SPA – VIT 2:4: Vítkovice čtvrtou výhrou v řadě vyrabovaly Spartu

Čtvrtá výhra v řadě a celkově šestý triumf nad Spartou za sebou! Vítkovičtí úřadovali i v Praze a v dohrávce 16. kola stáhli díky výhře na „rudém“ ledě stáhli ztrátu na třetí místo v tabulce na pouhopouhý jeden bod. Pro všechny ostravské fanoušky nejlepší pozvánka na páteční druhý duel proti pražskému „S“, tentokrát na domácím ledě.

HC Sparta PrahaTakzvaný back to back duel mezi Vítkovicemi a Spartou začal úterním střetnutím v Praze. Ostravané chtěli potvrdit čtvrtou pozici v tabulce a v neposlední řadě také odrazit možný útok Sparty, jejíž výkony jdou rapidně nahoru. Modro-bílí ale proti svému tradičnímu sokovi museli postavit řádně poupravenou sestavu. Jednak pro zranění chyběli Dej, Urbanec, Tybor a Výtisk, ale vzhledem k tomu, že se jednalo o dohrávku 16. kola, nemohl nastoupit z administrativních důvodů ani útočník Milan Bartovič. Sparta možná překvapivě povolala do brány Petra Kváču z Českých Budějovic. Už po pětačtyřiceti sekundách dostal David Květoň od Marka Hrbase přihrávku z levé strany před odkrytou pravou část Kváčovy brány, ale střela bez přípravy minula klec. Pražané ale nepůsobili rozhodně zaskočeně, i když kotouč byl na úvod utkání častěji na holích hostů, Sparťané čekali na každý moment k brejkové situaci a i Patrik Bartošák měl dost práce. Ve 4. minutě dostaly Vítkovice k dispozici početní výhodu po faulu Dvořáka na Lva za vlastní branou. Domácí ale mohli velice záhy hned dvakrát zahrozit z oslabení. Ostravanům se nedařilo dostat se efektivně do pásma, výpad Davida Květoně zbrzdil ofsajd, a tak jejich přesilovka vyšla naprázdno. Nebezpečí před Bartošákem přinesla střela Michálka s následnou tečí Jaroslava Hlinky. Vítkovičtí mohli krátce na to složit reparát z přesilové hry, ale síly na ledě se rychle vyrovnaly poté, co se provinil Karol Sloboda ve snaze zastavit další z brejků rudých. Hra se postupem času opticky vyrovnala, vyložených šancí ale na obou stranách příliš nebylo, bitva připomínala spíše taktickou přetahovanou, byť v rychlém tempu. Pražané jako by pomalu začali utahovat útočnou smyčku kolem svého soupeře, čím dál častěji úřadovali v pásmu Vítkovic a Patrik Bartošák si připisoval jeden těžší zákrok za druhým. Ve 14. minutě řešili sudí zárodek šarvátky po ataku Dvořáka na Květoně. Díky tomu získali Ostravané opravdovou druhou početní výhodu utkání a netrvalo dlouho, než Ivan Baranka od mantinelu našel pasem v mezikruží připraveného Jakuba Lva, který z první přesně trefil – 0:1. Inkasovaný gól na chvíli zbrzdil Spartu, ale v 18. minutě měl Hlinka po zachycení rozehrávky velkou šanci, naštěstí pro hosty měl na zakončení příliš málo času. Samotný závěr první periody museli modro-bílí zvládnout ve čtyřech. Domácí předvedli pozičně dobrou početní výhodu, zkraje poslední minuty třetiny projel pásmem Reichenberg a našel u tyče připraveného Jaroslava Hlinku, který zametl kotouč do vítkovické klece a po dvou zápasech ukončil neprůstřelnost Patrika Bartošáka – 1:1. Současně se sirénou přišla ještě šarvátka, ve které za hosty figuroval David Květoň, ale více, než strkanice, z toho nebylo.

