Banes Motor České Budějovice01102Prohra
HC VÍTKOVICE RIDERA20013Výhra

2.10.2020 17:30 A tým 2020-2021 6

CEB – VIT 2:3 PP: Dvoubodový vstup do nové sezony! Vítkovice lepší Motoru

Úvod sezony 2020/2021 má pro Vítkovice dvoubodovou příchuť. Ostravané se poprali s těžkostmi návratu po karanténě a na ledě Českých Budějovic začali výborně, Motor dokázal přesto srovnat a dotlačit utkání do prodloužení, ve kterém si ale zaslouženě pro bod navíc došli modro-bílí. Adam Polášek po návratu do mateřského celku slavil v premiéře gól, rozhodl Jan Schleiss.

Vítkovice do svého prvního zápasu v nové sezoně vstoupily bez bázně. Budějovice před střetnutím stačily odehrát tři zápasy, ale bez bodového zisku a doma proti týmu, který se vrátil z koronavirové karantény chtěly uspět. Úvod utkání favorizoval domácí jen vinou vyloučení na straně Ostravanů, i tak se dokázali modro-bílí dostat do akce, Marosz ve vlastním oslabení se nebezpečně protáhl kolem brankáře Patery, který dostal přednost před zkušenějším Čiliakem. Motor ohrozil Miroslava Svobodu brejkem po kterém dostal do ideální příležitosti puk Christov, ale nedokázal s šancí u pravé tyče nijak úspěšně naložit. V 9. minutě prověřil hbitost Svobody rychlou ranou po odrazu Ondřej Slováček, souboj dvou vsetínských rodáků ale ovládl ten v barvách Vítkovic. Budějovice si začaly vynucovat převahu, rozehranost byla na jejich straně, další velkou šanci zahodili Plášil a krátce po něm před branou sám projíždějící Voženílek. Aktivitu Motoru ale ve 13. minutě zpražil atak vítkovické čtvrté formace, únik tří proti dvěma slavil úspěch, puk za Paterova záda nakonec putoval z hole obránce Adama Poláška – 0:1. Vítkovický odchovanec se trefil hned ve svém prvním extraligovém utkání v dresu mateřského celku, dosud totiž v české nejvyšší soutěži oblékal dres výhradně Sparty. Na hostech bylo v první třetině znát, že desetidenní karanténa a absence zápasů se podepsaly pod tempo i úroveň hry. Budějovičtí měli opticky více ze hry, ale efektivita byla na holích Ostravanů, což prokázal v 18. minutě Lukáš Kovář, který nahozením bekhendem z nulového úhlu dokázal za pomoci odrazu o domácího kapitána Pýchu zvýšit náskok Vítkovic – 0:2.

Efektivita hrála jednoznačně do karet Vítkovicím. Na druhou stranu nedisciplinovanost jim brala vítr z plachet, a tak z kraje druhé třetiny šli hosté už dvakrát po sobě do oslabení. Budějovice měly dokonce 8 vteřin zdvojené přesilové hry k dobru, jenže jejich kombinace v početní výhodě nadále vázla a speciální tým Ostravanů na oslabení slavil i tentokrát úspěchy. Až rovnovážný stav dal Motoru příležitost ke snížení. Adam Raška se snažil protáhnout před Svobodu, Lukáš Krenželok jej na poslední chvíli atakoval, ale sudí rozhodli, že nedovoleně a nařídili trestné střílení, které Vít Christov povedeným blafákem do forhendu proměnil – 1:2. Modro-bílí si záhy mohli vzít dvoubrankové vedení zpět. Při prvním vyloučení Jihočechů zavřeli soupeře pevně před jeho branou a po šanci Marosze došlo k vyhození brány z jejího postavení, díky čemuž získali Ostravané 45 vteřin přesilovky pěti proti třem. Nepřesná kombinace a zásah Patery proti pumelici Poláška znamenaly, že dvojitá početní výhoda zůstala nevyužita. A to Motor mohl v oslabení srovnat, Holcův únik ovšem Svoboda ramenem vytěsnil mimo nebezpečí. Budějovičtí přidali na důrazu v osobních soubojích a ve 32. minutě vytáhl jeden z klíčových zákroků Miroslav Svoboda, tentokrát proti střele Zdeňka Doležala z jízdy. Na ledě se dost přiostřilo, do šarvátky se zapojili za hosty Roman Polák a Dominik Lakatoš, za domácí Jakub Suchánek. Kapitán Vítkovic za vražení na hrazení obdržel desetiminutový trest, modro-bílí šli do oslabení, což ale nebránilo pokusu Alexandra Malleta o brejk, který byl zastaven nedovoleně a síly na ledě se tak srovnaly. Situace se ale neuklidnila a šarvátkou hrozilo pomalu každé přerušení. Horko bylo ve 34. minutě Svobodovi, který v krátkém sledu po sobě vychytal šance Pýchy, Doležala a Voženílka a pak také brejk Karabáčka. Ve 36. minutě byl blízko gólu Josef Mikyska, ale bekhendem u pravé tyče minul. Závěr druhé periody patřil hostům, kteří se už notně rozehráli a začali ohrožovat brankáře Pateru čím dál častěji. Domácí gólman ve 39. minutě musel vytáhnout hodně pohotovou lapačku proti střele Lukáše Krenželoka.

