Spengler Cup 1980: Premiéra mohla skončit senzací

Letošní vystoupení hokejistů HC VÍTKOVICE STEEL na Spengler Cupu nebude v klubové historii prvním. Vítkovická parta se do Davosu na nejprestižnější a nejstarší turnaj klubové scény mezinárodního hokeje vydala poprvé už přesně před jedenatřiceti lety.

Na Štědrý den, 24. prosince 1981, přesně v osm hodin večer se autobus plný vítkovických hokejistů vydal od zimního stadionu Josefa Kotase na cesty. Před partou ostravských hráčů bylo téměř tisíc kilometrů, více než deset hodin v autobuse a čtyři duely na nejstarším a nejprestižnějším turnaji mezinárodní klubové scény – slavného Spengler Cupu.
Co se nepovedlo generaci Ladislava Staňka a Oldřicha Seimla, o čem si generace Miroslava Vlacha a „komářího útoku“ mohla z druhé ligy jen nechat zdát, to se nyní podařilo hráčům jako František Černík, Ladislav Svozil, Miroslav Fryčer, Jaromír Šindel a vůbec všem z oné slavné mistrovské party 1981.

Před třiceti lety se ještě turnaj nehrál systémem základních skupin a play off. Bylo to jednoduché, pět účastníků se spolu střetlo jednokolově každý s každým a za vítěze byl prohlášen ten, který nasbíral do tabulky nejvíce bodů.
Vítkovice začínaly svůj premiérový boj na Spengler Cupu zápasem proti domácímu Davosu a už v tom Ostravané předvedli své přednosti. Přestože v cizím prostředí, ve vysoké nadmořské výšce a proti domácím fanouškům prohrávali 0:1 po první třetině. V té druhé se zásluhou Kacíře, Lyčky, Neuvirtha a Černíka dostali do vedení, které jim pojistil Fryčer. Výhra 5:4 znamenala velký úspěch.

V neděli 28. prosince Vítkovice svůj vítězný vstup potvrdily. Švédský Färjestad si v podstatě ani neškrtnul. Jaromír Šindel v bráně nedovolil soupeři jedinou branku a na rozdíl od domácí ligy, na Spengler Cupu vychytal i čisté konto. Zářila také první útočná formace, která hrála v novém složení. Miroslava Fryčera a Ladislava Svozila doplnil na křídle František Černík. Vznikla tak úderná trojka, jejíž útočnou sílu poznali i soupeři v Československu. Ladislav Svozil si proti Färjestadu připsal hattrick.

Ilustrační foto

Den před Silvestrem turnaj pomalu vrcholil. Bohužel Vítkovice tentokrát klopýtly a tato prohra je měla stát hodně. Duel s německým Düsseldorfem se proměnil v nervy drásající přestřelku. Přitom Ostravané měli na svém kontě dvě výhry, zatímco Němci ani jednu. Düsseldorf překvapivě vyhrál první třetinu, Vítkovičtí zabrali a vedení strhli na svou stranu. Po druhé třetině byl stav 6:4 pro hráče s Rytířem Vítkem na prsou, jenže pak přišel zlom.

Co se stalo? Odpověď může nabídnout jeden z lídrů tehdejšího vítkovického týmu, dnešní prezident klubu, František Černík. „Před třetí třetinou nikoho z nás ani nenapadlo, že bychom mohli zápas prohrát. Vyjeli jsme na led s dvoubrankovým náskokem a v dobré pohodě. Jenže pak jsme museli přes dvacet minut čekat na soupeře, který se v šatně o něco handrkoval s pořadateli. V patnáctistupňovém mrazu jsme dělali všechno možné, abychom se zahřáli. Bruslili jsme sem a tam, hráli bago. A najednou se vytratila koncentrace, byli jsme studení. Soupeř přišel z vyhřáté kabiny a hned nám dal dva rychlé góly. Pak už se to na nás sesypalo.“

Vítkovice prohrály třetí třetinu 2:5 a podlehly Düsseldorfu 8:9, což v konečném hodnocení znamenalo, že na Silvestra vedla cesta k zisku Spenglerova poháru jen přes vítězství nad suverénním Spartakem Moskva a ještě minimálně tříbrankovým rozdílem.

Silvestrovské střetnutí o první místo se proměnilo v neskutečnou bitvu dvou skvělých soupeřů. Utkání nakonec nepřineslo vítěze. Prim hráli brankáři, jak Jaromír Šindel, tak Dmitrij Saprykin vychytali čisté konto. Zápas skončil bezbrankovou remízou, čímž se stal Spartak vítězem Spenglerova Poháru.

Paradoxně hned na Nový rok sehrála obě mužstva přátelské střetnutí v německém Kreuzlingenu a Vítkovice vyhrály 8:3!
I tak bylo ale druhé místo debutanta z Vítkovic v Alpách velkým úspěchem. I tento výsledek se velice dobře podepsal na psychice mužstva, které pak v březnu vybojovalo mistrovský titul v Československu.

Spengler Cup 1980

Výsledky Vítkovic:

26. 12. 1980: TJ Vítkovice – HC Davos 5:4 (0:1, 4:2, 1:1)
Branky: Kacíř, Lyčka, Neuvirth, Černík, Fryčer – Schmidt 2, Ruhnke, Anderson

28. 12. 1980: TJ Vítkovice – BK Färjestad 6:0 (2:0, 1:0, 3:0)
Branky: Svozil 3, Stankovič, Kuřidým, Neuvirth

30. 12. 1980: EG Düsseldorf – TJ Vítkovice 9:8 (3:2, 1:4, 5:2)
Branky: Kaczmarek 4, Rottluff 2, Decloe, Klaus, Krüger – Holáň 2, Černík, Stankovič, Stránský, Fryčer, Horák, Svozil

31. 12. 1980: Spartak Moskva – TJ Vítkovice 0:0

Ostatní výsledky: Spartak Moskva – EG Düsseldorf 7:2 (1:1, 2:0, 4:1), Spartak Moskva – HC Davos 6:5 (1:0, 4:4, 1:1), BK Färjestad – EG Düsseldorf 5:4 (2:2, 1:0, 2:2), HC Davos – EG Düsseldorf 4:2 (1:1, 1:1, 4:0), Spartak Moskva – BK Färjestad 6:4 (2:1, 2:1, 2:2), BK Färjestad – HC Davos 7:1 (3:0, 3:1, 1:0).