Banes Motor České Budějovice111024Výhra
HC VÍTKOVICE RIDERA102003Prohra

3.1.2021 15:30 A tým 2020-2021 32

CEB – VIT 4:3 SN: Motor v přetlačované úspěšnější, Vítkovice za bod

Na jihu Čech se v utkání mezi domácími Budějovicemi a Vítkovicemi rozhodovalo až po 60 minutách. Hosté dokázali v závěru třetí třetiny srovnat a dokonce sahali po třech bodech. Neproměnili ani drtivý tlak v prodloužení a nájezdy vyšly jednoznačně lépe Motoru, který díky tomu získal dva body.

S ohledem na změny na marodce museli trenéři Vítkovic upravit sestavu. Mimo hru zůstal pro zranění v utkání s Kometou nejlepší střelec Dominik Lakatoš, naopak návrat po několikaměsíční absenci zapsal Vojtěch Polák. Svou vítkovickou derniéru měl před sebou Rostislav Marosz, pro toto utkání nominovaný jako první centr ostravského týmu. Budějovice překvapily nominací Jana Strmeně do brány, proti Vítkovicím, jejichž dres oblékal v mládeži, se poprvé postavil také zadák s minulostí útočníka Ondřej Slováček.

Bylo evidentní, že se Budějovice chtějí na svého soupeře hned po prvním buly dravě vrhnout, ale nebylo jim to vůbec nic platné. Byli to Vítkovičtí, kdo si hned v prvních momentech připisovali šance. Vyloučení Formana jim navíc ve 2. minutě dalo velkou příležitost, po sražené střele byl Strmeň mimo bránu a kotouč jen se štěstím nezapadl do klece. I když modro-bílí nevyužili početní výhodu, byli to oni, kdo měl více ze hry. Jenže efektivita se ukázala být na straně domácích. V 7. minutě se Budějovičtí dostali do ojedinělé šance, přečíslení dva na jednoho ale zužitkovali. Jonák prostrčil na Matěje Tomana, který dokázal prostřelit Miroslava Svobodu – 1:0. Hosté reagovali okamžitým tlakem v útočném pásmu, Marosz, Polák, Krenželok si vytvořili slibné šance, Jan Strmeň ovšem v bráně prokázal kvalitu. Budějovičtí díky vedení i díky důležitým zákrokům brankáře dokázali budovat své herní sebevědomí a postupem času se dostávat do tempa. Hra se srovnala, ale na úkor šancí, kterých oproti prvním minutám utkání výrazně ubylo. V 15. minutě se pokusil Strmeně výpadem po chybné rozehrávce pokusil překvapit Petr Fridrich, ale gólman Motoru byl schopen včas a efektivně zareagovat. Šancí hostů na srovnání byla druhá přesilová hra, a modro-bílí ji konečně využili. Dělovkou z kruhu propálil klubko hráčů před Strmeněm i jeho samotného vítkovický kapitán Roman Polák – 1:1. Vyrovnání ještě museli posvětit sudí poté, co domácí požádali o trenérskou výzvu. Ta byla neúspěšná a využitá přesilovka platila. Závěr třetiny patřil rovněž Ostravanům, kteří přitlačili domácí v jejich obranné třetině a bylo jen jejich smůlou, že si pro přestávku nevybudovali vedení.

Druhou třetinu odstartovaly slepené přesilové hry domácích. Jednak zbytek trestu z první třetiny a jednak krátce poté druhé vyloučení na straně domácích. První oslabení Ostravané bez větších potíží ustáli, ale ve 44. minutě Motor v pásmu soupeře hodně zahrozil a jen rychlé a hlavně povedené zákroky Svobody udržely remízový stav. Na vítkovickém brankáři si postupně vylámali zuby Slováček, Pýcha, Forman a Doležal. Jakmile se opět hrálo v rovnovážném stavu, byli to znovu modro-bílí, kdo si vynucoval mírnou herní převahu a nechyběly ani šance, byť jim vesměs chyběla přesnost. V polovině utkání ujel v brejkové situaci Zdeněk Doležal, dokázal se stahovačkou zbavit i bránícího hráče a vystřelit přes něj, výborný zákrok ale předvedl Svoboda, když puk dokázal vystihnout a zachytit. Jenže domácí se udrželi v pásmu a následný tlak už proměnili, Albert Voženílek vrátil Budějovicím vedení střelou z kruhu – 2:1. Pro Ostravany nebyl problém přitvrdit ve hře, což na vlastní kůži poznal domácí Gilbert, kterého čistě, ale nekompromisně srazil Koch. A znovu také rozjeli útočné manévry v obranné třetině Budějovic. Poziční převaha byla jasně na hokejkách modro-bílých, jenže i přes řadu zajímavých šancí vedení domácích obstálo až do druhé sirény.