Přes druhou přestávku vyprchala z hráčů negativní energie, ale hokejovost zůstala. A tak byl úvod třetí třetiny hodně rychlý a z pohledu domácích také úspěšný. Ve 43. minutě se Motor dočkal srovnání poté, co po pravém křídle unikl Martin Beránek, zbavil se bránícího soupeře a střelou ke vzdálenější tyči zapsal premiérovou extraligovou trefu – 2:2. Budějovice se vrátily do zápasu a momentální výhoda byla na jejich straně. Vítkovičtí byli nuceni pomýšlet více na obranu při náporu soupeře. Až ve 48. minutě ohrozili pořádně Pateru, dokonce jej vylákali z brány, jenže na volný kotouč před odkrytou klecí nikdo z hostů nezbyl a velká šance zůstala nevyužita. V 51. minutě se k pravé tyči protlačil Josef Mikyska a zkusil kotouč prostřelit za Paterova záda. Hra byla přerušena, nicméně v následné komerční přestávce sudí prozkoumali, zda puk nepřešel za čáru, verdikt videorozhodčího ale jen potvrdil dění na ledě a remíza tak trvala nadále. Vítkovičtí byli při chuti, v 53. minutě dokonce po pokusech dvakrát zvonila tyč českobudějovické klece, poprvé ji orazítkoval z dorážky Nicolas Werbik, vzápětí na břevno cinkal Alexandre Mallet. Pět minut před třetí sirénou si mohli Vítkovičtí zahrát přesilovou hru, ale sudí viděli faul, který nebyl, Dominik Lakatoš předvedl fair play a uznal, že faulován nebyl, odvolal tím trest pro soupeře a hrálo se dál. Aktivita hostů pokračovala, ale jejich pokusům chyběla přesnost. Čas utíkal. V 59. minutě se připomenuli domácí, když na kruhu zachytil kotouč Vít Christov, tentokrát jeho pohyb ale Svoboda pokryl.

Se třetí sirénou domácí oslavili zisk prvního bodu od svého návratu do Extraligy. Utkání ovšem pokračovalo v loterii prodloužení tří proti třem. Budějovičtí rozjeli na úvod rotaci v útočném pásmu, ale sami se z něj vytlačili nepřesným pasem. Vítkovice se rychle přesunuly před Pateru a Marosz pobídl Jana Schleisse, který ale z bezprostřední blízkosti minul. V 62. minutě se do role falešného forvarda stylizoval Roman Polák a málem z mezikruží rozhodl. Motor nebyl bez šance, ale lepší výkon hostů v nastaveném čase potvrdil a korunoval v 63. minutě dravým průnikem Jan Schleiss, překonal Pateru a rozhodl o extra bodu pro Vítkovice – 2:3.

Ohlasy trenérů

Připravujeme…

Madeta Motor České Budějovice – HC VÍTKOVICE RIDERA 2:3 PP (0:2, 1:0, 1:0 – 0:1)

Branky: 26. Christov (TS), 43. Beránek – 13. Polášek (Dočekal), 18. L. Kovář (Werbik, Dočekal), 64. Schleiss. Rozhodčí: Jeřábek, Vrba – Votruba, Ševic. Vyloučení: 4:6, navíc R. Polák (VIT) 10 minut za vražení na hrazení. Bez využití. Diváci: 1 000 (maximum v rámci COVID-19). Střely na branku: 35:28

Madeta Motor České Budějovice: Patera – Pýcha, Plášil, Vydarený, Allen, Suchánek, Slováček, Pavel – Christov, Venkrbec, Holec – Jonák, Přikryl, Doležal – Novák, Raška, Voženílek – Karabáček, Prokeš, Beránek

HC VÍTKOVICE RIDERA: M. Svoboda – Štencel, R. Polák, L. Kovář, Polášek, Barinka, Koch, R. Černý – L. Krenželok, Marosz, Schleiss – V. Polák, Mikyska, Lakatoš – Šišovský, Dej, Mallet – Dočekal, Werbik, T. Kubalík