Tisková konference: Tým je silný, diváky chceme bavit

Vedení klubu na tiskové konferenci poodhalilo plány na novou sezonu. Tým prošel určitými změnami a příprava ukázala, že mužstvo funguje. Fanoušci jsou na sezonu nažhaveni a věří, že letos se dostaneme zase o krůček dále. Trenér Alois Hadamczik i prezident František Černík věří, že tým na to má.

Příprava naznačila, že mužstvo by mohlo letos pomýšlet poměrně vysoko. Ve dvanácti utkáních jsme jen dvakrát prohráli a to ještě navíc úvodní duel proti reprezentační dvacítce se může jen těžko počítat. Hráči byli v té době jen pár dní na ledě. Další porážku nám uštědřil akorát Zlín, který vyhrál 4:2 v utkání, které vyvolalo spoustu kontroverzí  V dalších duelech jsme se už radovali a ve Švýcarsku jsme porazili i přední týmy z Německa a Švýcarska.„Během přípravy jsme odehráli dvanáct zápasů. Některé byly dobré, jiné horší. Ale dneska mám zcela jasno, kdo s kým bude hrát. Pokud by soutěž začala zítra, neměli bychom problém, postavit jednotlivé lajny. Uvidíme, jak to bude za týden. Někteří hráči jsou s reprezentací a snad se vrátí zdraví,“
řekl trenér a generální manažer klubu Alois Hadamczik, který byl především spokojený s výkonem na turnaji ve Švýcarsku. „Byl to dobrý turnaj a podali jsme vynikající výkony. Udělali jsme dobré jméno českému hokeji a přehráli kvalitní celky z Německa a Švýcarska. Problémem byla akorát zranění Ujčíka s Burgrem, Kvapil dostal nějakou virózu a zcela fit není ani Krenželok.  Problémy měl i Varaďa, ale všichni by měli být do ligy fit,“ dodal kouč.

V týmu došlo během léta k několika změnám. Proměnami prošly v podstatě všechny řady. Vezměme to popořadě. „Loňská sezona, ve které jsme vypadli se Slávií, měla své klady i zápory. Před tou novou jsme udělali v týmu určité změny. Odešel Pinc a místo něj přišel Šindelář. Potřebovali jsme nějakého brankáře ke Štěpánkovi, který dovede zvládnout roli dvojky a je natolik zkušený, aby byl kdykoli připravený naskočit do zápasů. Měli jsme tady i alternativu, udělat dvojku z Vošvrdy, který má na to, aby jednou chytal za Vítkovice. Ale je mladý a potřebuje především hrát. Proto jsme mu domluvili angažmá v první lize, které nakonec nevyšlo. Stále mu něco hledáme a možná bude v Havířově,“ řekl k brankářům Hadamczik.

Ke změnám došlo i v obraně. V příští sezoně už fanoušci neuvidí Krsteva s Ovčačíkem, místo přišel Sičák a nadějný Slovák Rehák. „Zapracovali především na disciplíně. Chceme mít méně vyloučených a to byl důvod dalších změn. Odešel Krstev, který byl velmi solidním bekem, ale jeho disciplína byla špatná. Místo něj jsme získali Sičáka. Ten je sice jiný typ, ale kvalitativně je srovnatelný. Přišel i Rehák ze Slovenska. Má předpoklady, aby jednou byl vynikajícím obráncem. Naopak na hostování odešel Ovčačík. Má možnost ukázat, co v něm je. Potřeboval hrát, a tady se pohyboval na rozhraní mezi sestavou a náhradníkem,“ vysvětlil změny Hadamczik.

Nejmenšími změnami prošel útok. Pokud nebereme v úvahu hráče, jako byli Petrovický nebo Hurtaj, odešel v podstatě jen Roman Šimíček, který zamířil do Trenčína. „V útoku by ho měl nahradit Vrána. Je to velmi kvalitní hráč a má tady smlouvu na dva plus jeden rok. Jeho problémem je ale zranění. Trénoval s námi, ale teď byl na operaci, kdy mu vytahovali šrouby z nohy. Rány jsou scelené a od pondělka je na ledě. Ale nechci dělat žádné prognózy, uvidíme, jak se bude cítit. Snad do měsíce bude hrát,“ řekl k Vránovi ostravský kouč.

