PSG Berani Zlín0123Prohra
HC VÍTKOVICE RIDERA1337Výhra

17.10.2017 17:30 A tým 2017-2018 14

ZLN – VIT 3:7: Emoce a sedmigólové sražení beranů

Hodně rázně vstoupili hokejisté Vítkovic do druhé čtvrtiny základní části. Na ledě tabulkového soupeře Zlína se nenechali zastrašit, odmítli drama a nakonec srazili soupeře sedmi brankami – čtyřikrát uspěli v přesilové hře, hattrickem se blýsknul Jakub Lev. Kaňkou na vítězném tříbodovém večeru je ale zranění Rastislava Deje, kterého zákeřně sestřelil kolenem domácí kapitán Veselý.

Před utkáním dělil oba moravské soupeře  v tabulce pouze bod. Domácí Zlín toužil na svém ledě potvrdit zlepšené výkony a navázat na předešlé bodované zápasy, čímž by se propašoval do první šestky. Vítkovičtí zase chtěli už definitivně zlomit období nezdarů a i na horké půdě žluto-modrého rivala dojít pro bodovaný úspěch. Už před utkáním ale ostravští trenéři museli řešit nepříjemnou situaci. Na marodku se vrátil opět útočník Lukáš Kucsera. Vítkovice dokázaly v úvodní třetině zachytit nástup Beranů. Sice se nevyvarovaly tradičního úvodu ve Zlíně a už ve 2. minutě šly do čtyř, nicméně v oslabení dokázaly pomocí Lva ohrozit Kašíka. Domácí zahrozili ve výhodě, když se Matějíček snažil sjet k bráně, ale Rastislav Dej lehl do střely a vypíchl puk. Zatímco modro-žlutí svou přesilovku nevyužili, Ostravané se v 9. minutě prosadili. Od modré čáry pálil Ivan Baranka a těsně před Kašíkem protečoval puk Jakub Lev – 0:1. Vítkovice po celou první třetinu působily dravěji, důrazněji, odhodlaněji. Zatímco Kašík měl plné ruce práce s nájezdem Tybora a také s se samostatným únikem Jakuba Lva po spolupráci s Oleszem, Bartošák musel zasahovat až při snaze Okála v 15. minutě. Až v závěru první třetiny se domácí přihlásili o slovo, v početní výhodě, ale modro-bílí do přestávky odolali.

Ve druhé třetině se moravské derby pořádně rozjelo. Vítkovičtí na její úvod ubránily oslabení a v plném počtu byli opět velice aktivní, hlavně střelecky. Snaha vypálit z každé pozice se jim vyplatila. Ostravané ustáli dvě další přesilovky soupeře a ve 30. minutě ukázal jednoduchost hokejového umění Patrik Zdráhal, sám projel středním pásmem a z kruhu prostě vystřelil, Kašík nedokázal zasáhnout – 0:2. Druhý vítkovický gól přišel včas, protože na ledě to začalo hodně jiskřit a více v permanenci byla trestná lavice hostů. Ševci hráli početní výhodu čtyř proti třem, pěti proti čtyřem a následně pěti proti třem. Ostravská trojice se ubránila, ale zkrácená výhoda domácích o jednoho muže v poli už byla úspěšná, Pavel Kubiš ze strany prostřelil Patrika Bartošáka – 1:2. Hosté ale dokázali opět velice rychle reagovat, v přesilové hře nastřelil Radoslav Tybor kotouč na bránu a Jakub Lev jej protlačil z blízka do klece – 1:3. Vítkovičtí i proti pěti soupeřům pokračovali okamžitě v tlaku, Olesz si skvěle s Trškou vyměnil puk a Rastislav Dej z bezprostřední blízkosti jejich spolupráci poslal pod víko Kašíkovy brány – 1:4. Závěr druhé periody byl hodně nervózní. Na ledě se strhlo několik šarvátek a v posledních sekundách šli hosté podruhé v zápase do tří.

