Středa, 16:00, ČT SPORT: Čtvrtfinále 2005 Sparta – Vítkovice

Hvězdami oplývající Spartu poslaly na dovolenou předčasně Vítkovice. Překvapivý triumf podceňovaného ostravského týmu na úkor jednoznačného favorita na mistrovský titul. Čtvrtfinále 2005 mezi Spartou a Vítkovicemi bylo z pohledu modro-bílých sladkou pomstou za všechna předešlá příkoří vzájemných sérií play off. Ostravané byli až nečekaně suverénní. Vítěznou bitvu Vítkovic připomene ve středu 1. dubna od 16:00 hodin repríza pětizápasové série v rámci projektu Archiv Z na programu ČT SPORT!

Zlatým písmem zůstane navždy v historii naší nejvyšší soutěže zapsána sezona 2004/2005. Byla to dosud jediná sezona, ve které zůstala zámořská NHL po celou dobu paralyzována stávkou hráčů. Výsledek to mělo jediný, evropské soutěže se zaplnily hvězdami světové hokejové špičky, slavní odchovanci se vrátili do mateřských klubů, aby alespoň částečně ve svém nejproduktivnějším věku vrátili klubům a fanouškům výchovu a podporu na začátku kariéry. Jak už bylo zmíněno, NHL zůstala zavřena po celou sezonu, což znamenalo, že se nejednalo jen o ojedinělou návštěvu hvězd, jako tomu bylo v roce 1994 nebo později v sezoně 2012/2013. Tentokrát zůstaly hvězdy doma až do konce, včetně play off.

Vítkovice nebyly výjimkou. Domů se vrátil brankář Martin Prusek, obránci Pavel Kubina a Marek Malík, útočník Václav Varaďa. Výměnou za Rostislava Olesze se ze Sparty vrátil Roman Šimíček, z Finska zamířil domů zadák Radek Philipp, ruskou pouť ukončil Vladimír Vůjtek mladší. To vše bylo obrovskou injekcí pro již tak velice solidně fungující tým kolem Jiřího Burgera, Petra Hubáčka, Davida Moravce, Zbyňka Irgla, Luďka Krayzela a dalších. Jenže vítkovický stroj se rozjížděl pomalu a ztěžka. Nedařilo se. Hvězdy NHL zůstaly v prvních kolech za očekáváním – respektive velká očekávání, že budou o dvě třídy lepší, než domácí špička, se nenaplnily. Nevýrazné výkony klub řešil změnami na trenérských i hráčských postech, dvojici koučů Ladislav Svozil – Aleš Tomášek nahradilo duo Vladimír Vůjtek starší – Miloš Holaň mladší. David Moravec byl po interním konfliktu v klubu vytrejdován do Plzně, na Slovensko si kufry musel sbalit Luděk Krayzel. V dalším průběhu soutěže se nedařilo ani brankáři Martinu Pruskovi, jehož z postu jedničky sesadil Marek Pinc a Prusek pak dochytával ve Znojmě. Snadné to neměli ani jiní. V produktivitě se trápící Jiří Burger přišel o kapitánské céčko, které získal obránce Pavel Kubina, jenž zase vinou zranění kolene po zápase v Pardubicích přišel o několik týdnů soutěže. Vítkovice se tak složitě prokousávaly základní části, kterou pak ukončily až na sedmém místě – v předposledním domácím zápase si zajistily účast v play off.

Čtvrtfinálový pavouk tak znovu po roce svedl dohromady Vítkovice se Spartou. Oba týmy čekala od roku 1990 (tedy během 15 let) už sedmá vzájemná série play off. Zatímco Vítkovice byly rády, že se do play off vlastně vůbec dostaly, na druhé straně gigant. Pražská Sparta sice vinou ztráty dvou bodů zůstala po základní části druhá za Zlínem, nicméně byl to jednoznačný a hlavní favorit na mistrovský titul. Černo-šedý dres rudého klubu i díky výluky v NHL oblékala velká jména. Ze zámoří dorazili obránci Schnábel, Pilař, Majeský, a Melichar a útočníci Petr Nedvěd, David Výborný a Jan Hlaváč, později přibyl i Martin Havlát. Do toho v bráně Petr Bříza, kterého ovšem zastínil jako nejlepší brankář základní části talentovaný Tomáš Pöpperle. Ternér Slavomír Lener měl k ruce opravdu špičkový kádr, od kterého se čekaly velké věci.

Jenomže to, co se stalo během pěti zápasů čtvrtfinálové série mezi Vítkovicemi a Spartou, nechalo beze slov nejednoho hokejového experta, o řadových fanoušcích nemluvě. Ráz určil vlastně už první zápas na Spartě. Pöpperle byl připraven o svůj post nejlepšího brankáře během pouhých 10 minut, kdy inkasoval třikrát. Vítkovice mistrně zaskočily jednoznačného favorita. Po výhře 5:1 sice Pražané doma zabrali, ale domácí vyprodaná ČEZ ARÉNA byla hájemstvím modro-bílých. V tvrdém boji měli svěřenci Vladimíra Vůjtka navrch a z Ostravy si vezli vedení 3:1 na zápasy a domů se chtěli vrátit už s postupem. Překvapivě rychlá destrukce Sparty byla dokonána divokou výhrou 6:4, kterou třemi kanadskými body (dvěma góly a asistencí) korunoval Jiří Burger, který zcela v zapomnění nechal nepovedenou základní část a opět byl jednou z hlavních postav svého týmu. Vítkovičtí srdcaři deklasovali preferovanou Spartu 4:1 na zápasy a mohli se připravovat na semifinále.

Reprízu Čtvrtfinále Tipsport Extraligy ledního hokeje 2005 mezi HC Sparta Praha a HC Vítkovice odvysílá Česká televize na programu ČT SPORT ve středu 1. dubna od 16:00 hodin v rámci projektu Archiv Z. Záznam celého průřezu sérií si bude možné pustit také prostřednictvím iVysílání na webu České televize.

Radek Philipp svádí souboj s Martinem Havlátem

Roman Šimíček už tentokrát na té správné straně, zatímco rok před tím bojoval v dresu Sparty proti Vítkovicím, ve čtvrtfinále 2005 už znovu hájil modro-bílé barvy. Na snímku v souboji s Davidem Výborným

Marek Malík versus David Výborný

Současný expert České televize Petr Hubáček a současný ředitel české Extraligy Josef Řezníček