Středa, 15:00, ČT SPORT: Finále 2002 Sparta – Vítkovice

Další bonbonek z Archivu Z na kanálu ČT SPORT. Finálová série 2002 mezi Spartou a Vítkovicemi. Ostravané po šesti letech opět ve finále, s řadou posil z krachujícího Vsetína si proklestili cestu přes dramatickou bitvu s Plzní, přes relativně snadné semifinále se Zlínem. V boji o mistrovský titul ale, stejně jako v roce 1993, čekala připravená a silně obsazená Sparta. Repríza finále 2002 Český telecom Extraligy na kanálu ČT SPORT ve středu 25. března od 15:00 do 20:05 hodin.

Vítkovice v roce 2000 s odřenýma ušima udržely v baráži proti Jihlavě extraligovou příslušnost. Podle jmen přitom rozhodně neměly kádr na boj o záchranu, jen se v daném čase nepotkaly s vydařenou formou. Důkazem toho bylo, že v následujících dvou extraligových ročnících – po úpravách kádru, ale rozhodně ne drastických – dosáhli na medailové umístění. V sezoně 2000/2001 dláždil cestu do semifinále ještě v bráně Martin Prusek, v létě roku 2001 ale zamířil do NHL a post brankářské jedničky týmu vedeného trenérem Aloisem Hadamczikem převzal Jiří Trvaj, neméně kvalitní.

Rok 2001 byl posledním rokem zlatého úspěchu Vsetína. Poté se valašský velkoklub rozklížil jak po finanční, tak následně po sportovní stránce. Už tak silné Vítkovice dokázaly vytěžit z konce zeleno-žluté mašiny dost. Přestup do Ostravy ještě v létě 2001 oznámili obránce Radim Tesařík, útočník Roman Stantien (škoda, že oba trápila po celou sezonu dlouhodobější zranění), domů se vrátil i Luděk Krayzel. V průběhu podzimu pak dres Valachů vyměnil za ten vítkovický kladenský rodák Jiří Burger, čímž začala jeho dlouhá 15letá anabáze v ostravském celku. Naopak v průběhu sezony odešel Martin Procházka.

Vítkovice si proklestily cestu do play off z pátého místa po základní části a bylo evidentní, že svou formu vyladily právě včas na play off. Vypjaté bylo především čtvrtfinále s Plzní, o rozruch se svými nepromyšlenými šovinistickými výroky staral lídr Keramiky Radek Duda, na ledě mu pak dával co proto jeho někdejší kamarád z dresu Sparty, ale v těchto chvílích největší sok Daniel Zápotočný. Šestizápasovou bitvu nakonec Vítkovice zvládly a odměnou jim bylo možná až příliš relativně snadné semifinále se Zlínem. Výhra na zápasy 3:1, zpečetění postupu do finále na ostravském ledě a historicky vůbec první rybičky vítkovických hokejistů ostravskému publiku.

Finále 2002. Sparta Praha s obnovenou trojicí olomouckých forvardů Kratěna – Broš – Tomajko, do toho kapitán Richard Žemlička, Petr Bříza v bráně. Rudí – kteří v tomto roce svou tradiční barvu vyměnili za černou – zkompletovali třetí účast ve finále Extraligy v řadě a brousili si zuby na titul. Vítkovice postoupily do finále poprvé od roku 1997, kdy nestačily na Vsetín. Každopádně v boji o mistrovský titul 2002 se symbolicky zrcadlila válka o poslední federální primát z roku 1993.

Finále 2002 bylo specifické. Hrálo se na tři vítězné zápasy, ale netradičně se střídáním domácího a venkovního prostředí. Série tak začínala v Praze, kde Vítkovice zaskočily favorizovanou Spartu. V Ostravě ale Pražané těsnou výhrou srovnali stav série. Třetí zápas byl kolapsem modro-bílých, prohra 0:7 darovala Sparťanům mečbol, který Pražané na ostravském ledě ve 4. utkání proměnili v zisk mistrovského titulu a vítkovický Palác kultury a Sportu potřetí za 9 let sledoval mistrovskou korunovaci hostujícího celku. Tým trenéra Aloise Hadamczika se ale neměl za co stydět, druhé místo bylo optikou faktu, že dva roky zpět bojoval o záchranu, velkým úspěchem a vylepšením loňské bronzové pozice.

Repríza Finále Český Telecom Extraligy ledního hokeje 2001/2002 mezi HC Sparta Praha a HC Vítkovice v rámci projektu Archiv Z je na programu ve vysílání kanálu ČT SPORT ve středu 25. března od 15:00 hodin do 20:05 hodin. Záznam je možné si pustit také v iVysílání na webu České televize.

Kladenský odchovanec Jiří Burger se v průběhu listopadu 2001 přesunul ze Vsetína do Vítkovic, finále 2002 už bojoval v modro-bílém dresu, ve kterém nakonec vydržel až do dubna 2016.

Potřetí během devíti let sledoval vyprodaný Palác kultury a sportu v Ostravě mistrovskou korunovaci hostujícího týmu. Po Jiřím Kročákovi ze Sparty v roce 1993, Rostislavu Vlachovi ze Vsetína v roce 1997 převzal mistrovský pohár – Velký pohár – v roce 2002 kapitán Sparty Richard Žemlička

Tým vítkovických vicemistrů vedl trenér Alois Hadamczik. Brankář Jiří Trvaj plnohodnotně a výborně zastoupil Martina Pruska, který v létě 2001 zamířil do NHL.

David Moravec – kapitán Vítkovic – s pohárem pro vicemistry 2002. Oproti roku 1993 vnímali Ostravané stříbro tohoto roku jako úspěch navzdory finálové prohře

Také vítkovičtí fandové kvitovali stříbro 2002 jako úspěch

Vicemistrovský doušek v kabině Vítkovic v podání kapitána toho roku Davida Moravce

Vítkovičtí fanoušci neztráceli ani po finálové prohře svou dávku humoru