Bílí Tygři Liberec1012Výhra
HC VÍTKOVICE RIDERA0011Prohra

15.10.2017 16:00 A tým 2017-2018 13

LIB – VIT 2:1: Bílí Tygři shrábli všechny body v samotném závěru

Nula na bodovém kontě je pro Vítkovice až příliš krutá. Ostravané v Liberci dokázali dotáhnout nepříznivý stav a bylo na nich vidět, že chtějí více, než jen remízu. Poklidně hrající Bílí Tygři ale dostali dvě minuty před koncem třetí třetiny nabídku, která se neodmítá a doslova „za minutu dvanáct“ shrábli všechny body.

HC Bílí Tygří LiberecK poslednímu zápasu první čtvrtiny základní části dorazili hokejisté Vítkovic na led posledního držitele Prezidentského poháru. V Liberci chtěli Ostravané navázat na páteční domácí úspěch, ale tušili, že to bude pro ně hodně těžké. Domácí se po sérii porážek snaží vydrápat nahoru a se zkušeným a kvalitním kádrem na to rozhodně potenciál mají. Vítkovičtí se snažili rozehrát utkání aktivně, nicméně první velkou šanci si připsali domácí, když se po křídle snažil uniknout Jan Stránský. Bránící Jan Výtisk ale střelu srazil. Ostravské plány na útočnou hru musely dostat odklad, domácí totiž krátce po Stránského akci získali přesilovou hru a hosté se museli bránit. Velké šance měli Bakoš a především Jelínek, který stál takřka sám před Dolejšem, ale šanci neproměnil. V plném počtu hráčů si ale hosté dokázali sjednávat respekt, nenápadnou příležitost si dokázal vytvořit uzdravený Lukáš Kucsera, ale jeho střelu Roman Will srazil. V početní výhodě v 9. minutě nastřelil Ivan Baranka puk před bránu na volného Lva, jeho teč jen těsně minula libereckou klec. Krátce na to vyzval k teči střílenou přihrávkou Ondřej Roman. Vítkovičtí sevřeli soupeře v jeho pásmu hodně pevně, ale i přes střeleckou aktivitu nevyužili příležitost, především vinou nepřesného zakončení. Domácí se pokusili vytvořit si tlak v útočné třetině v 15. minutě, ale až na poziční převahu se většího ohrožení Daniela Dolejše nedočkali. To se ale změnilo krátce na to při vyloučení Jakuba Lva. Bílí Tygři zaujali palebné postavení, skvěle odclonil hostujícímu brankáři výhled Lukáš Krenželok a příklep Martina Bakoše z modré čáry prosvištěl až do ostravské klece – 1:0. Vítkovičtí kontrovali rychlým protiútokem, Radoslav Tybor si počínal důrazně v brankovišti, ale kotouč za Willa nepropasíroval. V závěrečné minutě první třetiny domácí opět hodně přitlačili, dala jim k tomu nástroj další přesilová hra, naštěstí ani Lakatoš, ani Ordoš nedokázali dopravit kotouč do brány, byť Dolejše překonali.

Druhou třetinu zahájily svižné útoky, na jedné straně střílel Krenželok a dorážel ještě Jelínek, na druhé straně ujeli v přečíslení Květoň s Romanem, ale bez střeleckého efektu. Ve 25. minutě se pokusil o rychlý únik Petr Jelínek, přebruslil vítkovické obránce, ale zvolil střelu a mířil hodně vedle. Ostravané se rozhodně nesnažili šetřit aktivitou, naopak, neustále se pokoušeli atakovat domácí, jenže nebyli schopní si vytvářet vyložené šance, ze kterých by mohli ohrozit liberecké vedení. Domácí byli ve svém úsilí mnohem lepší, při vyloučení Šimona Stránského se do samostatné akce dostal Martin Ševc, nebezpečně střílel i Jašek, Dolejš ale odolával. Liberec jako by se oklepal z úvodního náporu Vítkovic a od 30. minuty byl najednou mnohem aktivnější a také nebezpečnější, hosté měli plné ruce práce s defenzivními povinnostmi. Ve 35. minutě zase hrála tygrům do karet přesilová hra, Martin Bakoš měl ideální šanci i pozici u tyče Dolejšovy brány, ale se střelou se ukvapil za cenu přesnosti zakončení. Až v samotný závěr druhé periody přinesl Ostravanům možnost, po dvojitém vyloučení na straně domácích si do třetí periody přenesli přesilovku čtyř proti třem.

