SPA – VIT 1:4: Lídr sražen, Vítkovice na ledě Sparty suverénní

Tak tohle se Vítkovicím opravdu povedlo. Navzdory doznívající viróze si Ostravané vyšlápli na vedoucí Spartu, dokonce na jejím ledě. Pražané se dokázali prosadit jen jednou, navíc v přesilové hře. Modro-bílí po celou dobu kontrolovali hru, dvěma góly se do sestavy po uzdravení vrátil Ondřej Roman.

HC Sparta PrahaMožná více, než střetnutí na ledě vedoucího celku, trápily Vítkovické před středeční dohrávkou otázky spojené se zdravotním stavem po vlně střevní virózy, která se prohnala hráčskou kabinou. Ne všichni Ostravané byli i před duelem na Spartě zcela fit, nicméně pozitivní bylo zjištění, že se do sestavy vrátil forvard Ondřej Roman. Modro-bílí tak na rozdíl od nedělního střetnutí nepotřebovali výpomoc hráčů prvoligové Poruby, nicméně k ideální sestavě a ideálnímu rozpoložení jim přece jen ještě dost scházelo.

Pražský lídr možná plánoval připravit na Halloween svému ostravskému soupeři strašidelné momenty. V úvodních momentech zápasu skutečně byl aktivnější, ale modro-bílí se rozhodně nedali zastrašit a byli to oni, kdo udeřil jako první. Už ve 2. minutě se dokázali usadit v útočném pásmu a poté, co zůstal Ondřej Roman před bránou, nebylo pro zadáka Ivana Baranku nic snadnějšího, než centra druhé formace vyzvat pasem k otevření skóre – 0:1. Domácí byli opaření, chtěli převzít iniciativu zápasu, ale rychlé vyloučení na jejich straně snahu zbrzdilo. Reagovat v oslabení mohl unikající Petr Kumstát, ale Bartošák byl na jeho atak připraven. Mírná převaha Vítkovic pokračovala i po přesilové hře. Pražané takový vývoj nepředpokládali a snažili se přitvrdit. Po průniku Květoně až k Machovskému a střetu mezi nimi se na vítkovického útočníka agresivně obořil Košťálek, Květoň nabídku šarvátky přijal a rychlou ranou domácího bitkaře poslal k ledu. Bez ohledu na počet hráčů na kluzišti drželi Ostravané stále otěže zápasu v rukou. Matěj Machovský byl v permanenci. Domácí si v první dvacetiminutovce vytvořili prakticky jedinou větší šanci, více se museli soustředit na obranu. Aktivně hrající Vítkovičtí svého tradičního ligového rivala pořádně trápili.

Také po přestávce ovládali modro-bílí dění na ledě, jejich chuť k útočení byla evidentní a Matěj Machovský zapisoval jeden zásah za druhým. Jenže pak přišel obrat kurzu, Kudrna zavezl kotouč do obranného pásma Vítkovic. Z následné akce v přesilové hře se u tyče dokázal prosadit Lukáš Pech, jehož střela sjela po Bartošákově betonu do branky – 1:1. Ostravany inkasovaná branka nezastavila. Vyloučení na straně Pražanů jejich snahu znásobovalo. Radoslav Tybor mohl vrátit hostům vedení, ale proti jeho střele vytáhl zázračnou lapačku Machovský. Polovina utkání spustila útočné hody, zvláště 31. minuta bavila. Nejprve si na odraženou Košťálkovu střelu najel k dorážce Kumstát, ale Bartošák zasáhl. Brejková situace Patrik Zdráhal vyrazil z obranného pásma, ale i Machovský dokázal pokus soupeře zneškodnit. Remízový stav vydržel ale jen do 33. minuty. Ostravané znovu strhli vedení na svou stranu. Tlak v útočném pásmu proměnil takřka z brankové čáry v rohu kluziště Ondřej Roman a druhým gólem vykouzlil úsměv na tvářích vítkovických fanoušků – 1:2. Modro-bílí od této chvíle znovu kontrolovali dění na ledě, zastavovali pokusy rudých už ve středním pásmu a rychle otáčeli hru zpět před Machovského. Až na ojedinělou šanci Kumstáta patřil i závěr druhé třetiny Ostravanům.

