TELH 2015/2016: Liberec dosáhl na titul, Litvínov i Vary udržely elitu

(Foto: Karel Švec / ČSLH)

Rekordman letošní sezony se raduje ze zlata. Bílí Tygři vyhlásili Boj o Trůn a na něj se také posadili. Liberec se poprvé v historii stal českým hokejovým mistrem, ale zcela zaslouženě. Radost s koncem sezony zavládla i v táboře mistra z minulé sezony i toho, z roku 2009 – Litvínov i Karlovy Vary totiž v dramatické baráži udrželi extraligovou příslušnost.

Rekord základní části v počtu bodů, rekord české extraligy v počtu vítězství v řadě a bez dvou zápasů téměř čistá cesta play off. Sezona 2015/2016 byla opravdovou kořistí Bílých Tygrů z Liberce, kteří se nerozpakovali prolomit dávná tabu, například do sytosti se vyradovali s pohárem za vítězství v základní části. Přitom to prý nosí smůlu, jenže Severočeši zlomili dávná klišé a ve finále nad hlavu zvedli i Masarykův pohár pro mistra extraligy. V modro-bílém dresu se z historického titulu pro město zpod Ještědu se radovali také dva vítkovičtí odchovanci. Kapitánské céčko nosil po celou sezonu na dresu obránce Jan Výtisk, který si také jako první dojel pro pohár pro nejlepší tým. Trofej nad hlavu zvedl také útočník Lukáš Krenželok. Oba přitom boj o mistrovský titul už zažili i ve Vítkovicích – Výtisk ve finále se Spartou v roce 2002, Krenželok v sérii s Pardubicemi v roce 2010.

Finálová série letošní sezony nabídla výbornou hokejovou konfrontaci dvou nejlepších celků. První versus druhý. Zatímco čtvrtfinále a semifinále byly pro Liberec jednoznačnou záležitostí bez porážky, ve finále už přece jen houževnatá Sparta dělala Bílým Tygrům potíže. Pražané byli zdatným soupeřem, v sérii dokonce dvakrát vedli, ale nakonec pro ně jejich sen o titulu po devíti letech skončil ve druhém prodloužení šestého zápasu. Mezi letošními vicemistři jsou i ti, kteří si stříbro na krk pověsili i před pěti lety, při zatím poslední účasti Vítkovic ve finále extraligy – trenér Zdeněk Moták, útočník Lukáš Klimek a obránce Michal Barinka. Dalším stříbrným Ostravanem v dresu Sparty je obránce Adam Polášek a sluší se také připomenout, že zadák Marek Hrbas také na krátký čas před rokem oblékal dres Vítkovic.

Bronzovým celkem extraligového ročníku 2015/2016 se stala Plzeň, která určitě patřila mezi překvapení, stejně jako například úspěchy Olomouce, či Mladé Boleslavi. Daleko za očekáváním naopak zůstaly favorizované celky Brna a Třince, které jen s odřenýma ušima proklouzly do play off a sezonu uzavřely už v předkole. Hořká pachuť zůstane i v řadách Vítkovic a Pardubic. Oba tým pomýšlely alespoň na předkolo, ale po dlouhých osmi letech se mezi top 10 neprobojovali a zbyl na ně boj ve skupině o umístění – play out. Nutno podotknout, že naštěstí úspěšný.

Ve stejnou dobu, kdy se bojovalo o krále letošní extraligové sezony, zažívali dva účastníci nejvyšší soutěže hodně horké chvilky. Do baráže o extraligu spadl loňský mistr Litvínov a společně s ním i Karlovy Vary. Proti nim pak stály nejlepší mužstva WSM Ligy – ambiciózní Slavia Praha a překvapivě i historicky nejlepší klub naší hokejové scény Dukla Jihlava. Tvrdé boje nakonec vykrystalizovaly v to, že Litvínov se zachránil, Dukla v podstatě ztratila šanci na postup a vše se omezilo na souboj Slavie a Karlových Varů. Energetici i po všech peripetiích hrůzostrašné sezony souboj nervů zvládli a i oni udrželi extraligovou příslušnost. Účastnické obsazení Tipsport Extraligy 2016/2017 by se tak oproti současné sezoně nemělo měnit.

Konečné pořadí Tipsport Extraligy ledního hokeje 2015/2016

1. Bílí Tygři Liberec