Bílí Tygři Liberec1203Výhra
HC VÍTKOVICE RIDERA0022Prohra

24.1.2021 16:00 A tým 2020-2021 39

LIB – VIT 3:2: Vítkovice bojovaly do posledního dechu, Liberec rozhodl v přesilovce

Pětiminutová přesilová hra, ve které Liberec vstřelil dva góly, byla rozhodujícím faktorem nedělního zápasu mezi Bílými Tygry a Vítkovicemi. Ostravané ve hře pěti proti pěti byli snad i lepším týmem, dokázali se porvat o výsledek a v posledních minutách utkání ohrozit tříbrankové vedení Severočechů, na body ale nedosáhli.

Pro Ostravany znamenala cesta do Liberce cestou k venkovnímu dvojzápasu. Jakkoli trenér Miloš Holaň zastává názor, že se vítězná sestava nemění, musel pro nedělní duel udělat výjimku, když vrátil do sestavy Alexandra Malleta za distancovaného Marka Kaluse. Muž v brance se neměnil, znovu dostal příležitost Miroslav Svoboda.

A byl to právě vítkovický gólman, který musel jako první hasit nebezpečnou šanci, když se v prvních minutách prodral do brankoviště Kolmann. Petra Kváču poprvé prověřil hostující kapitán Polák, z uctivé vzdálenosti. Jenže to rozjelo aktivitu Vítkovic a Liberečtí se dostali pod tlak, tvrdě pálil Lukáš Kovář a znovu Polák a na dorážku se chystal Fridrich. Ostravané rozhodně nepůsobili dojmem, že mají za sebou dlouhou cestu a že by byli, jak se říká ještě v autobuse. V 10. minutě se Liberci podařilo se osvobodit a přejít do útočného pásma, Bílým Tygrům se podařila brejková situace po střele Najmana se před brankářem Svobodou strhla v klubku těl bitva o puk a nejdravější byl dojíždějící Dávid Gríger, který také Svobodu prostřelil – 1:0. Hosté se ještě pokusili zpochybnit platnost gólu a vyžádali si trenérskou výzvu, ta ale úspěšná nebyla, Vítkovičtí tím přišli o možnost oddechového času a vedení Liberce zůstalo realitou. Nijak velkou změnu v trendu hry to ale neznamenalo, i přes absenci vyložených šancí se dění odehrávalo především na půlce Liberce, či v jeho obranné třetině. Vítkovice dobrou obranou přechodu středního pásma drželi soupeře na distanc, ale chyběla jim větší agresivita do zakončení. Postupem času se do hry vložila i vyloučení. Prvním trestaným týmem byli domácí, Vítkovičtí si ale z přesilové hry mnoho neužili, přerušilo ji vyloučení Dominika Lakatoše. Ostravský kanonýr si vysloužil navíc osobní trest za protesty u rozhodčích a v utkání dohrál. V závěru první třetiny měl v početní výhodě šanci Birner, ale Svoboda si připsal důležitý zákrok.

Prostřední část začala náporem Liberce, což bylo vyústění zbytku trestu pro Lakatoše. Poté, co se vrátili hosté do plného počtu, pod palbu se dostal Petr Kváča, Petr Gewiese jej prověřil rychlou střelou zpoza kruhu po krátkém útočném zámku. Vítkovice si udržovaly vysoké tempo hry, škoda jen, že nedokázaly z tlaku vytěžit větší šance a ty případně proměnit. Bílí Tygři za dané konstelace vsázeli především na brejkové situace. Jedna z takových přišla ve 29. minutě, Petr Jelínek pálil z mezikruží po rychlé kombinaci a Miroslav Svoboda i vestoje dokázal lapačkou úspěšně zakročit. Další komplikace pro hosty přišla prakticky okamžitě po zmíněné akci. V souboji u mantinelu za Kváčovou branku neuhlídal Martin Dočekal hokejku a nešťastně zasáhl Ronalda Knota do rozkroku, verdikt sudích byl jednoznačný – trest na pět minut a do konce utkání, takže Vítkovice přišly o dalšího útočníka a ještě byly nuceny se bránit v pětiminutovém oslabení. A už v první minutě inkasovaly. Po střele Jelínka se k dorážce v předbrankovém prostoru dostal opět Dávid Gríger a byl opět úspěšný – 2:0. A ohrožení ostravské brány nekončilo, dlouhá přesilovka Liberce pokračovala. Ve 32. minutě našel Radan Lenc střílenou přihrávkou před bránou hůl najetého Adama Musila a Bílí Tygři se radovali z druhého gólu v dlouhé výhodě – 3:0. Konec oslabení ve 35. minutě přišlo pro hosty jako vysvobození, nicméně stav zápasu byl jasně dán a bylo znát, že Liberec má najednou mnohem větší sebevědomí a hlavně lehkost na svých hokejkách. Vítkovičtí byli odhodlaní se zápasem udělat něco ještě do druhé sirény. Agresivní přístup měl být cestou k tomuto cíli. Ve 39. minutě si na dorážku před Kváču sjel Mallet, ale šanci neproměnil. Bílí Tygři dohrávali druhou třetinu pod tlakem, v obranném pásmu, další těžkou střelu na Kváču vyslal Schleiss. Nicméně Vítkovičtí do druhé přestávky nezměnili nulu na kontě vstřelených gólů.

