PSG Berani Zlín0022Výhra
HC VÍTKOVICE RIDERA0101Prohra

14.1.2018 18:20 A tým 2017-2018 40

ZLN – VIT 2:1: Šťastného růžek rozhodl vyrovnanou bitvu pro Zlín

Po většinu vyrovnané bitvy na zlínském ledě byli Vítkovičtí lepším týmem, ale tři body nakonec zůstaly domácím Beranům. V jejich prospěch rozhodla přesná trefa Davida Šťastného necelé čtyři minuty před koncem utkání. Ostravané na rozdílový gól nebyli schopní zareagovat a museli se smířit s prohrou. Přijali ji, ovšem zlínští trenéři nepřijali od modro-bílých gratulaci a odmítli svým soupeřům po utkání podat ruku.

Poslední čtvrtina letošní základní části začala pro Vítkovické na zlínském ledě a dalo se očekávat, že duel bude mít opět pořádný náboj. A to nejen na ledě. Do hlediště Zimního stadionu Luďka Čajky dorazilo několik set ostravských fanoušků, kteří měli jedinou touhu, tou bylo dotlačit své borce k výhře nad moravským rivalem. Vítkovičtí do duelu nastoupili bez zraněného Milana Bartoviče a Jana Výtiska, ale jinak byli kompletní, tedy i včetně Rastislava Deje, který minulé utkání na zlínském ledě po ostrém ataku domácího kapitána Veselého nedohrál. Ostravané odvedli v první třetině výbornou práci především z toho pohledu, že se vyvarovali vyloučení a tím pádem nedali Zlínu příležitost vytvořit si souvislý tlak. V první vážnější šanci střílel na branku domácí Šlahař, ale Bartošák vytěsnil puk ramenem. Vítkovičtí dokázali zavřít soupeře v jeho pásmu, ale střelecky se neprosadili. V 6. minutě se dostali domácí do ideální příležitosti při přečíslení tří proti jednomu, ale celá akce ztroskotala na tragické kombinaci. Hosté odpověděli brejkem Zdráhala, ten bekhendem nastřelil Kašíka, ovšem Kucsera se k dorážce už nedostal. Oba týmy dokázaly dobře pokrýt předbrankový prostor, a tak brankáři po likvidaci první střely nemuseli mít strach z dorážek. Slibnou střelu předvedl Petr Kolouch, ale ani tento kotouč v bráně neskončil. Rychlé šance na obou stranách jak Bartošák, tak Kašík zachhytávali, a tak první perioda skončila bezbrankovou remízou.

Zlín se v úvodu druhé periody snažil utáhnout kolem hostů útočnou smyčku, získat si převahu v pásmu a udeřit. Jenže Vítkovičtí vzdorovali více, než obstojně. Odpovědí bylo zavření domácích před Kašíkovou klecí a dvě nebezpečné střely z holí Kloka a Szturce. Patrik Bartošák musel hasit nebezpečnou situaci před svou bránou po pumelici Noska. Únik Ondráčka ovšem řešit nemusel, protože Lukáš Klok se dokázal vrátit včas a zlínského forvarda zneškodnit. Ostravané postupem času začali přebírat inciativu, mírně, ale o to účinněji. Berani čím dál častěji více než na útok museli myslet na obranu a vynikal Kašík, například proti Tyborově důrazné dorážce u tyče. Nicméně z postupné převahy Vítkovic pramenily také chyby ve zlínské defenzivě, které vyvrcholily vůbec prvním vyloučením v utkání – až ve 36. minutě! Vyloučený Pavel Kubiš ale vydržel na trestné lavici jen 25 vteřin. Ránu Romana z dálky protečoval pod víko Kašíkovy klece Radoslav Tybor a poslal modro-bílé k velké radosti do červena oděného kotle hostů do vedení – 0:1. Ševci se pokusili s výsledkem ještě něco do přestávky udělat, ostře pálil k tyči Klhůfek, ale Bartošák byl na místě. Největší šancí závěru druhé třetiny však byl brejk Kurovského, který posunul kotouč před bránou na zcela volného Jáchyma, který ale bohužel vůbec netrefil klec.