Vedoucí celek měl posledních dvacet minut na to, aby s výsledkem něco udělal a tomu také odpovídal vstup do poslední části. Pražané se pokoušeli předčít svého soupeře v aktivitě, vybudovávali si šance, například Sill nebo Pavelka, ale netrvalo dlouho a Vítkovičtí znovu převzali iniciativu. Mnoho na tom nezměnila ani druhá přesilovka Sparty, navzdory kombinační hře v útočném pásmu se do větší šance domácí v sytě červených dresech nedostali. Zůstávalo jen otázkou času, kdy se převaha borců z Ostravy více promítne do stavu skóre. Dvoubrankové vedení jim pak ve 49. minutě zajistil ranou z kruhu Radoslav Tybor – 1:3. Vítkovičtí hráli uvolněně, sebevědomě, ale také takticky velice dobře. Sparta začala působit bezradně, v křeči. Změnu mohla přinést početní výhoda z 50. minuty, ve které se snažil prosadit Kanaďan Blain, ale Patrik Bartošák mu výborným zákrokem snížit nedovolil. Necelých pět minut do konce přišla poslední šance pro domácí. Před přesilovou hrou při vyloučení Jana Výtiska se kouč Sparty Uwe Krupp odhodlal k oddechovému času, ale především ke hře bez brankáře. Risk ale Pražanům nevyšel, kotouč do prázdné brány trefil z poloviny kluziště Roman Szturc – 1:4. Utkání sledovalo do tohoto momentu více než 7 000 diváků, ale po čtvrtém gólu hostů začali fandové opouštět arénu. Mezitím se domácí znovu odhodlali ke hře bez brankáře a znovu se snažili v šesti sevřít vítkovickou čtveřici. Bez úspěchu. Po návratu Výtiska na led se i Machovský vrátil do brány a hned musel zasahovat proti sebevědomému výpadu Jozefa Baláže. Pátý gól sice nepadl, ale to vůbec nic nekazilo na radosti Vítkovických, kteří dokázali zcela suverénně porazit vedoucí Spartu na jejím ledě a podruhé v sezoně.

Uwe Krupp (HC Sparta Praha): Musím říct, že Vítkovice hrály opravdu dobře. Zejména v obraně i jejich brankář měl svůj den. Soupeř dal navíc góly ve správný okamžik. My jsme začali velmi dobře. Měli jsme výborná první střídání, jenže jsme inkasovali jako první. Do zápasu jsme se ale vrátili, vyrovnali jsme, ale další důležitý gól daly Vítkovice. Další šance jsme už nevyužili.

Jakub Petr (HC VÍTKOVICE RIDERA): Hokej mě ohromně bavil. Byl bruslivý, byly tam energie i agresivita. Před pár dny se objevilo, že mladým hráčům chybí pracovitost. Jsem rád, že naše mužstvo v sestavě s hodně mladými dokázalo hrát s takovým týmem jako je Sparta. Kdyby Sparta v prvních třech střídáních dala gól, uklidnila by se a utkání mohlo mít jiný průběh. My jsme si ale ve druhé třetině vytvořili dost tutovek, které jsme měli proměnit. S ohledem na to, co nás v minulých dnech potkalo, jsem měl obavy, jestli fyzicky vydržíme. Jsem rád, že to dobře dopadlo.

HC Sparta Praha – HC VÍTKOVICE RIDERA 1:4 (0:1, 1:1, 0:2)

Branky: 25. Pech (Jarůšek) – 2. Roman (Baranka), 33. Roman, 49. Tybor (Černý, Šidlík), 56. Szturc. Rozhodčí: Jeřábek, Pešina – Brejcha, Jelínek. Vyloučení: 5:6, navíc Košťálek (SPA) a D. Květoň (VIT) oba 10 minut osobní trest za hrubost. Využití: 1:0. V oslabení: 0:1. Diváci: 7 132. Střely na branku: 33:28

HC Sparta Praha: Machovský – Gregorc, Delisle, Ouellet-Blain, Kalina, Košťálek, Dvořák, Pavelka – Buchtele, Vrána, Kudrna – Říčka, Sill, Jarůšek – Kumstát, Pech, Forman – Pšenička, Smejkal, Beran

HC VÍTKOVICE RIDERA: Bartošák – Výtisk, D. Krenželok, Hrbas, Baranka, Šidlík, Černý – Dej, Lev, Schleiss – D. Květoň, Roman, Tybor – Szturc, Š. Stránský, Zdráhal – Toman, Pytlík, Baláž