Bílí Tygři Liberec0101Prohra
HC VÍTKOVICE RIDERA0224Výhra

12.1.2018 18:00 A tým 2017-2018 39

LIB – VIT 1:4: Vítkovice ustály tlak, ukázaly produktivitu a slaví tři body

Ani dominance Liberce v první polovině zápasu, ani dvě a půl minuty oslabení tří proti pěti nakonec Vítkovice o tři body z ledu vicemistra nepřipravily. Ostravané příkladnou bojovností a efektivností střelby srazili Bílé Tygry. Ovace na otevřené scéně sklidil brankář Patrik Bartošák, který kryl 38 střel a především v době tlaku soupeře doslova čaroval.

HC Bílí Tygří LiberecOstravané vyrazili do Liberce přímo z Plzně. Na ledě úřadujícího vicemistra extraligy se chtěli pokusit připsat první body třízápasového venkovního tripu. Překážkou jim ale byl připravený soupeř, který především ve svém domácím prostředí umí potrápit i ty největší favority a vítězit. Vítkovičtí trenéři už před utkáním avizovali, že oproti středečnímu duelu na západě Čech dojde v sestavě k několika mírným změnám. Do brány se vrátil Patrik Bartošák, do prvního útoku se posunul Rastislav Dej, ve čtvrté formaci dostali prostor Tomáš Jáchym a Daniel Kurovský. V taktické bitvě se oba týmy zprvu spíše oťukávaly a snažili se najít možnost, jak se propracovat do vyloženější šance. Ve 4. minutě narazil Rostislav Olesz čistým hitem domácího Petra Kolmanna, ten se ale dlouho nebyl schopen zvednout z ledu a ze srážky odjel viditelně otřesen. Ostravanům se dařilo častěji se dostávat do útočného pásma a lépe zastavovat ataky Liberce, nicméně první vážnější ohrožení ať už domácí, nebo hostující branky, stále nepřicházelo. Změnu přinesla až 7. minuta s vyloučením vítkovického Deje. Liberec ždímal vítkovickou čtveřici v jejím pásmu téměř celé dvě minuty bez vystřídání, nicméně vytěžil z toho jen pokus Bakoše z mezikruží, který Patrik Bartošák rychle vyrazil. Povzbuzeni převahou z přesilovky se Bílí Tygři snažili pokračovat v tlaku, ale Ostravané jednoznačně dominovali na defenzivní straně a nepouštěli soupeře do šancí. Ve 12. minutě si zajímavou šanci vypracovali hosté, když kapitán Olesz přeloboval vysokým pukem obranu soupeře, brankář Will neudržel kotouč a mnoho nechybělo, aby Olesz puk úspěšně dorazil. Domácí odpověděli brejkem Bakoše, kterého ale zkušeně vychytal Bartošák. Famózní zákrok vytáhl ostravský gólman na hbitou střelu Lukáše Dernera z kruhu jen pár okamžiků poté. Hra se dostala do tempa. Bílí Tygři si dokázali získat převahu střeleckou i herní a Patrik Bartošák byl v permanenci. V 16. minutě, po dalším z tlaků v obranném pásmu soupeře, byl blízko otevření skóre Petr Jelínek, ale fantastický Bartošák dokázal puk vytěsnit ramenem a pak ze vzduchu lapačkou mimo klec. V závěru první třetiny to byl opět Martin Bakoš, který mohl využít zaváhání Ostravanů za vlastní bránou, jenže odkrytou klec z mezikruží i díky zákroku Deje netrefil.

Ve 22. minutě nabídl špatnou rozehrávkou Ladislav Šmíd šanci Radoslavu Tyborovi, ten, než dokázal zakončit, byl faulován a Ostravané se dostali do početní výhody. Jenže kombinace v pásmu se jim dlouho nedařila a po osvobození Liberce vzala přesilovka po střetu mezi Bartošákem a Vantuchem za své. Při návratu Šmída z trestné lavice se Liberec dostal do přečíslení dvou proti jednomu, ale Bartošák znovu vytáhl skvělý zákrok, aby zlikvidoval Jelínkův dvojitý pokus. Obraz hry se oproti první třetině příliš nezměnil, Bílí Tygři byli pořád aktivnější, proti čemuž dělal vítkovický brankář, co mohl. Na druhé straně Ostravané s velkými obtížemi přecházeli přes střední pásmo a nebyli schopní si vytvořit dobrou šanci, natož souvislejší tlak. Ve 29. minutě se mezi beky Vítkovic prosmýkl znovu Martin Bakoš, ale znovu na Bartošáka nevyzrál. Polovina utkání přinesla Ostravanům druhý pokus v početní výhodě a tentokrát už se dostali i ke střele, okamžitě pálil Trška a Will vyrážel puk do ochranné sítě. Vítkovická kombinace měla úspěch, Kucsera pálil z kruhu hodně nebezpečně, akce pokračovala, David Květoň posunul puk k tyči na Rostislava Olesze, který dokázal z blízka zavěsit kotouč pod Willovu horní tyč – 0:1. Liberec se ale vrátil do hry také v početní výhodě, ve 34. minutě pálil z kruhu přesně Marek Kvapil a srovnal – 1:1. Gólová stavidla byla otevřena. Vítkovice si blesku rychle vzaly vedení zpět, Lukáš Kucsera našel před odkrytou klecí Patrika Zdráhala, který nezaváhal – 1:2. Kartami míchala také vyloučení, po současném trestu pro Szturce s Lakatošem putoval na trestnou lavici Ivan Baranka na čtyři minuty a domácí se dostali do krátké, byť zajímavé přesilovky čtyř proti třem, navíc s vidinou dlouhé klasické výhody. Ostravané se snažili statečně vzdorovat, jenže jejich nepříjemnou situaci ještě umocnil další čtyřminutový trest po Trškově zásahu do obličeje soupeře. Bílí Tygři tak měli k dispozici dvě a půl minuty přesilovky pěti proti třem. Martin Bakoš projel znovu obranou hostů, před Bartošákem se rozhodl pro parádičku alá Marek Malík a nastřelil tyč vítkovické klece. Ostravané s vypětím všech sil vzdorovali tlaku Liberce v závěru druhé periody, zvládli to, ale kritické momenty rozhodně ještě nebyly zažehnány.