Okamžitě po druhé přestávce se čtveřice Vítkovických zakousla do tria domácích. Dvakrát slibně střílel Ondřej Roman, druhá střela vyrazila Romanu Willovi z rukou hokejku, což byl rozhodující moment. Ke střele se postavil za kruhy Jakub Lev a ostrou pumelicí nedal domácímu gólmanovi šanci – 1:1. Škoda nevyužité zkrácené přesilovky pěti proti čtyřem, ale Ostravané se vrátili do zápasu a psychická výhoda byla na začátku posledního dějství na jejich straně. Iniciativu zápasu vrátila domácím do rukou další, už sedmá přesilová hra po nedovoleném zákroku Karola Slobody. Vítkovičtí ale i navzdory oslabení dokázali zahrozit, po křídle vyrazil Jakub Lev. Liberec se o výhodu připravil sám špatným střídáním a hrou v šesti lidech, nicméně soupeři ve zkrácené přesilovce nedovolil výrazně rozvinout útočné plány. Zvýšená aktivita Vítkovic ale dělala domácím problémy a karta se začala obracet, ve stále větší permanenci začala být trestná lavice Bílých Tygrů. Na hostech tak bylo, aby konečně dokázali potrestat provinění protivníka. Přesilovkový zámek se jim dařil, vytvořili si tlak, ale Roman Will postupně zlikvidoval střelu Romana i Slobody a stejně tak dorážku Tybora. Neuspěl ani David Květoň, který zůstal za libereckými beky sám. V 54. minutě vystartovala v přečíslení dvojice Ordoš – Lakatoš. Ordoš zkusil kličku do bekhendu, ale Dolejš dokázal jeho záměr vystihnout a pokryl i Lakatošovu dorážku. Oběma týmům se dařilo vyvarovat se nedovolených zákroků a hra tak přirozeně plynula ve slibném tempu. Rastislav Dej se mohl dostat do zajímavého útoku, ale při cestě za volným pukem se mu nesmyslně připletl do cesty jeden z hlavních rozhodčích. Krátce na to David Květoň těsně před Willem promáchl pobídku Ondřeje Romana. Vítkovičtí ukazovali v závěru třetí třetiny větší chuť rozhodnout utkání ještě v základní hrací době a připsat si plný počet bodů. Nechyběl jim ani důraz, po střetu s Jakubem Lvem za libereckou brankou se hodně ztěžka zvedal zkušený Martin Ševc. Vítkovická situace se ale zkomplikovala v 58. minutě, když na trestnou lavici musel po odpalu kotouče do hlediště David Květoň. Bílí Tygři potřebovali jen jednadvacet sekund, Michal Bulíř napřáhl na kruhu a bombou vrátil svému týmu vedení – 2:1. S Ostravany to bylo hodně nahnuté, vzali si oddechový čas a vsadili vše na jedinou kartu, v šesti a bez brankáře. Tlak si hosté vytvořili, příležitost ke druhému vyrovnání ale ne. Bílí Tygři ustáli nápor soupeře a dotáhli utkání do vítězného konce. Pro Vítkovice je nula bodů na kontě po průběhu zápasu až příliš krutá.

Filip Pešán (Bílí Tygři Liberec): Je jasné, že o výsledku rozhodly především přesilové hry. Využili jsme o jednu přesilovku více, což byl nakonec jediný rozdíl. Jinak byl zápas nesmírně vyrovnaný nejen výsledkem, ale také systémem a hrou. Jsem rád, že jsme tentokrát ten rozdílový gól dali my.

Jakub Petr (HC VÍTKOVICE RIDERA): Myslím si, že to bylo velmi vyrovnané utkání plné tvrdých soubojů. Vstup do něj nám docela vyšel, Liberec se však dostal do hry přesilovkami. Ve druhé třetině nám mohli Tygři odskočit, hráli parádně, ale přestáli jsme to. Trpělivostí jsme se dočkali šance k vyrovnání, kterou jsme využili, ale naopak jsme neproměnili příležitost k vedení v přesilové hře a domácí nás potrestali. Zápas rozhodly přesilovky. Byli jsme blízko alespoň k bodu, ale Liberec měl více šancí a vyhrál asi zaslouženě.

Bílí Tygři Liberec – HC VÍTKOVICE RIDERA 2:1 (1:0, 0:0, 1:1)

Branky: 17. Bakoš (Ševc, Krenželok), 58. Bulíř (Ševc) – 41. Lev (Roman). Rozhodčí: Bulanov, Sýkora – Frodl, Komárek. Vyloučení: 6:8. Využití: 2:1. Diváci: 4987. Střely na branku: 19:13

Bílí Tygři Liberec: Will – Ševc, Havlín, Šmíd, Jánošík, Derner, Kolmann, Pyrochta – L. Krenželok, Jelínek, Bulíř – Jašek, Redenbach, Bakoš – Ordoš, Lakatoš, J. Stránský – J. Vlach, Špaček, Jeník

HC VÍTKOVICE RIDERA: Dolejš – Hrbas, Baranka, Klok, Slobda, Výtisk, Trška – D. Květoň, Roman, Tybor – Olesz, Lev, Dej – Kucsera, Kolouch, Zdráhal – Kurovský, Š. Stránský, Szturc – Hudeček