Vedení Budějovic ale vzalo za své okamžitě po rozehrání třetí periody. Vítkovičtí předvedli velice povedenou kombinaci v útočném pásmu, Jan Schleiss vzduchem nahazoval před bránu, kde byl připraven Lukáš Krenželok a puk ze vzduchu sklepl za Strmeňova záda a vrátil svůj tým do zápasu – 2:2. A tlak v budějovické třetině pokračoval, do vedení mohl hosty poslat Vojtěch Polák, ale tentokrát už Strmeň zasáhl úspěšně. Ve 47. minutě zahrozili domácí, Přikryl se snažil obtáhnout kolem brány a následkem snažení defenzivy hostů bylo další vyloučení na jejich straně a v následné přesilové hře si Jihočeši vzali opět vedení zpět. Ranou z první z levého kruhu využil početní výhodu Zdeněk Doležal – 3:2. Vítkovice okamžitě vyrazily do protiútoku, brejk tří proti dvěma mohl proměnit Patrik Koch ale jeho střela z jízdy mířila těsně nad. V 50. minutě už mohl Schleiss střílet do odkrytého prostoru při přesunu Strmeně, ale také neuspěl. Ostravané se tlačili do útoků a tlačili do zakončení. Hra dostala vyšší tempo, protože Budějovičtí se nechtěli nechat zatlačit. Vítkovická snaha dohnat ztrátu ale dostala trhlinu poté, co se nejprve na trestnou lavici a pak i do kabin musel odporoučet Koch za faul kolenem a následný osobní trest po protestech. Motor celkem zkušeně odehrál pozičně přesilovou hru v pásmu Vítkovic a i když se mu nepodařilo výhodu využít, pošetřil důležité dvě minuty. Po návratu do pěti hráčů se hosté okamžitě tlačí do útočného pásma, ale bez přesné střely jim jejich snažení vyznívá naprázdno. V 58. minutě vyrazil po křídle Mallet, ale Strmeň vyrážečkou zasáhl. Pak přišel ze strany domácích faul a Ostravané mohli sáhnout po příležitosti. Minutu a půl před třetí sirénou stále ještě v ponechané výhodě napřáhl za kruhy Jan Schleiss a prostřelil vše, co mu stálo v cestě – 3:3. A to i remíza se otřásla v základech. V poslední desetisekundovce se do kontraataku dostal Rostislav Marosz a Motor měl velké štěstí, že nakonec nezůstal zcela bez bodu.

Dravost Rostislava Marosze při jeho posledním zápase za Vítkovice nepřešla ani v prodloužení a hned na jeho úvodu se pokoušel překvapit Strmeně rychlým obkroužením jeho klece. Ostravané drželi puk na holích a v budějovické třetině. Motor se pokusil o zvrat Voženílkovým výpadem, který ale zlikvidoval pozorný Svovobda. V 63. minutě posunul Marosz puk volnému Vojtěchu Polákovi, ale ten nedokázal dostat puk za Strmeňova záda. Jan Hruška se poté prodral před Strmeně a kombinace vítkovické trojice trvala v pásmu Motoru hodně dlouho. Bohužel pro modro-bílé bezvýsledně.

Vítkovičtí mohli smutnit, že se jim nepodařilo proměnit tlak v prodloužení, protože v samostatných nájezdech se prosadili jen hráči Motoru. Trefil se hned v první sérii Pýcha a ve druhé Doležal. Za hosty byl nejblíže gólu Marosz, překonal Stremeně, ale zazvonil jen na tyč – 4:3. Vítkovice tak v Budějovicích získaly pouhý bod.

Václav Prospal (Madeta Motor České Budějovice): Vyhráli jsme podruhé v řadě, ale potřebujeme pracovat na tom, abychom tyto zápasy dokázali dotáhnout ke třem bodům. Chtěli jsme hrát aktivně a agresivně. V určitých chvílích jsme byli lepší my, v určitých zase soupeř. V prodloužení jsme mohli dostat gól, takže jsem rád, že jsme dokázali vyhrát v nájezdech.

Radek Philipp (HC VÍTKOVICE RIDERA): Chtěli jsme hrát aktivně a napadat soupeřovu rozehrávku, což se nám v první třetině také dařilo. Ve druhé třetině byli domácí lepší. Třetí část byla vyrovnaná. V prodloužení jsme měli blízko k rozhodujícímu gólu, ale nakonec musíme Motoru poblahopřát ke dvěma bodům.

Madeta Motor České Budějovice – HC VÍTKOVICE RIDERA 4:3 SN (1:1, 1:0, 1:2 – 0:0)

Branky: 7. Toman (Jonák, Plášil), 31. Michnáč (Voženílek, Gilbert), 48. Doležal (Pýcha, Přikryl), rozhodující nájezd Pýcha – 17. R. Polák (Mikyska, Mallet), 41. L. Krenželok (Schleiss), 59. Schleiss (Štencel). Rozhodčí: Hradil, Horák – Rampír, Špringl. Vyloučení: 3:5, navíc Koch (VIT) 10 minut a do konce utkání osobní trest za nesportovní chování. Využití: 1:1. Bez diváků. Střely na branku: 29:28

Madeta Motor České Budějovice: Strmeň – Vydarený, Slováček, Pýcha, Plášil, Suchánek, Lytvynov – Christov, Toman, Jonák – Forman, Voženílek, Doležal – Novák, Prokeš, Karabáček – Michnáč, Přikryl, Gilbert

HC VÍTKOVICE RIDERA: M. Svoboda – Gewiese, R. Polák, Štencel, L. Kovář, Koch, Trška, L. Doudera – L. Krenželok, Marosz, Schleiss – V. Polák, J. Hruška, Fridrich – Dej, Werbik, Kalus – Mallet, Mikyska, Dočekal