Stará garda Vítkovic míří na turné do podhůří Mont Blancu

Dvě přátelská utkání sehrají hokejisté Staré gardy Vítkovic ve francouzských Alpách pod nejvyšší horou Evropy. Ve středisku Chamonix dokonce budou součástí oslav 90. výročí první zimní olympiády.

Stará garda Vítkovic míří i za hranice. Polovina ledna zastihne „staré pány“ vítkovického hokeje v podhůří nejvyššího vrcholu Evropy – Mont Blancu ve francouzských Alpách. Vysloužilí hokejisté z moravskoslezského kraje zde pod patronátem HC VÍTKOVICE STEEL a s Rytířem Vítkem na prsou odehrají dvě přátelská utkání s tradičními francouzskými kluby.

„Už několik let se účastníme turnaje starých gard, který se zatím bez výjimky konal v Ostravě. Právě tady mezi námi uzrála myšlenka, že bychom mohli vyjet i někam do zahraničí a zahrát si i s jinými, českými a slovenskými kluby. Není ničím neobvyklým, že se ve světě pořádají turnaje starých gard, ale na ty většinou jezdí jen týmy z Čech. Teď jsme chtěli udělat změnu a do zahraničí vyrážíme my,“ prozrazuje pozadí turné s francouzským názvem Tourné Du Haut Savois obránce staré gardy Vítkovic Daniel Kysela.

„Využili jsme kontaktů a jazykových schopností Dana Kysely a soustředili jsme se na Francii. Podařilo se nám domluvit ve Francii velmi zvučné týmy, moc se těšíme, že si užijeme pořádný hokej a že taky rozšíříme jméno Vítkovic dále,“ říká útočník týmu a jeden z hlavních organizátorů Miroslav Dětský.

Vítkovickou stará garda vyráží do Francie 15. ledna. V pátek 17. ledna se Ostravané střetnou v Saint Gervais se starými pány dnešního HC Mont-Blancs, což je nástupnický tým tradičních týmů Saint Gervais a Megéve. V neděli 19. ledna se Vítkovičtí utkají se starou gardou Chamonix. Právě k Chamonix se vztahuje i pikantní skutečnost. Město Chamonix si letos připomíná 90. výročí první zimní olympiády. Tehdy se do obce pod majestátným sjely na přelomu ledna a února 1924 reprezentace šestnácti zemí v rámci týdne zimních sportů VIII: letní olympiády, později byly právě hry v Chamonix vyhlášeny zpětně přijaty jako hry I. zimní olympiády. Celá oblast si tuto historickou událost připomíná většími či menšími událostmi a právě střetnutí starých gard domácího Chamonix a českých Vítkovic je součástí vzpomínek na zrod zimních bojů pod olympijskými kruhy.

„Jsme rádi, že se můžeme k oslavám připojit, je to něco úžasného. Jsme rádi, že nám francouzští organizátoři vyšli ve všem vstříc. Velkou zásluhu na tom Pierre Pousse, člen realizačního týmu francouzské reprezentace,“ připomíná Kysela a dodává, že oblast francouzských Alp si Vítkovičtí vybrali zcela záměrně. „Pokud jde o hokej ve Francii, tak právě tato oblast hraje nejdůležitější roli. Drtivá většina hráčů francouzské reprezentace pochází odtud a hokej zde má také největší zvuk.“

Vítkovičtí se samozřejmě snažili pro tak prestižní turné sestavit co nejsilnější a také nejzvučnější sestavu. „Oslovili jsme většinu vítkovických hráčů, a to i současné vítkovické funkcionáře a trenéry. Konkrétně i Františka Černíka, Ladislava Svozila nebo Romana Šimíčka. Bohužel už dopředu jsme věděli, že to je spíše fantazie. Vítkovice hrají v tomto termínu extraligu, a tak start těchto hráčů nepřipadal v úvahu kvůli jejich pracovnímu vytížení,“ připomíná Kysela. „Mrzí nás, že se z pracovních důvodů nemohou turné zúčastnit ani Petr Holubář, Honza Vavrečka, Aleš Flašar, Aleš Tomášek, Peťa Folta, Libor Polášek. Ale chápeme, že ne každý si může vzít v zaměstnání volno, přece jen ty časy, kdy byli profesionálními hokejisty a hokej je živil, už jsou pryč a je nyní živí jejich zaměstnání. Petr Fabián s námi také nejede, ten podle svých slov ukončil kariéru i pro staré gardy,“ podotýká Dětský.

„I tak jsme ale dali dohromady docela zajímavou sestavu, ve které je sice pár hráčů, kteří neprošli Vítkovicemi, ale jsou z našeho regionu a hlavně jsou ochotni bojovat za Vítkovice, což je pro nás to nejdůležitější,“ pokračuje Dětský.

Turné Staré gardy se koná pod patronací HC VÍTKOVICE STEEL, ale hlavní tíha organizace i nákladů šla za samotnými hráči Staré gardy. „Já věřím, že si nikdo nemyslí, že jsme za to placení. Je to náš koníček, pokračujeme v tom, co nás bavilo a baví a chceme i dál oblékat vítkovický dres. Turné do Francie je sice finančně hodně náročné, ale rozpočet pro něj jsme dokázali naplnit. A to i díky přátelům, kterým není proti srsti přispět na takovou akci. Z mnoha, kterým samozřejmě děkujeme, bych vzpomněl třeba Rosťu Olesze, který nám také dost pomohl,“ uvádí příklad Miroslav Dětský.

Tourné du Haut Savois Staré gardy Vítkovic ovšem nebude jen o hokeji. „Samozřejmě je to pro nás i svým způsobem dovolená, takže bereme s sebou lyže. Máme na programu sjezd ledovce, výjezd na vrchol Aiguille Du Midi. Tím hlavním je ale samozřejmě hokej, setkávání se se stejně starými hráči, se kterými jsme se před lety v aktivních kariérách potkávali. Hokej byl a stále pro nás je vším, a tak se v něj snažíme pokračovat a pokračovat také v reprezentaci našeho klubu, Vítkovic,“ dodává na závěr Daniel Kysela.

Program Staré gardy Vítkovic – Tourné Du Haut Savois

17. ledna 2014: Mont-Blancs – Vítkovice
19. ledna 2014: Chamonix – Vítkovice

Sestava Vítkovic: Cagaš, Rudl – Kysela, Nachtmann, Überall, Sikora, Šimek, R. Juva – Michalík, M. Smeták, Badal, Dětský, Kotala, Gala, M. Juva, Piecha, Guman. Lékař výpravy: MUDr. Jindřich Prokop.