HC VÍTKOVICE RIDERA211015Prohra, Výhra

Datum Čas Sezóna
19.8.2017 20:15 2017-2018

KLO – VIT 4:5 SN: Ani obrat Klotenu ve třetí třetině na Vítkovice nestačil

Obrovskou bojovnost prokázali hokejisté Vítkovic ve svém prvním zápase ve Švýcarsku. Proti Klotenu jasně dominovali téměř první polovině utkání, jenže pak dovolili soupeři, aby otočil vývoj ve svůj prospěch. Ani tak ale duel neztratili, dva góly Davida Květoně – vyrovnání a rozhodující nájezd – pomohly udržet vítkovickou neporazitelnost v přípravě.

Prvním soupeřem na turné ve Švýcarsku se vítkovickým hokejistům stal téměř domácí Kloten. Na stadionu v městečku Wil se Ostravané svým vyzyvatelům z předměstí Curychu postavili bez čtyř reprezentantů, obránců Ivana Baranky a Lukáše Kloka, útočníka Radoslava Tybora a brankáře Patrika Bartošáka. Svatyni modro-bílých tak tentokrát dostal na starost Daniel Dolejš. Rychlejší start Klotenu zbrzdilo velice brzké vyloučení, Ostravané ale z nabídnuté šance nic nevytěžili. Pozičně měli Švýcaři po skončení trestu více ze hry, ale jen krátce. Nátlak třetí vítkovické formace a chybu v rozehrávce soupeře zužitkoval pohotovou střelou z mezikruží k tyči Petr Kolouch – 0:1. V 7. minutě prověřil lapačku Bolthausera Ondřej Roman a nutno uznat, že brankář Klotenu nezasáhl úspěšně, druhý gól Ostravanů měl na holi David Květoň, ale ležícího Bolthausera nepřekonal. Švýcarský celek byl úplně zaskočen nástupem modro-bílých a v 8. minutě protlačil po dalším rychlém ataku kotouč do klece kapitán Rostislav Olesz – 0:2. Převahu Vítkovic umocnilo znovu další vyloučení na straně EHC, Jakub Lev po zteči po křídle nastřelil růžek soupeřovy branky. Ostravané měli po většinu první třetiny jednoznačně více ze hry, Kloten se sice snažil zakládat rychlé protiútoky, nicméně do zakončení se díky pozorné defenzivě dostával velice sporadicky, až v 15. minutě zahrozil Trachslerem, který z kruhu z první nastřelil břevno Dolejšovy klece. Závěr prvního dějství přinesl početní výhodu i pro letce, tým modro-bílých na oslabení ale téměř bez obtíží obstál.

Kloten chtěl do druhé třetiny vstoupit co nejaktivněji, ostrý start opět zbrzdila pozorná a trpělivá, ale nekompromisní hra Vítkovic. Ostravané zahrozili především atakem Oleszovy formace. Ostravské dvoubrankové vedení vydrželo ale jen do 27. minuty. Po zakázaném uvolnění se po přesné přihrávce trefil z vrcholu kruhu finský obránce Tommi Santala – 1:2. Vítkovice si ale náskok mohly vzít velice rychle zpět, po zdvojeném provinění Klotenu měly k dispozici minutu a půl přesilovky pěti proti třem. Trpělivá kombinace v pásmu přinesla dvě tvrdé střely Lva, ale skóre nezměnila. Šanci na srovnání si Kloten vypracoval v polovině utkání ve vlastní přesilovce, zajímavě střílel z kruhu z jízdy Mathias Bieber, ale trefil Daniela Dolejše pouze do jeho nové masky. Vítkovice přesto dokázaly svou herní převahu opět prosadit i do stavu, ve 37. minutě vyslal Patrik Zdráhal do samostatného úniku Lukáše Kucseru, který přesně trefil růžek brány Klotenu – 1:3. Jenže letci reagovali za minutu, když po vyhraném buly v obranném pásmu Ostravanů pálil tvrdě Robin Leone – 2:3. Ve 39. minutě chtěl Tommi Santala rychlým výpadem a bekhendovou střelou překvapit, jenže Daniel Dolejš mu ukázal, jak pohotovou a přitom zcela přesnou má lapačku.

