Spengler Cup do rukou Ženevy, Vítkovice celkově páté

Po dvou bronzových účastech se hokejisté HC VÍTKOVICE STEEL vrátili ze Spengler Cupu bez medaile. Ostravané nakonec skončili pátí, prestižní trofej zvedli nad svou hlavu hokejisté Ženevy.

Souboje na 87. ročníku nejprestižnějšího klubového turnaje planety zahájily zápasy v základních skupinách. Ve skupině Torriani si to spolu rozdali hokejisté Rochester Americans, Servette Ženeva a CSKA Moskva. Ve skupině Cattini bojovali domácí HC Davos, Team Canada a HC VÍTKOVICE STEEL.

Ostravané nejprve ve vyrovnaném zápase podlehli Kanadě, ačkoli dvakrát vedli. Poté celkem jednoznačně podlehli Davosu a ve skupině skončili na posledním místě. Davos porazil Kanadu a postoupil přímo do semifinále poháru. Ve vedlejší skupině si ani bod nepřipsali hokejisté celku AHL z Rochesteru. O vítězi skupiny rozhodoval vzájemný duel mezi Ženevou a CSKA, ten nakonec v prodloužení získala Ženeva. CSKA a Rochester museli, stejně jako Vítkovice a Kanada do čtvrtfinále.

Pavouk turnaje svedl dohromady oba severoamerické celky, zatímco Vítkovice se střetly s CSKA. Nad moskevským velkoklubem Ostravané vedli 2:0, ale Rusové vyrovnali a v prodloužení využili přesilovou hru, čímž pro Vítkovice turnaj skončil. Jednoznačné derby zámořských celků se Rochesteru podařilo zdramatizovat, ale přesto postoupila favorizovaná Kanada.

V semifinále už čekali vítězové – Davos a Ženeva. Davos se postavil CSKA, Ženeva s kanadským trenérem Chrisem McSorleyem reprezentaci Kanady. Domácí Davos sahal po vítězství, ale dva góly Radulova a dalších zařídily remízu, která trvala až do samostatných nájezdů, které pro Moskvany rozhodl Frolov. Ženeva si vedla jednoznačněji, a to i když v posledních deseti minutách Kanada snížila na rozdíl jediné branky. Vyrovnání nepřišlo, loňský vítěz se musel spokojit s prohrou a zůstal bez medaile.

Finále mezi CSKA a Ženevou začal mnohem lépe pro Servette. Švýcaři do 37. minuty vedli 4:0. Rusové dosáhli na výrazné snížení, každopádně vyrovnat nedokázali. Vedení Ženevy v 59. minutě pojistil Lotyš Daugavinš, a to znamenalo, že poprvé v klubové historii mohli hokejisté Servette zvednout nad hlavu pohár dr. Spenglera.

Vítkovice nakonec obsadily celkové páté místo, za třetím Davosem a čtvrtou Kanadou. Poslední skončil americký Rochester.