Zlín na úvod třetího dějství prokázal svou kvalitu a svou sílu v přesilových hrách. Domácí hráči během minuty a půl zužitkovali nejprve početní výhodu pěti proti třem a pak i následný tlak z pěti proti čtyřem. Souhru na jeden dotek od tyče proměnil Antonín Honejsek – 2:4. Bartošák pak sice ve stejné situaci proti Honejskovi obstál a tyč si pohlídal, jenže pak přišla dorážka z pravé strany z hole Davida Šťastného a na tu už byl krátký – 3:4. Ostravanům se možná zjevil přízrak utkání s Olomoucí, ve kterém také zkraje třetiny v oslabeních rychle inkasovali a ztratili jej. Tentokrát ale podobný scénář nepřipustili. Znovu utáhli zadní řady a především v rovnovážném stavu přidali na důrazu a útočnosti. Radoslav Tybor otestoval střídajícího Štůralu dvěma výpady a bylo znát, že si Ostravané připravují rozhodující atak. V 50. minutě udeřili domácí, duo Fryšara a Ondráček mělo hodně blízko vyrovnání, ale z bezprostřední blízkosti se neprosadil ani jeden ze jmenovaných. Vítkovičtí kontrovali přečíslením, ve kterém chtěl Rostislav Olesz pobídnout Rastislava Deje ke druhému gólu, ale Štůrala zasáhl. Pak následoval nejemotivnější moment zápasu, po odpískání dohrál domácí kapitán Ondřej Veselý Rastislava Deje hodně ostře. Hostující hráč se svíjel na ledě bolestí, což bylo znamením, že jde o něco dost vážného. Sudí vyloučili Veselého na pět minut a do konce utkání. Hosté ztratili jednoho z klíčových hráčů a byli rozhodnutí jej rázně pomstít. Pětiminutová přesilovka jim k tomu dala ideální příležitost. V 52. minutě zkompletoval hattrick ranou pod víko Jakub Lev – 3:5. Dal tak svému týmu prostor k nadechnutí, ale gólovou radostí, kdy si dal ruku na ucho při průjezdu kolem domácí střídačky, si vysloužil desetiminutový osobní trest za nesportovní chování. Ostravané i tak pokračovali v dobývání zlínského území, doslova vozili domácí na kolotoči. Vysvobozením této jízdy byla rána Davida Květoně od modré čáry – 3:6. Rozklad Beranů dokonal už proti pěti soupeřům přesným zakončením k pravé tyči hostující kapitán Rostislav Olesz – 3:7. Domácí přišli o jakoukoli chuť utkání dohrát. Vítkovičtí kontrolovali poslední minuty a celkem v poklidu si došli pro vydřené, ale zcela zasloužené tři body.

Aukro Berani Zlín – HC VÍTKOVICE RIDERA 3:7 (0:1, 1:3, 2:3)

Branky: 33. Kubiš (Valenta, Fryšara), 41. Honejsek (Freibergs), 42. Šťastný (Roberts Bukarts, Honejsek) – 10. Lev (Baranka), 30. P. Zdráhal (Kolouch, Hrbas), 34. Lev (Tybor, Sloboda), 35. Dej (Trška), 53. Lev (Sloboda), 54. D. Květoň (Trška), 56. Olesz (Kolouch). Rozhodčí: Hejduk, Úlehla – Kis, Rampír. Vyloučení: 6:8, navíc Veselý (ZLN) 5 + do konce utkání za faul kolenem a Lev (VIT) 10 minut osobní trest za nesportovní chování. Využití: 2:4. Diváci: 3017. Střely na branku: 35:42

Aukro Berani Zlín: Kašík (od 41. Štůrala) – Freibergs, Ferenc, Valenta, Matějíček, Žižka, Petran, Gazda – Kubiš, Sedláček, Ondráček – Ro. Bukarts, Honejsek, Šťastný – Veselý, Popelka, Okál – Klhůfek, Fryšara, Ri. Bukarts

HC VÍTKOVICE RIDERA: Bartošák – Baranka, Hrbas, Klok, Sloboda, Výtisk, Trška – D. Květoň, Roman, Tybor – Olesz, Lev, Dej – Szturc, Kolouch, Zdráhal – Kurovský, Hudeček, Š. Stránský – Tomi