Po dalekonosných pozdravech ze zadních řad pro oba brankáře otevřela druhou třetinu další přesilovka Vítkovic, potřetí v zápase šel pykat Dvořák, ale po souboji v rohu kluziště se opět síly na ledě vyrovnaly. Po krátkém tlaku Sparty v útočném pásmu přišel výpad Marka Hrbase, jeho střelu Kváča odrazil, ale dojíždějící Lukáš Kucsera jej dokázal bekhendem překonat a vrátit Vítkovicím vedení – 1:2. Ve 25. minutě vyrazil do protiútoku Šimon Stránský, byl nedovoleně zastaven a Pražané byli nuceni znovu pykat. Rostislav Olesz se v přesilovce snažil dvakrát před Kváčou zužitkovat důraz, ale neuspěl. Sudí měli nadále dost práce, v polovině zápasu šli Ostravané do čtyř, Sparta držela pásmo, Andrej Kudrna pálil tvrdě z modré čáry, ale pozorní obránci Vítkovic pokryli a zablokovali možnou dorážku Říčky. Jakub Lev následně odvedl skvělou práci, když přesunul hru před Kváču a když se mu nabídl v ideální šanci Patrik Zdráhal, vyzval svého kolegu ke gólu z oslabení – 1:3. Hra v plném počtu hráčů dlouho nevydržela. Při vyloučení Hrbase okamžitě napálil Reichenberg kotouč na Bartošáka a odražený puk z kruhu vyslal do odkryté klece Miroslav Forman – 2:3. Vítkovičtí byli ale nadále nuceni se bránit přesile, okamžitě po gólu totiž znovu putovali do čtyř a Sparta vycítila šanci ke srovnání v případě třetí využité početní výhody. Domácí si vytvořili velký tlak a rychlými přihrávkami i střelami hodně ohrožovali Bartošáka, Ostravané ale obstáli. Aktivnější Pražané pokračovali v náporu, odpovědí hostů mohla být dorážka Baranky po krátkém zámku v útočném pásmu, ale Kváča se proti střele dokázal hbitě přesunout a téměř jasný gól zhatit. Díky dalšímu vyloučení na straně domácích měly Vítkovice v rozmezí 37. a 39. minuty hned několik slibných šancí, pálili Lev, Hrbas, ale Reichenbergův faul nepotrestali.

Vítkovice vstoupily do třetí části hodně sebevědomě a Sparta byla nucena se dlouho bránit ve vlastní třetině. Ostravané těžili i z nepřesností soupeře, nicméně protiútok domácích ve 43. minutě přinesl velké ohrožení, se kterým si naštěstí Patrik Bartošák suverénně poradil. Pražané ožili a znovu byla k vidění rychlá přetahovaná, ve které oba týmy především ukazovali, jak hbitě dokážou obracet hru. Ovšem až do dalšího vyloučení poté, co Kurovský podrazil Kudrnu. Vítkovičtí ale opět, jako by ani nehráli ve čtyřech, až na krátkou epizodu před Bartošákem drželi Spartu ve středním pásmu a v poklidu oslabení ustáli. Při snaze domácích o aktivní hru předváděli modro-bílí velice dobrou defenzivní stránku svého výkonu, rychlým přistupováním k soupeři a důraznou hrou, podpořenou jistými zákroky Patrika Bartošáka kontrolovali své vedení a číhali na ideální příležitost náskok navýšit. V 50. minutě jeden z takových potenciálních momentů přišel. K volnému puku se dostal Patrik Zdráhal, Kváča ale jeho sólo ve své extraligové premiéře vychytal. Další přišel při vyloučení Pšeničky za špatné střídání, Ondřej Roman měl ideální pozici na kruhu, ale Kváča v rozkleku zachytil puk. V 52. minutě se uvolnil efektní otočkou Reichenberg, Bartošák ale byl připraven jeho střelu vytěsnit betonem. Nebezpečně pálil po skrumáži před bránou také Hlinka, ale i on ztroskotal na vítkovické skále mezi třemi tyčemi. Sparta se od 55. minuty snažila čím dál více utahovat útočné snažení kolem brány. Patrik Bartošák likvidoval jeden pokus soupeře za druhým, obrana úřadovala dobře, nepouštěla Sparťany do přímé blízkosti, eliminovala dorážky. V 57. minutě prorazil blok domácích Patrik Zdráhal a opět sám po křídle ujel, ránu z kruhu ale Kváča vytěsnil. Bylo to ovšem varování pro Pražany, kteří v těchto chvílích vše vsadili na útok. Varování a pak další úder. V 58. minutě Rostislav Olesz zachytil v útočném pásmu puk, nahodil na bránu, kde se rychle zorientoval Jan Hudeček a zajistil Vítkovicím pohodlné dvougólové vedení – 2:4. Sparta měla zoufale málo času a proti byli také velice dobře hrající Ostravané, kterým časomíra hrála do karet. Dvoubrankové vedení si vzít nenechali, vyhráli počtvrté v řadě, Spartu porazili pošesté za sebou. Dotáhli se tak na odstup jediného bodu od třetího Třince!

