TRI – VIT 3:2: První derby získal pro Třinec Varaďa

Napínavý duel se vším, co k tomu patří. Takové bylo první ocelářské derby letošní sezony. Pro Vítkovice bohužel s trošku hořkou příchutí. Ostravané dotahovali třígólovou ztrátu, jenže marně. Ani dvě trefy Petra Pohla nemohly zvrátit vývoj utkání. Vítězný gól si připsal Václav Varaďa.

Vítkovice vstoupily do utkání tím nejhorším možným způsobem. Kaluže po úpravě ledu snad ještě ani nestačily zaschnout, když se po levém křídle vřítil do jejich pásma Jan Peterek, který nekomprimisní střelou poslal po pouhé minutě a tři čtvrtě domácí Oceláře do vedení 1:0. Po buly se Ostravané pokusili o kontr, ovšem střela Romana Szturce šla mimo Hamerlíkovu branku. Třinec pokračoval v nebezpečných útocích do vítkovické obrany, které se nedařila rozehrávka. V 8. minutě se Viktoru Ujčíkovi podařilo vykličkovat z rohu a poslat pěkný pas na Michala Hlinku, který čekal u vzdálené tyčky, mladý centr však puk netrefil podle svých představ a střela šla opět mimo branku. Co se nepovedlo na jedné straně, podařilo se na druhé. Ve 14. minutě šel na trestnou lavici podruhé Barinka a následnou přesilovou hru zužitkoval Jiří Polanský, který si u tyče počkal na perfektní přihrávku Václava Varadi – 2:0. Hosté měli možnost alespoň snížit, nabídnutou přesilovku pět na tři v závěru třetiny však trestuhodně promrhali, první střela šla na třineckou bránu až osm vteřin před vypršením druhého trestu.

Začátek druhé třetiny se také nesl v duchu převahy Třince. Ve 21. minutě propadlo Polákovo nahození lapačkou Romana Málka, puk naštěstí směřoval mimo branku. Jen chvíli nato si opět u tyče velice chytře počkal Polanský, jeho dorážku ale Málek instinktivně vykopl betonem. Ve 25. minutě se na útočném výletu ocitl obránce Tomáš Ficenc – nová akvizice Vítkovic. Neuplynula ani minuta a znovu Polanský mohl zvýšit, minul ale prázdnou branku. Od této chvíle se do šancí začali dostávat také hosté, asi tou největší byl únik Tomase s Ujčíkem. Roman Tomas ale místo přihrávky volil střelu, která nemohla skončit gólem. A tak se radovali znovu domácí, ve 30. minutě Bonk zleva vypálil do Málka, ten vyrazil puk na pravou stranu, odkud puk do sítě uklidil Václav Varaďa – 3:0. Vítkovice odpověděly v zápětí trefou Petra Pohla – 3:1 – a branka je nabudila, jenže tlak nedokázaly proměnit v góly. Pohl měl do konce třetiny další dvě gólovky, stejně jako Rudolf Huna. Na druhé straně, také Slezané mohli navýšit skóre. Hořava před Málkem nebezpečně tečoval a brankou mohl skončit také průnik Varadi, který ovšem pálil v pádu.

Poslední část zahájil slabou střelou Roman Tomas. Do blízkosti kontaktního gólu mohl Vítkovice nasměrovat Michal Hlinka, jeho střela pod víko byla ale o chlup vyšší než bylo nutné a trajektorii puku změnila i teč. Ostravské naděje následně musel hasit Barinka, když si obětavě lehl do střely Adamského. Ve 49. minutě byl znovu vidět Hlinka, to když jeho napadání za brankou skončilo hromadnou kolizí s brankářem Hamerlíkem a obráncem Lojkem. Neuplynulo ani příliš času a výstavním zákrokem se prezentoval Málek, když vychytal pokus Polanského. Aktivita Třince jasně ukázala, že Oceláři nehodlají ve třetí třetině hrát údržbářský hokej a bránit stav 3:1. V 55. minutě přišel ale čas útočníka Vítkovic s číslem 55. Při vyloučení spoluhráče Sýkory vypíchl Petr Vrána při vlastním oslabení puk na modré bránícímu třineckému hráči, vyvezl kotouč na červenou a křižně jej poslal osamocenému Pohlovi, který se nemýlil – 3:2. Vítkovice se dostaly do tlaku, i když i Třinec měl šance. V závěru už hosté vrhli všechny síly do útoku, odvolali Málka a Hamerlík musel několikrát zasahovat na brankové čáře, ke kýženému vyrovnání ovšem nedošlo. Z vítězství v prvním sezonním derby se tedy radoval Třinec.

Hlasy trenérů po utkání:

Mojmír Trličík (HC VÍTKOVICE STEEL):
Hrál se skvělý hokej. Přestože na obou stranách chyběla řada kvalitních hráčů, tak ti, co nastoupili si zaslouží pochvalu. Bylo vidět, že hrají dvě mužstva, které od začátku sezony mají dobré výsledky. V té první polovině hry byli lepší domácí, byli také velmi produktivní. V té druhé jsme byli lepší, nebo aspoň myslím, že to tím vyvrcholilo ve třetí třetině. My jsme nebyli tak produktivní ve vyložených šancích. I když jsme v power play sahali po vyrovnání, tak bohužel. Je to jenom sport a tentokrát jsme prohráli, ale opět se vztyčenou hlavou, po výborném výkonu a ve skvělém hokeji.

Pavel Marek (HC Oceláři Třinec):
Musím potvrdit, že to bylo derby se vším všudy. Byl to vynikající zápas s nasazením jako v play off. Obě mužstva podala velice kvalitní výkon a my jsme rádi, že jsme byli tím šťastnějším týmem. Derby ale nikdy nemá favorita, tam se prostě výhoda domácího prostředí maže a my jsme opravdu šťastní, že jsme vyhráli. Vítkovice potvrdily výbornou formu a já musím jednoznačně pochválit diváky, protože ta kulisa byla neskutečná. Diváci byli tentokrát rozhodující faktor, který nás posunul ke třem bodům.

Petr Pohl: Prohra s Třincem hodně bolí

HC Oceláři Třinec – HC VÍTKOVICE STEEL 3:2 (2:0, 1:1, 0:1)

Branky: 2. Peterek (Zíb), 16. Polanský (Varaďa, Kohn), 28. Varaďa (Bonk) – 29. Pohl (Klimek, Vrána), 55. Pohl (Vrána). Rozhodčí: Šindler, Jeřábek – Jelínek, Pešek. Vyloučení: 3:5. Využití: 1:0. V oslabení: 0:1. Diváci: 4370.

Oceláři Třinec: Hamerlík – Lojek, Hořava, Krajíček, Hrabal, Vágner, Zíb, Kania – Varaďa, Bonk, Polák – McGregor, Polanský, Kohn – Květoň, Peterek, Adamský – Orsava, Ostřížek, Hrňa.

HC VÍTKOVICE STEEL: Málek – Trnka, Ovčačík, Rehák, Punčochář, Barinka, Voráček, Ficenc, Kucsera – Svačina, Burger, Huna – Ujčík, Hlinka, Tomas – Klimek, Vrána, Pohl – J. Sýkora, Káňa, Szturc.