PSG Berani Zlín2125Výhra
HC VÍTKOVICE RIDERA2002Prohra

17.2.2019 18:20 A tým 2018-2019 45

ZLN – VIT 5:2: I přes nadějný obrat počtvrté za sebou bez bodu

Venkovní trip čtyř utkání nepřinesl Vítkovicím jediný bod. Ostravané na ledě Zlína dokázali smazat brzký gól Beranů a strhnout vedení na svou stranu, jenže i tak museli polknout hořkou porážku. Žluto-modří si vedení vzali zpět, ustáli řadu oslabení a nakonec potvrdili formu a zapsali čtvrtou výhru v řadě, zatímco modro-bílí vyšli počtvrté za sebou naprázdno.

Opět bez zraněného Patrika Bartošáka, ale s připraveným Danielem Dolejšem přijeli Vítkovičtí do Zlína bojovat o udržení se v elitní šestce. Oproti středečnímu duelu v Plzni došlo k úpravě akorát ve třetí obranné dvojici, kdy Černý nahradil Krenželoka. Jak už bylo zmíněno, zatímco Ostravané hráli o pozice zajišťující přímý postup do play off, domácí Zlín chtěl před vlastními diváky navázat na předešlé tři výhry a protlačit se tak vůbec do desítky.

Začátek byl ideální pro domácí, zatímco hosté odstartovali utkání, jak nejhůře mohli. První útok Zlína vedl po pravém křídle Jiří Ondráček, zkusil pohotovou střelu, schovanou za bránícího hráče a i se štěstím nachytal Daniela Dolejše, už v 19. sekundě – 1:0. Berani byli při chuti a aktivním přístupem nutili v úvodu hosty k chybám. Ve 3. minutě byl blízko druhému gólu Fořt. Ale jako blesk z čistého zapůsobila první akce Vítkovic, Schleiss našel v mezikruží volného Ondřeje Romana, který rychlou ranou srovnal – 1:1. Aktivní začátek, Ostravané se přizpůsobili útočnému tempu utkání a začala přetahovaná. Strhnutí vedení na stranu modro-bílých měl na své holi krátce po srovnání David Květoň, ale tentokrát byl Kašík připravený. Dění na ledě nabízelo mnoho. V 9. minutě na chvíli Berani přitlačili soupeře v jeho pásmu, ale bezvýsledně. Rychlé akce na obou stranách, rychlé otáčení hry i zajímavé pokusy. Ve 12. minutě přišlo první vyloučení utkání, pykat odešel vítkovický Gregorc. Rychlým přístupem vytlačovali Ostravané domácí ze svého obranného pásma, Daniel Dolejš tak zasahoval vážněji v oslabení jen jednou, proti Šlahařově střele a následné dorážky byly bránícím hráči pokryty. Zlín předváděl zvýšenou aktivitu a opticky ovládal dění na ledě. Modro-bílí trpělivě odolávali atakům soupeře. Změnu přineslo vyloučení na domácí straně, hned z buly vypálil Ondřej Roman, překonal Kašíka, ale orazítkoval pouze brankovou konstrukci. Následovalo přečíslení znevýhodněného Zlína, Jakub Herman vzal vše na sebe, střílel, ale minul. Ostravané přenesli hru do svého útočného pásma, kapitán Rostislav Olesz nečekal na založení přesilovkového vzorce, zkusil střelu z otočky a překvapil Kašíka – 1:2. Berani srovnali pohotově, po Valentově střele se k dorážce z bezprostřední blízkosti dostal Jakub Šlahař a uspěl – 2:2.

Vítkovice na úvod druhé třetiny přestály zkrácenou početní nevýhodu a v plném stavu hráčů už mohli opět pomýšlet na útočné akce. Domácí po přestávce nemohli počítat se střelcem první branky utkání a nejproduktivnější hráč týmu Jiří Ondráček. Po ofenzivně laděném prvním dějství ani jeden z týmů neztratil nic ze své útočnosti, znovu se tedy hrálo v rychlém tempu a s množstvím pokusů a je pravdou, že nebezpečnější byli minimálně do poloviny utkání domácí Berani. Přečíslení Vítkovic z 27. minuty mohlo zvrátit remízu, ale Schleissův pokus za Kašíka neprošel. Hned na to se chtěl sám uvolnit Kulda, Peter Trška zatáhl za ruční brzdu, sice vyfasoval dvě trestné minuty, ale zamezil samostatnému úniku. Ve svém třetím oslabení v zápase byli modro-bílí pod tlakem, Daniel Dolejš byl v permanenci, ale i toto obranné snažení bylo z jejich strany úspěšné. Ve 35. minutě se Zlínští celým svým útokem sesypali na Dolejše v jeho brankovišti a při vcelku delší prodlevě před hvizdem rozhodčího pomáhal ostravskému brankáři udržet puk před čarou obětavě Hrabal. Tři oslabení Vítkovičtí ustáli, to čtvrté už ne, ve 36. minutě navázal na sebe Fryšara za bránu bránící hráče, čímž před brankovištěm uvolnil Tomáše Fořta, pro kterého nebyl problém doklepnout kotouč do odkrytého prostoru ve vítkovické kleci – 3:2. Ostravané se mohli pokusit o srovnání v závěru druhé třetiny, jenže přesilová hra jim nevyšla.