Dravost nechyběla Ostravanům ani v úvodu třetí třetiny, nebezpečně se kolem brány domácích protáhl Mallet, a to už po půlminutě hry. Byl to jen doklad toho, že ani při tříbrankové ztrátě se nehodlali vzdát. Ve 43. minutě pálil od modré Polák a dezorientovaný Kváča nevěděl, kde puk má, k dorážce se dostával Lukáš Doudera, ale než zpracoval padající kotouč, byl zablokován jedním z bránících hráčů. Pak se proháčkoval až ke Kváčovi Guntis Galvinš, ale ztratil stabilitu a nemohl se pokusit o razantnější zakončení. Další útočnou vlnu hostů měl na svědomí ve 47. minutě, ve vlastním oslabení, Lukáš Krenželok, ale ani on prostřelil brankáře Severočechů. V 50. minutě se snad poprvé ve třetí třetině dostali do vyloženější šance domácí, Najmanův pokus Svoboda kryl a hra se pak znovu okamžitě přesunula před Kváču a pokračoval nápor Vítkovic. Z něj pálil Galvinš, ale zase bez gólového efektu. Samostatný únik v 52. minutě neproměnil Jan Schleiss, ale to bylo způsobeno faulem bránícího hráče. K exekuci nařízeného trestného střílení se postavil Zbyněk Irgl a bekhendovým blafákem odčaroval kouzlo Petra Kváči – 3:1. Jenže následný tlak Vítkovic byl přerušen zvýšenou aktivitou Liberce a pod střelbu se dostal i Svoboda. Bílí Tygři tím velice zkušeně získávali čas a i když hokej nahoru dolů byl opticky sympatický, hostům v jejich snažení mnoho nepomáhal. Až od 58. minuty si hosté znovu vypracovali souvislejší tlak v útočném pásmu, Liberečtí byli pod palbou, ale zvládali jej ustát. Necelé dvě minuty před třetí sirénou přišlo vyloučení na straně Liberce a s tím i poslední šance Vítkovic. Bez brankáře, v šesti proti čtyřem zkusili a byli úspěšní. Minutu a půl před koncem využil přesilovou hru Vladimír Svačina a dostal Vítkovice na dostřel – 3:2. Úsilí Ostravanů bylo znát, ale Liberec s vypjetím všech sil dokázal zredukované vedení přece jen ustrážit.

Připravujeme…

Bílí Tygři Liberec – HC VÍTKOVICE RIDERA 3:2 (1:0, 2:0, 0:2)

Branky: 10. Gríger (Najman, Musil), 30. Gríger (Jelínek), 32. Musil (Lenc, Knot) – 52. Irgl, 59. Svačina (Pyrochta). Rozhodčí: Hodek, Kubičík – Gebauer, Ganger. Vyloučení: 4:3, navíc Lakatoš (VIT) osobní trest do konce utkání za nesportovní chování a Dočekal (VIT) 5 minut a do konce utkání za bodnutí do rozkroku. Využití: 2:1. Bez diváků. Střely na branku: 28:36

Bílí Tygři Liberec: Kváča – Vitásek, Knot, Rosandić, T. Hanousek, Derner, Kolmann, Kunst – Birner, Bulíř, Lenc – Najman, Gríger, A. Musil – J. Vlach, P. Jelínek, R. Pavlík – Rychlovský, Šír, Průžek

HC VÍTKOVICE RIDERA: M. Svoboda – Pyrochta, R. Polák, Galvinš, Gewiese, Koch, L. Kovář, L. Doudera – Svačina, Hruška, Lakatoš – L. Krenželok, Dej, Irgl – Fridrich, J. Mikyska, Schleiss – Mallet, Werbik, Dočekal