Staré gardy pod Mont Blancem dvakrát prohrály, ale zanechaly skvělý dojem

Stará Garda Vítkovic se v lednu představila na turné ve francouzských Alpách. V podhůří Mont Blancu odehráli někdejší ligoví hráči Moravskoslezského kraje dva zápasy a i když prohráli, sklidili potlesk a uznání Francouzů.

Stará Garda Vítkovic už tři roky pořádá po sezoně v Ostravě turnaj starých gard. Vítkovičtí letos svou sezonu chtěli něčím ozvláštnit a stejně jako týmy z Čech, chtěli po letech reprezentovat vítkovický hokej i v zahraničí. Tak vznikla myšlenka, ze které vzešlo Tourné Du Haut Savois – dvouzápasové turné vítkovických starých pánů v podhůří Mont Blancu ve francouzských Alpách.

„Chtěli jsme sestavit co nejsilnější tým plný zvučných jmen s extraligovou nebo prvoligovou minulostí. Bohužel řada hráčů se omluvila už dopředu z pracovních důvodů. Ještě problematičtější bylo, když se nám den před odjezdem ozval Pavel Cagaš z nemocnice po operaci slepého střeva a pár hodin po něm se omlouval i Martin Michalík, kterého potkala smutná událost v rodině. Proto jsme ještě na poslední chvíli museli sáhnout do sestavy a doplnit tým některými ne tak zvučnými jmény,“ prozradil k začátku celého turné jeden z organizátorů Miroslav Dětský.

Tým dorazil do francouzského St. Gervais, kde jej po dni volna čekal první duel, proti místnímu HC Mt. Blanc, týmu bývalých tradičních klubů Megéve a St. Gervais. „Docela nás ale překvapila sestava. Měli to být stejně staří pánové jako my, ale většinu týmu tvořili starší hráči místního druholigového týmu a dokonce i pár juniorů. Podle toho také zápas vypadal. Od začátku to bylo hodně rychlé,“ přidal svůj poznatek Daniel Kysela, obránce Vítkovic a také spoluorganizátor turné. Vítkovičtí se i přes věkový a nutno přiznat i kondiční hendikep dokázali v zápase udržet, dokonce na úvod trefili dvakrát tyč. Na úvodní branku domácích ještě do závěru první třetiny odpověděl Martin Smeták vyrovnávací brankou. „Jenže pak se naplno projevila nadmořská výška. St. Gervais je kolem třinácti set metrů nad mořem. V první třetině nám to ještě jezdilo, ale po přestávce jsme měli velké problémy to vůbec udýchat.  Na začátku druhé třetiny jsme z brejků dostali dva rychlé góly. Kamil Rudl v bráně chytal fantasticky, chytil snad tři tutovky, ale ani to nezabránilo Francouzům přidat čtvrtou branku. Po druhé třetině to tak s námi vypadalo všelijak,“ přiznal Dětský.

Jenže Vítkovičtí nejeli do Francie na výlet, jakmile mají na sobě dres s rytířem Vítkem na prsou, jsou, jako by ještě stále hráli nejvyšší soutěž. „Slovo si v kabině vzal Lumír Kotala, navrhl trochu jinou taktiku, která pak na ledě fungovala a vyplatila se nám,“ zmínil Kysela. Hned po přestávce se Vítkovice vrátily do hry gólem Jůvy. Ostravané si díky nové taktice začali vytvářet stále více šancí. Na rozdíl jediné branky snížil Pavel Sikora. „Neskutečně jsme se zvedli. V hledišti bylo zhruba pět stovek diváků, kteří tleskali, fandili. Z tribun se ozývalo i české Do toho! Udělalo nám to velikou radost, motivovalo nás to. Bohužel možná právě z přemíry snahy jsme udělali pár zbytečných faulů, Francouzi začali oplácet, došlo k pár menším potyčkám, za které jsme ale byli vylučovaní my a soupeř naše oslabení trestal,“ pokýval rameny Dětský. HC Mt. Blanc tak porazil Vítkovice 6:3.