Vítkovičtí úspěchem v Praze napsali jednoznačnou pozvánku všem ostravským fanouškům na páteční druhý duel se Spartou, který tentokrát bude hostit OSTRAVAR ARÉNA (od 17:20 hodin).

Jaroslav Nedvěd (HC Sparta Praha): Bylo to hodně rozhárané utkání se spoustou zbytečných vyloučení. V každé třetině jsme měli krátký výpadek a soupeř nás potrestal. A i když jsme až do závěru nesložili zbraně a dostali jsme se do tlaku, tak jsme nedokázali vyrovnat. Dnes jsme neměli štěstí, nepřetlačili jsme to a jsme bez bodu.

Jakub Petr (HC VÍTKOVICE RIDERA): Máme další tři body. Kolega Pavel Trnka nazval utkání rybníkovým hokejem. Mělo to znaky úterního zápasu, extraligová kvalita tam z obou stran po většinu času chyběla. V úvodní třetině jsem měl pocit, že naše mužstvo nepředvádělo to, co by mělo. Ve druhé části jsme šli do vedení, v závěru se dostala Sparta do tlaku, ale třetí třetiny v posledních kolech zvládáme. Je tam zodpovědná a týmová práce. Ale pořád to není herně takové, jak si představujeme. S maximální pokorou bereme tři body, vyhrát na Spartě vždycky potěší..

HC Sparta Praha – HC VÍTKOVICE RIDERA 2:4 (1:1, 1:2, 0:1)

Branky: 20. J. Hlinka (Reichenberg, Forman), 32. Forman (Reichenberg, Michálek)  – 14. Lev (Baranka, Sloboda), 23. Kucsera (Hrbas), 30. P. Zdráhal (Lev), 58. Hudeček (Olesz). Rozhodčí: Hribik, Hejduk – Brejcha, Jelínek. Vyloučení: 7:7
Využití: 2:1. V oslabení: 0:1. Diváci: 5432. Střely na branku: 40:32

HC Sparta Praha: Kváča – Kalina, Michálek, T. Dvořák, Nedomlel, Švrček, Pavelka, Jandus – Říčka, Vrána, Kudrna – Smejkal, Černoch, Uher – Reichenberg, J. Hlinka, Forman – Kumstát, Pšenička, Dvořáček

HC VÍTKOVICE RIDERA: Bartošák – Klok, Sloboda, Baranka, Hrbas, D. Krenželok, Trška – Olesz, Lev, Hudeček – D. Květoň, Roman, Szturc – Kucsera, Kolouch, P. Zdráhal – Kurovský, T. Jáchym, Š. Stránský – Tomi