Zkraje třetí periody dostali hosté v početní výhodě další šanci a trenéři přeskládali složení přesilovkové formace, hned po jejím rozehrání střílel tvrdě od modré čáry David Květoň, obecně ale Berani dokázali zneškodňovat založení útoku i usazení se hostů v útočném pásmu. Ofenzivnost hry vzala logicky s ohledem na fázi zápasu za své. Jak Zlín, tak Vítkovice kontrolovaly především dění před vlastní branou, samozřejmě vzhledem ke stavu to byl Zlín, kdo se více snažil utahovat obranné šrouby. Z toho také pramenilo další provinění domácího kapitána Žižky, který jen pár sekund po návratu z trestné lavice opět po faulu na Tybora zamířil zpět na místo hanby, ale ani tentokrát to modro-bílým ke srovnání nepomohlo, a to navzdory průniku právě faulovaného Tybora. Rovnovážný stav hráčů na ledě nahrával do karet domácím, kteří byli připraveni na defenzivním valu, Vítkovičtí tak své útočné snahy vrhali takzvaně do plných. Zlínští ale nemohli dění na ledě uklidnit, hlavní překážkou byla jejich nedisciplinovanost, především ze strany již zmíněného kapitána Žižky, který jen během úvodu třetí třetiny zamířil na trestnou lavici třikrát. Ale ani do třetice jej modro-bílí nepotrestali. A jednoznačně se jim to vymstilo. V ponechané výhodě Zlín zužitkoval agresivní přístup, Daniel Dolejš bohužel neudržel kotouč, domácí pokračovali v útočné akci a Tomáš Fořt se z kruhu prosadil podruhé v zápase – 4:2. Díky čtyřem ubráněným oslabením ve třetí třetině a navýšení skóre byl Zlín ve viditelné psychické výhodě, což se jednoznačně odráželo na ledě. Ostravané byli pod tlakem nejen soupeře, ale svým, pramenily z toho chyby, jako například v 54. minutě, kdy Šidlík nešťastně vyhodil kotouč do hlediště a nabídl tak Beranům početní výhodu. Vítkovicím protekl závěru utkání i vinou dalšího vyloučení mezi prsty. Skóre další využitou přesilovkou uzavřel v poslední minutě Fryšara – 5:2. Ostravané tak počtvrté v řadě prohráli. Zároveň se jim hrana šestky nebezpečně přiblížila, stejně tak, jako se nenápadně přiblížila hranice desítky.

Martin Hamrlík (PSG Berani Zlín): Díky celému mužstvu, od začátku jsme šlapali a vyhráli jsme zaslouženě. Možná se zdálo, že brankář Kašík dostal dva blbé góly, ale v kritických momentech tým podržel. Jinak jsme se drželi plánu, jsme spokojeni s předvedenou hrou a výsledkem. Kaňkou na zápase je zranění Jirky Ondráčka, který je dle prvotních prognóz na tři týdny mimo. Musíme sehnat nějakého hráče, na čtyři pětky teď nemáme.

Pavel Trnka (HC VÍTKOVICE RIDERA): Z první střely jsme dostali gól, to nás dostalo do útlumu. Byla to ale třetina, která by měla odpovídat play off hokeji. Z obou stran super výkon. Bohužel my jsme druhou a třetí třetinu od toho ustoupili a Zlín v tom pokračoval. Ukázal aktivní výkon, který se v play off hraje. Náš výkon neměl koule, v šancích jsme byli nešikovní, pomalí. Přesilovky nás víceméně zabily, nejsme schopni si zpracovat jednoduchou nahrávku.

PSG Berani Zlín – HC VÍTKOVICE RIDERA 5:2 (2:2, 1:0, 2:0)

Branky: 1. Ondráček (Fořt), 19. Šlahař (Valenta), 36. Fořt (Fryšara, Freibergs), 53. Fořt (Honejsek, Kubiš), 60. Fryšara (P. Sedláček, Nosek) – 4. Roman (Schleiss, Tybor), 18. Olesz (Zdráhal). Rozhodčí: Jeřábek, Hribik – Kis, Rampír. Vyloučení: 7:6. Využití: 2:1. Diváci: 3 362. Střely na branku: 34:20.

PSG Berani Zlín: Kašík – Freibergs, Nosek, Žižka, Řezníček, Valenta, Ferenc, Gazda – Kubiš, Fořt, Ondráček – Herman, Honejsek, Šlahař – Fryšara, P. Sedláček, Okál – Václavek, Popelska, Kulda

HC VÍTKOVICE RIDERA: Dolejš – Výtisk, Trška, Šidlík, Gregorc, Černý, Hrabal, Mrázek – Olesz, Lev, Dej – Schleiss, Roman, Tybor – D. Květoň, Poletín, Szturc – Kucsera, Š. Stránský, Zdráhal