Příprava naznačila i něco o formě hráčů. Nejlepším z beků, co se branek týče, byl Richard Stehlík. Nejenže přesně trefil Balaštíka, ale čtyřikrát překonal i gólmana. „V přípravě se rozstřílel. Prostě dokazuje, že má na víc, než ukazoval loni. Prospěl mu zápas ve Zlíně, kde dokázal, že je součástí týmu a ten se na něj může spolehnout. Měl by patřit k vynikajícím obráncům,“ pochválil vítkovického medvěda trenér. V útoku se nejvíce prosazoval Marek Kvapil, který se trefil devětkrát. „Kvapil spolu se Štěpánkem udělali loni šílený krok dopředu, to se málokdy vidí, aby se hráči, kteří nemají v podstatě žádné extraligové zkušenosti, dostali do reprezentace. Je ale nutné, aby si oba uvědomili, že každý rok tak velký pokrok neudělají. Musí na sobě dále pracovat a oba budou vynikající. Letos si slibujeme, že vyskočit nahoru, i když asi ne tak výrazně, by mohli Strapáč s Romanem. Mají pro to předpoklady,“ uvedl Hadamczik.

V době ekonomické krize je těžké udržovat klub na špičkové úrovni. Starosti se nevyhnuly ani Vítkovicím. Smlouva s generálním partnerem Evrazem, stále není podepsána. „Rozpočet není dobrý, to si nebudeme nalhávat. Zcela ideální to nebylo ani loni, ale nakonec jsme to zvládli. Jsme v jednání s Evrazem, ale ta jsou složitá. Věřím, že to dotáhneme do konce, ale ústředí mají v Moskvě a to jednání komplikuje. Ale zdůrazňuji, že jsme nikdy nikomu nic nedlužili a do sezony jdeme s čistým štítem,“ krčí rameny prezident František Černík, který ale fanoušky aspoň částečně uklidňuje. „ Ale to, že rozpočet není plný, není až takové překvapení. Málokdy jsme vstupovali do sezony s úplně kompletním rozpočtem. Vždy se řešilo nějakých dvacet až pětadvacet procent, teď je to třicet až pětačtyřicet procent,“ dodal.

Klub se snaží ušetřit a zatím se mu to daří. „Hledáme, kde ušetřit. Nesmí to být ale na úkor prvního mužstva a ani mládeže.  Udělali jsme kroky ke snížení rozpočtu a to udělaly všechny kluby. Generální manažer se domluvil s hráči, že půjdou s platy dolů, takže jsme něco ušetřili,“ pokračoval František Černík, který stále věří, že se s Evrazem domluví. „Pokud by Evraz řekl ne, bylo by to špatné. Museli bychom sáhnout k náhradním řešením. Pokud podepíše, zůstane kádr pohromadě. Pokud ne, museli bychom to řešit.“Loni klub hodně trápily návštěvy. Ačkoli mužstvo se místy pohybovalo na špici, v hale to mnohdy vidět nebylo. A je proto logické, že největší přání klubu letos směřují k fanouškům. „Osobní přání je, aby začalo chodit více lidí. Zajistit rozpočet je těžké, ale děláme to pro diváka a je pro nás zadostiučinění, když přijde. Je to pro nás odměna. Jak už jsem řekl, tlačíme hráče, aby hráli disciplinovaně, nenechali se vylučovat a bavili diváky. Snad to ocení,“ shrnul za všechny Alois Hadamczik a prezident František Černík dodal. „Máme nejlevnější vstupenky i permanentky. Navíc si každý majitel permanentky může vzít deset lístků na jakýkoli zápas zdarma. Někteří si to vyberou na úvod, jiní si třeba počkají na Haška. Ale kdyby toho využili všichni třeba už na Spartu, tak bude hala praskat ve švech. Prodáno máme o dvacet procent permanentek více než loni.“

A na závěr: kam by se letos mohl tým dostat? „To je těžké říct. Podle mě je na tom mužstvo kvalitativně stejně dobře jako loni. A tehdy jsme dokázali, pokud jsme byli kompletní, hrát skvělý hokej. Snad to tak bude i letos. Chceme se dostat do play off a pak se uvidí. Bylo by dobré dostat se zase o krůček dále než loni,“ řekl Alois Hadamczik.

V domácích zápasech budou vítkovičtí hokejisté nastupovat v bílých dresech. Ty budou k dsipozici až v pondělí, protože je dodavatel nestačil vyrobit, budou však prakticky totožné jako v minulé sezóně až na některá loga našich partnerů.