„Navzdory trochu nervóznějšímu konci zápasu se ale vše neslo v přátelské atmosféře. Soupeři byli dost překvapení, když zjistili kolik nám je a jaký hokej jsme ještě schopní hrát,“
pousmál se Kysela.

Den volna strávili Ostravané lyžováním i lanovkovým výjezdem na vrchol Aiguille Du Midi, do více než čtyř tisíc metrů nad mořem. „Nahoře už se nám přece jen trochu zamotala hlava, člověk chtěl dýchat a neměl co, ale vše bylo v pořádku. Náš týmový lékař Jindra Prokop nemusel zasahovat,“ vyprávěl Dětský.

Další zápas svedli Vítkovičtí v Chamonix. Duel byl součástí vzpomínkových akcí k 95. výročí prvních zimních olympijských her, které hostilo právě Chamonix. „Zápas proti Chamonix měl ještě vyšší tempo, než ten předchozí. Vzhledem k tomu, že ale nadmořská výška Chamonix není tak značná a my už byli v Aplách přece jen několik dní, už jsme neměli takové problémy,“ uznal Dětský. HC Chamonix už nastoupil v sestavě staré gardy v čele s někdejším výborným hráčem a současným reprezentačním asistentem Pierrem Pussem. Vyrovnaný hokej s velkým počtem gólů bavil jak fanoušky, tak samotné hokejisty. „Byla to skvělá přestřelka, byl to otevřený hokej, všechny nás to hodně bavilo. Vždyť tři minuty před koncem byl stav osm osm. My jsme jej chtěli strhnout na svou stranu, a tak jsme v posledních minutkách vrhli všechny síly do útoku, což se nám nevyplatilo. Chamonix nám přidal dvě branky navíc,“ komentoval zápas Daniel Kysela, který podal skvělý výkon společně s Lumírem Kotalou a Martinem Smetákem, který vstřelil rovné čtyři branky. Stará Garda Vítkovic v Chamonix sklidila potlesk ve stoje.

Celkově Ostravané zanechali i přes dvě prohry ve Francii skvělý dojem, svědčí o tom reakce nejen fanoušků a týmů, se kterými hráli, ale i ostatních. „Pozvali nás i pro příští rok s tím, že stará garda nedalekého Morzine Avoriaz má zájem s námi také sehrát zápas. Z toho máme velkou radost, že jsme mohli reprezentovat vítkovický hokej a že jsme jej hlavně reprezentovali úspěšně. Velký dík patří Danu Kyselovi, který po organizační stránce zařídil vše na nejvyšší úrovni,“ pochválil kolegu Miroslav Dětský na závěr.

TOURNÉ DU HAUT SAVOIS

HC Mt. Blanc – Vítkovice 6:3 (2:1, 2:0, 2:2)

Branky Vítkovic: 5 Smeták,(Badal,Kotala),42 Jůva M,(Smeták,Uberall),47 Sikora (Kysela,Dětský J.). Vyloučení: 2:5. Využití: 2:0. Diváci: 450.

Vítkovice: Rudl – Überall, Nachtmann, Šimek, R. Jůva, Kysela, J. Dětský – Badal, M. Jůva, M. Smeták – Gála, Kotala, Guman – M. Dětský, Sikora, Piecha.

HC Chamonix – Vítkovice 10:8 (3:1, 2:4, 5:3)


Branky Vítkovic:
4 Smeták (Uberall,Badal),22 Kotala (Guman,Nachtman),24 Kysela (Sikora,Piecha),32 Smeták (Kysela,Jůva M.),36 Smeták (Badal,Uberall),42 Jůva M. (Badal,Smeták),48 Smeták (Kotala,Jůva R.),56 Badal (Kysela,Gála). Vyloučení: 2:2. Využití: 1:1. Diváci: 200.

Vítkovice: Rudl (od 50. Polášek) – Überall, Nachtmann, Šimek, R. Jůva, Kysela, J. Dětský – Badal, M. Jůva, M. Smeták – Gála, Kotala, Guman – M. Dětský, Sikora, Piecha.