Vítkovické horké chvíle ve dvojnásobném oslabení pokračovaly po přestávce. U tyče minul volný prostor po křížné přihrávce Redenbach. Aktivní byl také Marek Kvapil. Minutu a půl trvalo ještě z trestu Petera Tršky, Ostravané ve čtyřech mohli o něco lépe dýchat, ale rozhodně neměli ještě klid. Dobrým přístupem znesnadňovali domácím zakončení a získávali potřebné vteřiny do návratu do plného počtu hráčů. V onom momentě vyrazili do brejku Ondřej Roman s Davidem Květoněm, ale puk skončil v lapačce Romana Willa. Hra dostala opět spád, přečíslení hostů následoval únik Jaška, ale z těchto mráčků nepršelo. Liberec se ve 49. minutě dostal vinou vyloučení Vantucha pod velký tlak, gól na holi měli Hrbas i před bránou důrazný Lev, jenže tuto početní výhodu Severomoravané nezužitkovali. V 54. minutě měli domácí dvě velké šance, ale Jašek nastřelil tyč a odražený kotouč mohl do klece vrátit Jánošík, ten však zcela minul, situaci následovala rozmíška mezi Kolouchem a Jaškem a hosté se museli bránit přesile. V závěru početní výhody dostal do ideální pozice u levé tyče puk Tyler Redenbach a Patrik Bartošák znovu výtečně zakročil. V 57. minutě vyrazil za volným kotoučem Rastislav Dej a nechytatelnou střelou umocnil vítkovické vedení – 1:3. Liberečtí museli sáhnout po risku, dvě a půl minuty před koncem třetí třetiny se odhodlali ke hře bez brankáře. Ostravané ale stále ještě neměli vyhráno, po snaze vyhodit kotouč z pásma putoval na trestnou lavici Ondřej Roman a byla z toho tedy opět dvojnásobná přesila domácích. Teď už pro vítkovické nebylo, co řešit, pouze neutuchající bojovností vzdorovat a uhájit slibný náskok. I tak se pokusili o ránu do prázdné klece, blízko úspěchu byl Jakub Lev, ale netrefil přesně. Až deset sekund před koncem napálil kotouč do odkryté klece David Květoň a tříbodový úspěch Vítkovic byl zpečetěn – 1:4.

Filip Pešán (Bílí Tygři Liberec): Z mého pohledu to byl souboj našeho týmu s Patrikem Bartošákem a jeho brankovou konstrukcí. Ten souboj jsme bohužel prohráli. V závěru už soupeř ujel do brejku a rozhodl o výsledku. Doufám, že si šťastnější chvíle stále ještě schováváme na finální část sezony.

Pavel Trnka (HC VÍTKOVICE RIDERA): Hned prvním oslabením jsme se dostali pod enormní tlak, který trval po většinu první třetiny. Soupeř si vytvářel enormní množství šancí. Musím pochválit kluky za obětavost a výkony v oslabení, tím nám hodně pomohli k vítězství. Celé to famózním výkonem korunoval Patrik Bartošák. Vzhledem k průběhu hry musíme být s výhrou naprosto spokojeni.

Bílí Tygři Liberec – HC VÍTKOVICE RIDERA 1:4 (0:0, 1:2, 0:2)

Branky: 34. Kvapil (Jelínek, Ševc) – 31. Olesz (D. Květoň, Trška), 35. P. Zdráhal (Kolouch, Kucsera), 57. Dej, 60. D. Květoň (Olesz). Rozhodčí: Svoboda, Pražák – Flégl, Polonyi. Vyloučení: 4:8. Využití: 1:1. Diváci: 5275. Střely na branku: 39:25

Bílí Tygři Liberec: Will – Ševc, Pyrochta, Šmíd, Kolmann, Derner, Jánošík – L. Krenželok, Redenbach, Lakatoš – Kvapil, Jelínek, Bakoš – Jašek, Bližňák, Ordoš – J. Vlach, Vantuch, Špaček – Hrabík

HC VÍTKOVICE RIDERA: Bartošák – Klok, Sloboda, Hrbas, Baranka, Urbanec, Trška – Olesz, Lev, Dej – D. Květoň, Roman, Tybor – Kucsera, Kolouch, Bartovič – Kurovský, T. Jáchym, Szturc – P. Zdráhal