Roman Szturc: Zápasy s Nitrou mohou být naším odrazovým můstkem

S čistým štítem a hlavně čistou hlavou chtějí hokejisté Vítkovic v úterý na svém ledě vstoupit do play off Champions Hockey League. Třetí nejproduktivnější hráč mužstva v extralize Roman Szturc se těší na bouřlivou atmosféru a také doufá, že série s Nitrou bude pro jeho tým úspěšná a pomůže nastartovat i výsledky v české nejvyšší soutěži.

V úterý vstoupíte do play off Ligy mistrů. Jak vnímáte své šance proti soupeři – mistru Slovenska, Nitře?

Kdo nastřílí více gólů ve dvou zápasech, ten postoupí. Takové je pravidlo. Je to slovenský mistr, ale já osobně moc nevím, co od nich čekat. Mají v týmu několik Kanaďanů, je tam Juraj Štefanka. Těžko říct, jaký hokej proti nám budou chtít zahrát. Na to nás ale připraví trenéři. Výsledky mají zatím dobré, vyhráli základní skupinu Champions Hockey League, i ve slovenské lize jsou nahoře. Síla na jejich straně určitě bude. My do série i do úterního prvního zápasu jdeme s tím, že chceme vyhrát a tak nějak nevnímáme, jestli proti nám stojí celek ze Slovenska, Finska nebo Norska. Výhodou souboje s Nitrou ale je to, že obě města jsou relativně blízko. Co vím, tak má v úterý do Ostravy přijet hodně fanoušků Nitry, takže všichni doufáme, že i naši fandové přijdou a bude výborná atmosféra. Vždy, když je hodně diváků a bouřlivá atmosféra, tak se hraje hned lépe. Samozřejmě jde o play off, takže my k tomu přistoupíme se vší vážností.

Myslíš, že speciální náboj přidá sérii i fakt, že jde o tradiční souboj českého se slovenským mužstvem?

Bude to určitě více hlavně ze strany fanoušků. Co tak vím od našich kluků ze Slovenska a od kamarádů, co na Slovensku hrají, Nitra má opravdu šílené fanoušky, výborné diváky, kteří svůj tým hodně podporují a že se jich do Ostravy taky hodně chystá. V tomto směru to bude určitě speciální. Kdyby přijel mančaft z Norska, tak atmosféra by byla samozřejmě diametrálně odlišná. Na ledě, těžko říct. Samozřejmě, Slováci byli bratia a my je budeme vždy chtít porazit. Jak už jsem řekl, vážnost a náboj tam bude.

Jak ty osobně se těšíš na souboj s Jurajem Štefankou? Jsi jedním z mála hráčů, kteří jej ve Vítkovicích ještě zažili a dokonce aktuálně jediný, kdo s ním hrál ve formaci a nutno podotknout, že velmi úspěšně.

Tuhle otázku jsem čekal (úsměv). Je fakt, že jsem asi opravdu jeden z mála, ne-li jediný, kdo ho tady ze současné kabiny zažil. Ještě Ondra Roman tu byl taky. Ale je pravda, že jsem asi určitě jediný, kdo s ním hrál v lajně. Tehdy jsme ještě s Lukášem Krenželokem hráli spolu a celkem se nám v tom stříbrném ročníku 2010 dařilo. V pravidelném kontaktu ale s Jurajem nejsme. Pamatuji si ho jako super chlapa, takže se těším, až ho zase uvidím. Vím, jakou hraje hru, takže… (úsměv). Ale nějak speciálně na něj se nepřipravuji, nechystám.

Pokud jde o vaši aktuální formu, tak se hodně mluví o tom, že nedáváte góly. Šance si vytvoříte, ale branky nepřicházejí. Může na tom právě tahle série a konfrontace s jinou soutěží, jiným mužstvem, jiným stylem hokeje, něco změnit?

To je právě jedna z věcí, se kterou do téhle série jdeme. Samozřejmě, góly nejsou, tak to zatím bylo. Ale právě my si věříme, že zápasy s Nitrou to změnit můžou. Je to Liga mistrů, je to play off, začíná se od nuly. My do toho můžeme jít s čistým štítem, s žádným pocitem, že něco ztratíme, ale že můžeme jen získat. Je to o dvou zápasech a o celkovém skóre. Právě proto bychom se od toho mohli odrazit, právě teď by nám to tam mohlo napadat a nejen, že tím uděláme výsledek v Lize mistrů, ale také nám to může pomoci do extraligy. Pamatuji si sezony, kdy se nedařilo, pak se odjelo na Spengler Cup – jiná soutěž, jiní soupeři, jiný hokej – a pak jsme se vrátili s čistou hlavou a udělalo se devět výher v řadě, nebo kolik. Nitra klidně může působit stejně, může to být pro nás odrazový můstek.