Spengler Cup 1981: Skóre rozhodlo o umístění mimo medaile

Podruhé se vítkovický hokej na Spengler Cup podíval přesně před třiceti lety. Pětapadesátý ročník nejstaršího a nejprestižnějšího mezinárodního turnaje klubové hokejové scény jasně ovládl moskevský Spartak, na dalších místech už ale vládla vzácná vyrovnanost.

Historicky první vystoupení vítkovických hokejistů na Spenglerově poháru v prosinci 1980 skončilo skvělým druhým místem, přičemž Ostravané měli nadosah i samotné vítězství. Vítkovická parta udělala v Davosu na celou evropskou hokejovou veřejnost dobrý dojem, zvláště na pořadatele samotného prestižního turnaje. Už na Silvestra 1980 tak organizátoři s velkou chutí zvali ostravský klub na následující ročník. Vítkovičtí souhlasili a v prosinci 1981 se opět vydali do švýcarských Alp.

Pozvání do Davosu ještě umocnil a upevnil fakt, že mužstvo, které se při své premiéře ve Švýcarsku tak proslavilo, získalo na jaře 1981 mistrovský titul. Na Spengler Cupu 1981 tak byly Vítkovice jediným týmem, který se v tomto roce mohl honosit prvenstvím ve své lize.

Už samotná cesta do Davosu ale dala znát, že tento ročník Spengler Cupu bude pro Vítkovice odlišným od toho předchozího. Ostravané se totiž museli obejít bez jednoho z elitních útočníků, konkrétně Zbyňka Neuvirtha, který ve Švýcarsku prodělal zápal plic. Příčinou nemoci byla hodně zvláštní situace. Po cestě totiž autobus s vítkovickými hráči uvízl v závěji a hokejisté, kteří krátce před tím absolvovali náročný trénink, museli v hlubokém mrazu ven a tlačit autokar, obléknuti při tom byli jen v teplákovkách. Právě tehdy Neuvvirth silně prohladl až se z toho vyvinul zápal plic.

Obsazení Spengler Cupu 1981 bylo odlišné od toho loňského. Trojice Davos, Spartak Moskva, Vítkovice byla sice stejná, ale Německo reprezentoval Kolín nad Rýnem a místo švédského Färjestadu se do Švýcarska vydal tým Minnesotské Univerzity. Právě z tohoto univerzitního klubu vzešlo devět z dvaceti olympijských vítězů na hrách v Lake Placid 1980.
Vítkovice na tom před turnajem nebyly nejhůř, ale mistrovský tah už v tomto roce chyběl. Ostravané byli stále na špici ligy, ale už to nebyl onen tým titulové sezony. Vítkovice zahájily pohár střetnutím právě s Minnesotou a díky lepší první třetině jej také vyhrály.

Následovala pohra s Kolínem nad Rýnem. Němci udeřili ve druhé třetině, kterou zvítězili 3:0 a konečný výsledek 6:3 jasně mluvil pro ně.

Třetí duel svedl dva loňské uchazeče o zisk poháru. První třetina připomněla vyrovnaný bojovný zápas z předcházejícího roku. Spartak Moskva sice skóroval, ale po úvodní dvacetiminutovce vedl jen 1:0. Nicméně Vítkovice mohly pouze vyrovnat. Spartak svůj náskok navyšoval a nakonec zvítězil 5:2, čímž se nasměroval k obhajobě prvenství. Kuriozitou zápasu mezi Vítkovicemi a Spartakem bylo, že jej pískal současný předseda IIHF René Fasel.

Ilustrační foto

Pro Vítkovice to nevypadalo nějak růžově, ale situace nebyla ztracena. Po třech zápasech byl vývoj turnaje takovýto: jasně vedl Spartak se třemi výhrami. Následoval Davos se dvěma výhrami a jednou porážkou, Kolín n. R. se dvěma výhrami a jednou porážkou a Vítkovice s jednou výhrou a dvěma prohrami. Na posledním místě byla Univerzita Minnesota, před kterou byl zápas se Spartakem.

Pokud tedy Vítkovice chtěly vylepšit své postavení, musely v závěrečném zápase uspět proti domácím. A to se jim nakonec i podařilo. Ostravané vyhráli první třetinu gólem Planovského, ve třetí třetině pak ještě skórovali Černík a Figala a vítězství 3:1 bylo na světě. Kolín prohrál se Spartakem, stejně tak i Minnesota.

Resumé 55. ročníku Spengler Cupu bylo takovéto: Spartak vyhrál bez zaváhání, Davos, Kolín a Vítkovice měly shodně po čtyřech bodech, Minnesota bez bodu poslední. Rozhodovalo tedy skóre. Davos byl v aktivním poměru, bral tedy druhé místo. Vítkovice i Kolín měly shodně bilanci -3, jenže ve prospěch německého mužstva hovořil vyšší počet vstřelených branek stejně jako vzájemné utkání. Kolín tak skončil na bronzovém stupínku a Vítkovice braly „bramborovou medaili“.

Spengler Cup 1981

Výsledky Vítkovic:

TJ Vítkovice – University Minnesota 5:4 (2:1, 1:1, 2:2)
Branky:
Vlk 2, Venkrbec, Kacíř, Černík – Thoresen 2, Hartzell, Yon

EC Köln – TJ Vítkovice 6:3 (2:1, 3:0, 1:2)
Branky:
Truntschka 2, Meitinger, Hofherr, Hiemer, Schiler – Vlk, Říha, Černík

Spartak Moskva – TJ Vítkovice 5:2 (1:0, 2:1, 2:1)
Branky:
I. Kapustin 2, Boldin, I. Orlov, Tumenev – Krayzel, Plánovský

TJ Vítkovice – HC Davos 3:1 (1:0, 0:0, 2:1)
Branky:
Plánovský, Černík, Figala – Marco Triulzi

Ostatní výsledky: HC Davos – EC Köln 8:2 (4:1, 4:0, 0:1), Spartak Moskva – HC Davos 10:4 (7:1, 1:2, 2:1), EC Köln – University Minnesota 9:7 (5:2, 1:2, 2:4), Spartak Moskva – EC Köln 4:2 (1:0, 1:1, 2:1), HC Davos – University Minnesota 5:2 (2:1, 0:1, 3:0), Spartak Moskva – University Minnesota 8:1 (3:0, 3:1, 2:0)