Třetí záskok Mojmíra Trličíka: Opět úspěšný

Mojmír Trličík ve své kariéře přebíral z pozice dočasného trenéra A-mužstvo Vítkovic hned třikrát a zatím pokaždé pod jeho rukou trápící se tým ožil. K radosti fanoušků modro-bílých barev tomu tak bylo i o uplynulém víkendu.

Debakl 1:9 v Karlových Varech, šest porážek v řadě, 49 dní – respektive 14 zápasů – bez tříbodového úspěchu zapříčinily odvolání trenérů Jakuba Petra a Pavla Trnky z postů koučů A-mužstva HC VÍTKOVICE RIDERA. Během rozjetého soutěžního víkendu však vedení ostravského klubu potřebovalo rychle pro nedělní duel v Hradci Králové náhradu za končící dvojici. Alespoň dočasnou. Volba padla na trenéra juniorky Mojmíra Trličíka. Už potřetí…

„Pro mě to nebyla žádná novinka. V podobné situaci jsem už dvakrát v minulosti byl. I tehdy to bylo vždy v pozici dočasně – na jeden trénink, jeden zápas, do doby než budou jmenováni noví trenéři,“ přiznává Mojmír Trličík.

Pětapadesátiletý trenér, někdejší odchovanec Vítkovic tuto roli dobře zná. Dvakrát už v minulosti přebíral trápící se tým po odvolaných trenérech, v prosinci 2019 potřetí a nutno přiznat, že pokaždé zvedl ostravské mužstvo z krize. Výhra 2:0 po šesti porážkách v řadě samozřejmě ještě není kompletním vyřešením situace, mohla by být prvním krokem na cestě k obratu.

„Každý si musíme uvědomit, že nyní nenastane zázrak, ale faktem je, že se týmu bude určitě lépe dýchat. Jít do reprezentační pauzy s výhrou, nebo sedmi porážkami v řadě, to je rozdíl. Je potřeba především zapracovat na psychice hráčů, protože málo z nich zažilo ten opravdový hokejový boj o život. Budou to nyní týdny a měsíce tvrdé práce s maximálním úsilím, aby se podařilo zachránit Vítkovice,“ ví Trličík.

2004/2005

Poprvé se jako dočasná náhrada za odvolané trenéry postavil Mojmír Trličík na lavičku vítkovického A-mužstva během sezony výluky v NHL 2004/2005. Tým se dostal v říjnu 2004 do výsledkové krize. Série osmi zápasů bez vítězství, s pěti porážkami, byla stopkou pro tandem Ladislav Svozil – Aleš Tomášek. Než se vedení klubu povedlo dojednat příchod Vladimíra Vůjtka a Miloše Holaně, převzal tým dosavadní trenér juniorů Trličík. V nelehké situaci – dva zápasy na ledech soupeřů, první na Spartě, druhý v Jihlavě. Vítkovice se z tripu ale vrátily se ziskem čtyř bodů. Proti hvězdami nabité Spartě v holešovické Sportovní hale uhráli Ostravané remízu 2:2 (tehdy se nehrálo do rozhodnutí) a v Jihlavě mužstvo zvítězilo 5:3. Dva zápasy a čtyři body byly velkou vzpruhou. Byl to začátek série tří výher, po kterých se tým dostal z krize. Po oněch zlomových dvou zápasech se Trličík vrátil zpět k juniorce a vítkovický tým, vedený už dvojicí Vůjtek – Holaň měl pak nadosah postup do semifinále play off.

2007/2008

Po sezoně bez play off investovaly Vítkovice nemalé prostředky do doplnění kádru a posílení. Jenže tým, vedený Miroslavem Fryčerem, se i přes zvučná jména v sestavě trápil. Konec prosince zastihl Vítkovice na 10. místě. Zlomovou se stala série osmi zápasů s jedinou výhrou za tři body a jedním úspěchem za dva body. Dvojice Fryčer – Daneček už do Vánoc 2007 nevydržela. Den před Štědrým dnem dostal tým na starost opět tehdejší lodivod juniorů Vítkovic Mojmír Trličík. Znovu mířil s mužstvem na Spartu a v Praze vydoloval bod. Po svátcích záskok Trličíka, doplněného i o Zdeňka Motáka, pokračoval. Tým zvítězil v Českých Budějovicích, v Karlových Varech opět vytěžil bod. Čtvrtý a poslední zápas odtrénoval Mojmír Trličík v derby proti Třinci, Oceláři porazili modro-bílé v Ostravě 4:2. To už bylo ale jasné, že tým přebere nově příchozí kouč Ernest Bokroš. Jenže ten sezonu tehdy nedokázal spasit, Vítkovice podruhé v řadě byly bez play off.

2019/2020

Pět porážek v řadě a sesun na předposlední příčku extraligové tabulky znamenal ultimatum pro mužstvo i trenéry ze strany majitele klubu. Dva zápasy na důkaz toho, že si posty ve Vítkovicích zaslouží. Na ledě Karlových Varů to ale byl propadák, porážka 1:9 znamenala konec dua Petr – Trnka. Po cestě z Karlových Varů do Hradce Králové nabral tým v Kladně trenéra juniorů Mojmíra Trličíka. Na východě Čech pak modro-bílí, kteří v předešlých šesti zápasech inkasovali hrůzných 32 gólů, udrželi čisté konto a výhrou 2:0 si připsali tříbodové vítězství po 51 dnech – 15 zápasech. „Bez stoprocentního výkonu brankáře bychom nevyhráli, o tom žádná. Každopádně naším cílem… bavili jsme se o tom, že prostě účel světí prostředky. Že klidně za zápas odehrajeme sedmdesát zakázaných uvolnění, že to nesmí být o kráse, ale hlavně nedostat gól. Do zápasu za stavu nula nula jsme šli s tím, že pokud nedostaneme gól, minimálně jeden bod máme, proto jsme hráli takto a čekali na chyby Hradce, které naštěstí i přišly,“ vrací se k nedělnímu duelu Trličík.

Nejvyšší management HC VÍTKOVICE RIDERA v čele s šéfem Alešem Pavlíkem nyní pracuje na zajištění nové trenérské dvojice, která by tým dovedla do klidnějších vod a zachránila extraligovou příslušnost. Jak už bylo zmíněno v pátek, je to otázka nejbližších dní, ale i tak řady soustavných jednání a hledání nejideálnějších variant. Sám Mojmír Trličík samozřejmě otázku na to, zda by se jeho dočasné působení nemohlo změnit na dlouhodobé, dostal: „Tak jako asi i toto může být určitá varianta. Ale netroufám si tvrdit. Vše je nyní v rukou majitele klubu. Po krátkém rozhovoru, který jsem s ním v Hradci po zápase měl je jasné, že noví trenéři by se měli rekrutovat z našeho kraje s blízkým vztahem ke klubu. Určitě se nabízejí známá jména, která by připadala v úvahu. Kdo to ale bude, to je jednoznačně otázka na majitele, Aleše Pavlíka, a na výsledek jeho jednání.“