Bílí Tygři Liberec0213Výhra
HC VÍTKOVICE RIDERA1102Prohra

1.11.2019 18:00 A tým 2019-2020 16

LIB – VIT 3:2: Bodová série skončila těsnou prohrou v Liberci

Na úvod vedení 2:0, pak díky úspěšné premiérové coach challenge ubráněná remíza, ale nakonec stejně Vítkovičtí zůstali bez bodu. Domácí Liberec navázal na výborný výkon proti Spartě, před vlastními fanoušky Ostravany přestřílel a díky rozhodující brance osm minut před koncem brali také všechny tři body.

Stále bez nemocného kapitána Jana Výtiska, nově bez rovněž zdravotně indisponovaného Daniela Kurovského, ale už s uzdraveným Robertsem Bukartsem. Vítkovičtí přijeli do Liberce s bodovou sérií v zádech, ale role favorita stála na bedrech domácích Bílých Tygrů, kteří po šestizápasové šňůře nezdarů vynulovali v Praze Spartu a nyní se chystali na ostravského soupeře.

V duchu prvního sezonního měření sil mezi Vítkovicemi a Libercem se odehrával úvod duelu na libereckém ledě, tedy vyrovnaný boj, ve kterém oba týmy dobře napadaly a díky pozorné defenzivní práci také brankáři v prvních minutách nemuseli výrazněji zasahovat. Čtvrtá minuta přinesla první velkou šanci, Jaroslav Vlach se uvolnil do samostatného úniku, ale Miroslav Svoboda jeho pokus zneškodnil. Hra se mírně otevřela a navrch měli domácí. Liberec znásobil svůj tlak ve vítkovickém pásmu v přesilové hře, jenže navzdory velkým střeleckým příležitostem Ostravané oslabení ustáli. Po něm udeřili. V 10. minutě se Rastislav Dej natlačil před Justina Peterse a proměnil pobídku Ondřeje Romana – 0:1. Bílé Tygry inkasovaný gól neodradil, stále se aktivně tlačili před Miroslava Svobodu a nedovolovali soupeři dostávat se před vlastního brankáře. Ostravané drahnou chvíli pouze vyhazovali kotouče z obranného pásma. Severočeši mohli srovnat v poslední minutě první třetiny opravdu obrovskou šancí, při které si před Svobodu sjel Špaček, ale vítkovický gólman trajektorii puku vystihl a udržel pro svůj tým jednobrankové vedení do první sirény.

Liberec pokračoval po přestávce ve své nátlakové hře, Vítkovičtí byli nuceni v krátkém sledu po sobě opět likvidovat šance soupeře, například opět Špačka, Filippiho a dalších. Ale pak málem přišlo opět další ostravské bodnutí, ve 23. minutě po rychlém otočení hry se před bránu Peterse propracoval Šimon Stránský a po přihrávce Lakatoše zakončoval bekhendem, Petersova lapačka byla ale dostatečně rychlá. Ostravané se mohli dostat do tempa a do souvislejší útočné fáze během vyloučení domácího kapitána Jelínka. Usazení v pásmu Liberce se na úvod nedařilo, ale pak vzal vše na sebe dočasný kapitán Ondřej Roman a z kruhu ukázkově zavěsil – 0:2. Ve 27. minutě dostali domácí doopravdy darovanou šanci, špatná rozehrávka znamenala rychlý brejk Liberce, Miroslav Svoboda první střelu pokryl, nicméně vůbec si nevšiml dorážející Marosze, který ale volnou klec trestuhodně přestřelil. Tygři z toho vytěžili přesilovou hru, kterou prakticky okamžitě po povedené kombinaci na jeden dotek využil u tyče dorážející Michal Bulíř – 1:2. Duo Špaček – Jaroslav Vlach mohlo následně potrestat chybu Miroslava Svobody v rozehrávce za bránou, ale Vlachova bekhendová střela nevyšla, vracející se Svoboda zasáhl. Vítkovičtí se zkonsolidovali a dokonce ve 31. minutě musel Peters hned po sobě likvidovat pumelici Gregorce a důraznou střelu Bukartse. Odpovědí Bílých Tygrů byla pohledná kombinace po ose Lenc – Filippi – Marosz – Radan Lenc a bylo srovnáno – 2:2. Liberec jednoznačně převzal otěže zápasu. Ve 33. minutě z brankoviště po Knotově střele poskakující kotouč Marosz, Miroslav Svoboda v leže vyškrábl puk – situaci musel potvrdit videorozhodčí, ale jeho verdikt zachoval remízu. Ve 35. minutě napálil Oldrich Kotvan, po dalším ze závarů v pásmu Vítkovic, kotouč do brány brány, domácí slavili gól, mezitím ale trenér Jakub Petr poprvé ve vítkovické historii požádal o přezkoumání pomocí tzv. coach challenge – trenérské výzvy. Rozhodčí utkání vzali tablety do rukou a zkoumali, zda v brankovišti před Svobodou bylo vše v pořádku, či nikoli. Po několika minutách porady přišel konečný verdikt, pro postavení Jaroslava Vlacha v brankovišti nemůže být gól uznán, trenérská výzva byla úspěšná, Vítkovice nepřišly o oddechový čas, ani o remízu. Domácí publikum samozřejmě přijalo rozhodnutí s nevolí a na led přistály i nějaké předměty, proto se pauza ve hře ještě více protáhla. Po ní to byl opět Liberec, kdo měl aktivitu na svých holích. Mírnou změnu přinesla početní výhoda Vítkovic v samotném závěru druhé třetiny, ale bez gólového efektu.

