Sezonu Vítkovic odstartoval gólem sedmnáctiletý Tomáš Machů. Být v áčku je čest, říká

V březnu oslavil teprve sedmnácté narozeniny. V květnu jej trenéři A-mužstva povolali ke společným tréninkům s o mnoho staršími a zkušenějšími borci a v srpnu se dočkal svého prvního zápasu i premiérové trefy. Obránce Tomáš Machů se při svém debutu v dospělém hokeji v dresu Vítkovic ukázal v dobrém světle. První zápas poháru proti Zlínu odehrál bez respektu, sebevědomě, jako člen první obrany si připsal první gól týmu v nové sezoně a současně také předvedl velice důležitý obranný zákrok.

Ve Zlíně jsi zažil povedenou premiéru v dresu A-mužstva Vítkovic. Hned ses dočkal gólu. Jak sis svůj první velký zápas užil?

Určitě jsem si jej užil. Ze začátku jsem byl trochu nervózní, ale pak to ze mě po prvních dvou střídáních spadlo a cítil jsem se dobře. Jinak myslím, že to byl povedený zápas, i když samozřejmě mrzí, že jsme nevyhráli.

Dát gól hned v prvním zápase za A-mužstvo se nepoštěstí každému…

Tak, ono to bylo trochu se štěstím. Škoda, že jsme to nedotáhli do vítězného konce.

Se štěstím? Z tribuny to vypadalo, že ti rána z kruhu neskutečně sedla, vymetl jsi růžek zlínské branky.

Šišo (Peter Šišovský, pozn. red.) tam výborně zaclonil. Kdyby před bránou nebyl, tak mi to tam nespadne. Navíc Kubalda (Tomáš Kubalík, pozn. red.) mi puk skvěle hodil ze strany, přesně. Takže byla to souhra všeho.

Jako tým jste na ledě velice krátce, takže toho času na sehrání zatím mnoho nebylo. Každopádně, byla tahle akce něčím, co jste si nacvičili, nebo si řekli, že uděláte, nebo to vyplynulo čistě ze situace na ledě?

Trenéři po nás chtějí, abychom my beci byli v útočném pásmu aktivní. Dobře jsme se tam vykřížili a já dostal ideálně puk, takže jsem vystřelil a padlo to.

Nenapadlo tě ani na zlomek vteřiny, že bys puk ještě někam nahrával, posunul na někoho zkušenějšího?

Nejdříve jsem se díval, jestli tam někdo není, ale pak jsem si řekl, že to zkusím. Vyšlo to.

Kromě vstřelené branky sis v první třetině zápasu se Zlínem připsal i důležitý obranný zákrok, kdy jsi vyškrábl z brankoviště puk už jasně mířící do brány a odpálil jej do bezpečí. Ruční brzda v posledním okamžiku.

Já jsem se otáčel a najednou vidím, že mám v brankovišti pod nohama puk, které jede do brány, takže jsem ho rychle vyhrábl a vystřelil ven. Naštěstí z toho gól nebyl.

Jaká byla reakce spoluhráčů v kabině, některých výrazně starších a zkušenějších, na tvůj výkon?

Gratulovali mi k prvnímu gólu už po první třetině. Bylo to super.

V sedmnácti letech jsi zažil hezký start v dresu A-mužstva, ale tím to zajisté pro tebe nekončí, je to tak?

Určitě ne. Stoprocentně ne. Já budu makat dál a dělat vše pro to, abych tu šanci v áčku zase někdy dostal.

Říkáš to tak, jako bys na nějaký čas příležitost v A-týmu dostat neměl. Myslíš, že úterní zápas byla poslední šance?

To ne, nevím. Nevím, jak to se mnou trenéři zamýšlejí. Ale jsem vděčný za každý moment i každý trénink s A-týmem. Hrát zápas ve vítkovickém áčku je velká čest, stejně jako každý trénink. Budu makat dál, jak nejlépe umím, snažit se a věřit, že si za áčko ještě zahraju.