět vrhly na svého soupeře, ale zase chyběla ona pověstná muška, Roberts Bukarts ještě ve 21. minutě dostal puk na střelu z voleje, ale netrefil přesně a Klouček zasáhl úspěšně. Ostravané dobře pokrývali souhru soupeře, Dynamu se nedařilo už tak snadno přímo ohrožovat Stezku, útočná fáze byla důraznější, ale stále chyběla ona tolik potřebná efektivita zakončení. Vítkovická brána byla pod palbou jen díky přesilové hře Pardubic. Modro-bílí znovu úspěšně přestáli oslabení, navíc si v něm dokázali vytvořit protiútočnou šanci. Ve 31. minutě inkasoval Aleš Stezka tvrdou ránu někam do oblasti krku a lícní kosti, trochu vystrašil trenéry a své spoluhráče, když hbitě ujel z branky ke střídačce, naštěstí na vině byla jen nutná úprava výstroje, nikoli zdravotní problém. Snaha o aktivní přístup ze strany Vítkovic nepolevovala, útočný výlet si připsal Karel Plášil, ve 32. minutě si cestu přímo do brankoviště Milana Kloučka proklestil Rostislav Marosz. Domácí byli pod tlakem, hrálo se převážně před jejich bránou, tlak si hosté vytvářeli, ale nic z něj nebyli schopní vytěžit. Modro-bílí se tlačili do zakončení, ale jediné, co se jim do té doby podařilo dopravit do brány, byl Vladimír Svačina, který při výpadu po spolupráci s Dejem padl do pardubické klece namísto kotouče. Další šanci ke skórování, k navýšení útočné aktivity, dostali Vítkovičtí dvě minuty před koncem prostřední části, když na trestnou lavici putoval domácí Roman. Výhodu začali dobře, jenže pak zakolísání na modré čáře znamenalo pokus Filipa Koffera o únik. Za ruční brzdu zatáhl kapitán Ostravanů Roman Polák, faul ocenili rozhodčí trestným střílením a sám mladý útočník Koffer se postavil k exekuci a uspěl – 3:0. Hosté zbytek přesilové hry nevyužili a neproměnili ani přetrvávající tlak. Dynamo tak z minima vytěžilo maximum a po čtyřiceti minutách drželo třígólový náskok.

Největší svízel vítkovické hry byla v tom, že hosté v podstatě neměli moc co takticky na svém výkonu měnit. Ve druhé třetině až na jednu chybu dobře bránili, byli aktivní, měli územní převahu i kotouč v držení. Jenže kamenem úrazu byla produktivita a k jejímu zlepšení obecně moc nevede zpřeházení formací nebo úprava taktického plánu. Také o to byla práce vítkovických trenérů ztížená. Přesilová hra zkraje třetí periody nabízela ideální půdu pro změnu kurzu, pro ten důležitý kontaktní gól, ale do střetnutí už začalo promlouvat herní sebevědomí obou celků. Pardubice, vědomy si gólové převahy, kontrolovaly dění na ledě. Vítkovičtí se oproti tomu dostávali do určité křeče. A ta se jen prohloubila. Vítkovice ustály oslabení, ale v 50. minutě se Dynamo radovalo i tak ze čtvrtého gólu, Ondřej Roman dorazil kotouč po Říčkově střele – 4:0. Pro hosty to prakticky znamenalo konec. Ani ne minutu po Romanově trefě projel obranou Ostravanů Matěj Blümel a propasíroval puk mezi Stezkovy betony – 5:0. Favorit držel otěže zápasu pevně v rukách a i když modro-bílí nechtěli a ani si nemohli dovolit chtít nic zabalit, karty byly rozdány jasně a zvrat v utkání by přinesl snad jen zázrak. Ten nenastartoval ani obránce Galvinš připravený mezi kruhy na puk od Jana Hrušky. A klasické nedáš-dostaneš pak potvrdil Filip Koffer, který nejprve z trestného střílení skóroval svůj první extraligový gól a v 57. minutě zápasu dorazil střelu Hrádka – 6:0. Sportovní hantýrkou, bylo definitivně vymalováno. Za ovací více než sedmi tisíc diváků Dynamo dotáhlo utkání do vítězného tříbodového konce.

Ostravský tým bez vstřeleného gólu nezamířil z Pardubic domů, přesunul se pouze do nedalekého Hradce Králové, kde odehraje páteční zápas.

Richard Král (HC Dynamo Pardubice): Měli jsme dobrý vstup do utkání, prvních deset minut bylo kvalitních. Vypracovali jsme si dvougólový náskok, ale od té doby jsme hráli hodně lehkovážně. Zejména druhá třetina byla z našeho pohledu velice špatná. Soupeře jsme pustili do hodně šancí, bylo tam hodně přečíslení a podržel nás Milan Klouček, který chytal celý zápas výborně. Ve třetí třetině nám to tam napadlo, za což jsme rádi, ale myslím si, že výsledek 6:0 úplně neodpovídá.

Radek Philipp (HC VÍTKOVICE RIDERA): Zápas se hodnotí velmi těžce. Z naší strany to byl špatný zápas. Vstup do utkání nebyl vůbec dobrý, propadávali jsme, nevyhrávali osobní souboje, komplikovali jsme si hru. Výsledek 6:0 pro nás není příjemný, Pardubicemi nám daly lekci z produktivity. Byly ve všem rychlejší, v útočném pásmu měly důraz do brány. Hrály parádní hokej a musím jim pogratulovat.

HC Dynamo Pardubice – HC VÍTKOVICE RIDERA
6:0
(2:0, 1:0, 3:0)

Branky: 10. Říčka (Košťálek), 15. R. Kousal (A. Musil, Camara), 39. Koffer, 50. O. Roman (Říčka, Cienciala), 52. Blümel (Paulovič), 57. Koffer (Hrádek, J. Kolář). Rozhodčí: Hodek, Veselý – Axman, Kajínek. Vyloučení: 4:3. Bez využití. Diváci: 7 123. Střely na branku: 32:31.

HC Dynamo Pardubice: Klouček – Nakládal, J. Mikuš, Košťálek, D. Robertson, Hrádek, J. Kolář, J. Zdráhal – A. Musil, R. Kousal, Camara – Cienciala, O. Roman, Říčka – Blümel, Poulíček, Paulovič – O. Rohlík, Anděl, Koffer

HC VÍTKOVICE RIDERA: Stezka – Plášil, R. Polák, Galvinš, Gewiese, Koch, Machů, L. Kovář – L. Krenželok, Marosz, Bukarts – Dej, J. Hruška, Svačina – Fridrich, Flick, M. Kalus – R. Bondra, Chlán, Afanasijev