Gólově vyrovnaná bitva pokračovala ve třetí třetině, v úvodu i vyrovnanou hrou. Po libereckém tlaku v pásmu se hosté odhodlali přesunout dění před Peterse a i v tomto případě měl severočeský brankář práci. Přetahovaná pokračovala, Vítkovičtí ustáli oslabení při vyloučení Kvasničky velice úspěšně, když v podstatě Tygrům nedovolili větší šanci. Jinak se v první polovině třetí periody skoro nepřerušovalo, takže čas plynul rychle vpřed a hra s ním. Osm minut před třetí sirénou předvedli Liberečtí opět velice pohlednou akci, rychlá výměna kotouče mezi Bulířem a zakončujícím Michalem Birnerem už skončila platným třetím gólem domácích – 3:2. Vítkovičtí měli relativně čas na to, aby se znovu dotáhli, ale potřebovali k tomu mnohem aktivnější útočnou hru, což povzbuzení Tygři nechtěli za žádnou cenu připustit. Ostravané se přesto i díky přesilové hře usadili v útočném pásmu. Výhoda však vyšla naprázdno. Hosté vrhli síly do útoku, v 58. minutě se tak do samostatného úniku nikým neatakován dostal Michal Birner, ale Miroslav Svoboda jeho nájezdovou kličku do bekhendu chytil. Následoval oddechový čas Vítkovic a po rozehrávce odchod Svobody z ledu a snaha o hru v power play. Zámek v útočném pásmu postavili dobrý, leč neefektivní a po úmyslném ofsajdu byli posláni zpět před vlastní branku, čímž se jejich šance na srovnání z pohledu času značně snížily. Bílí Tygři, konkrétně Filippi mohl pak trefit prázdnou klec, nestihl to, obránce Trška byl rychlejší, ale zisk tří bodů na konto domácích to stejně nezměnilo. Vítkovice zůstaly po třech zápasech poprvé bez bodu.

Patrik Augusta (Bílí Tygři Liberec): Bylo to pro nás velice těžké utkání, už jenom tím, že jsme se dostali dva góly dozadu. V té chvíli byli hráči nervózní a nic se nedařilo. Byla tam i šance na 3:0, která by nás asi totálně položila. Dostali jsme se do hry tou přesilovkou. Z hráčů to spadlo a na jednou jsme byli kreativnější, i když jsme se museli těžko dostávat přes úpornou obranu hostí. Přitom jsme mysleli ještě i na zadní vrátka. V té naší situaci jsme za tři body moc rádi, protože Vítkovice hrály skvěle, navzdory tomu, jak mají mladé mužstvo.

Jakub Petr (HC VÍTKOVICE RIDERA): Je to pro nás svátek hrát v této aréně. Vzhledem k tomu, jakou má teď Liberec bilanci, jsme zvolili taktiku, která nám není tak úplně vlastní. Musím přiznat, že jsem rád, že nám fungovala. Za stavu 2:0 jsme mohli náskok navýšit. Je to bohužel takový náš příběh. Máme v týmu mladé kluky, kteří jsou ve vývoji. Když vidí, že vedou 2:0, tak najednou začnou hrát hokej. Dostali jsme góly po řešeních, která nebyla v plánu. Liberec vyhrál, protože je chytřejší a má lepší tým než my. Strašně mě štve, že jsme prohráli i s plánem, který fungoval.

Bílí Tygři Liberec – HC VÍTKOVICE RIDERA 3:2 (0:1, 2:1, 1:0)

Branky: 27. Bulíř (Birner, Hudáček), 31. Lenc (Marosz, Filippi), 35. Kotvan, 52. Birner (Bulíř) – 10. Dej (Roman), 25. Roman (Gregorc). Rozhodčí: Pražák, Micka – Kajínek, Rampír. Vyloučení: 4:4. Využití: 1:1. Diváci: 6 513. Střely na branku: 42:26

Bílí Tygři Liberec: Peters – Knot, Šmíd, Hanousek, Kotvan, Kolmann, Graborenko, Havlín – Hudáček, Bulíř, Birner – Lenc, Filippi, Marosz – Zachar, Jelínek, L. Krenželok – Špaček, Musil, J. Vlach

HC VÍTKOVICE RIDERA: M. Svoboda – Gregorc, D. Krenželok, Šidlík, Kvasnička, Bodák, Trška – Bukarts, Roman, Schleiss – Lakatoš, Š. Stránský, Zdráhal – Dej, E. Němec, Mallet – Vopelka, Werbik, Guman – Baláž