Nedisciplinovanost Klotenu přinesla další přesilovku Vítkovicím hned na začátku poslední periody, jenže tentokrát Ostravané velice ztěžka zaujímali střelecké postavení. Naopak nedorozumění v rozehrávce znamenalo, že Santala jel sám na Dolejše, ale neuspěl, stejně jako krátce poté, už v pěti hráčích, Hollenstein po spolupráci s Praplanem. Při vyloučení Romana Szturce ve 46. minutě už už napřahoval Grassi k finálnímu zakončení, ale do dráhy střely lehl obětavě Jan Výtisk. Jenže ani to nezachránilo Vítkovice od inkasování vyrovnávací branky, jen krátce na to se prosadil Niclas Andersén a zápas začal od znovu – 3:3. Letci ožili, zlepšili pohyb. Ostravané se dostávali pod tlak, čemuž rozhodně vyloučení v 50. minutě rozhodně nepomohlo. Hollensteinův příklep z kruhu způsobil pozdvižení v hledišti Bergholz Eishalle, ale Dolejš dokázal odolat. Remízové drama vrcholilo, zatímco v kotli příznivců Klotenu vznikl pěstní konflikt. Část publika sledovala dění za brankou letců a zcela nevěnovala pozornost ataku Mattiase Bäckmana, který v 54. minutě dokázal poprvé poslat EHC do vedení – 4:3. Vyloučení Marka Hrbase v 57. minutě nedávalo Vítkovicím mnoho nadějí na srovnání. Kloten velice dobře takticky odehrál přesilovou hru, stejně podobně, jako třetí třetinu. Jenže závěr patřil Ostravanům, David Květoň v 58. minutě proklouzl obranou a skoro florbalovou stahovačkou překonal Bolthausera – 4:4. Vítkovice tím poslaly utkání do prodloužení.

Pětiminutový nastavený čas začínal hrou čtyř klotenských proti třem Ostravanům, při končícím trestu Zdráhala. V rovnovážném stavu měla hra velice rychlé tempo, nicméně prodloužení vítěze neurčilo.

Nájezdy se protáhly až do šesté série. Hned v té první Vítkovice uspěly díky trefě Lva. Kloten srovnal ve třetí gólem Santaly. Vývoj nájezdů jako by kopíroval vývoj utkání. Mathias Bieber poslal Kloten v poslední regulérní páté sérii Kloten do vedení, Lukáš Kucsera musel dát a také dal. Pak se k puku postavil David Květoň a tváří v tvář Bolthauserovi uspěl i napodruhé. Tommiho Santalu vychytal Daniel Dolejš a bylo vymalováno. Vítkovice zvítězily 5:4 po nájezdech.

Ohlasy trenéra po utkání:

Příprava 2017 – Švýcarsko

EHC Kloten – HC VÍTKOVICE RIDERA 4:5 SN (0:2, 2:1, 2:1 – 0:0)

Branky: 27. Hollenstein (Santala), 38. Leone (Orbist), 46. Andersén, 54. Bäckman (Praplan) – 5. Kolouch, 8. Olesz (Urbanec), 37. Kucsera (Zdráhal), 58. D. Květoň (Roman), rozhodující nájezd D. Květoň. Rozhodčí: Urban, Vinnerborg – Duarte, Fuchs. Vyloučení: 7:7. Bez využití. Diváci: 589

EHC Kloten: Bolthauser – Stoop, Andersén, Von Guten, Bäckman, Weber, Back, Harlacher – Bieber, Trachsler, Grasii – Praplan, Santala, Hollenstein – Marchon, Obrist, Leone – Kellenberger, Schlagenhauf, Bozon – Lemm

HC VÍTKOVICE RIDERA: Dolejš – Urbanec, Sloboda, D. Krenželok, Hrbas, Výtisk, Trška, Puzič – D. Květoň, Roman, Š. Stránský – Olesz, Lev, Zdráhal – Kucsera, Kolouch, Dej – Kurovský, T. Jáchym, Szturc