Zlín potvrdil ve třetí části, že připraveným, štěstí přeje. Vítkovické vedení se rozplynulo během několika málo momentů. Spouštěčem byl dravý průnik Kubiše, který na kruhu v útočném pásmu zachytil kotouč a chtěl se rychle přesunout do bezprostřední blízkosti brány. Byl faulován a také Berani přesilovku využili, stačilo jim jen 10 sekund. Roberts Bukarts napálil z modré čáry kotouč na bránu, Jakub Ferenc ještě dokázal dráhu puku usměrnit a tím srovnal – 1:1. Krátce na to se po křídle snažil uvolnit David Šťastný, ale protentokrát ještě na Bartošáka nevyzrál. Vítkovičtí měli jednoznačnou herní a poziční převahu, ale nedařilo se jim dostávat se do vyložených šancí, či k dorážkám. Návrat do vedení měl na holi v 50. minutě Rastislav Dej, ale Libor Kašík zazářil, když v rozkleku vsedě dokázal proti střele vytáhnout lapačku. Jakmile se se zápas přehoupl přes 50. minutu, začalo růst sebevědomí domácích. I když stále museli odolávat tlaku, jejich protiútoky byly čím dál tím nebezpečnější. Pro Vítkovice přišla kritická situace v 57. minutě. Domácí zachytili jejich útočnou vlnu ve středním pásmu, Freibergs výborně uvolnil od modré čáry Davida Šťastného, který na kruhu zasekl a přesně trefil růžek Bartošákovy klece – 2:1. Vítkovičtí zůstali v šoku, měli málo času na to, aby mohli stáhnout vedení soupeře, byť naděje ještě byla. Rozhodli se okamžitě si vzít oddechový čas a odvolat Bartošáka z brány. Jenže power play vzala rychle za své, když na trestnou lavici putoval Kurovský. Ostravané se museli znovu bránit a zoufale jim utíkal čas. Rostislav Olesz se dokázal protlačit do šance, jenže nastřelil jen tyč Kašíkovy klece. Po návratu Kurovského z trestné lavice zbývalo jen 5 sekund, a ty si ševci pohlídali. Od utkání se čekalo, že bude vypjaté a vyhrocené, ale byla to férová bitva, kterou rozhodla lépe umístěná trefa domácích. O to zarážející proto byla reakce domácích trenérů, kteří odmítli přijmout gratulaci koučů Vítkovic a svým ostravským soupeřům nepodali po utkání ruce.

Martin Hamrlík (Aukro Berani Zlín): Dvě třetiny jsme byli horší tým, měli jsme tam jenom jednu ‚gólovku‘. Nemohli jsme se dostat do šancí, tak jsme před třetí třetinou zkusili prohodit všechny lajny a všechny centry. Pomohla nám pak rychle využitá přesilovka, rozhodl šťastný gól. Bod bychom brali, máme tři.

Jakub Petr (HC VÍTKOVICE RIDERA): Je to pro nás třetí zápas venku. Chtěli jsme si udržet vítěznou šňůru, ale… Byl to nemastný a neslaný hokej, utkání plynulo a oba týmy využily přesilovku. Bylo to o tom, kdo bude šťastný, a to byl Zlín. Možná opticky jsme byli více na kotouči, ale nehráli jsme svůj hokej. Štěstí, co jsme měli v Liberci, jsme neměli tady. Na konci jsme trefili břevno.

Aukro Berani Zlín – HC VÍTKOVICE RIDERA 2:1 (0:0, 0:1, 2:0)

Branky: 41. Ferenc (Ro. Bukarts, Freibergs), 57. Šťastný (Freibergs) – 37. Tybor (Roman, Sloboda). Rozhodčí: Kika, Hodek – Jindra, Zíka. Vyloučení: 1:2. Využití: 1:1. Diváci: 3011. Střely na branku: 33:32

Aukro Berani Zlín: Kašík – Freibergs, Ferenc, Valenta, Nosek, Žižka, D. Řezníček, Matějíček – Veselý, Fořt, Kubiš – Ro. Bukarts, Honejsek, Šťastný – Šlahař, Popelka, Ondráček – Klhůfek, Sedláček, Fryšara

HC VÍTKOVICE RIDERA: Bartošák – Klok, Sloboda, Hrbas, Baranka, Urbanec, Trška – Olesz, Lev, Dej – D. Květoň, Roman, Tybor – Kucsera, Kolouch, P. Zdráhal – Kurovský, T. Jáchym, Szturc – Š. Stránský