Roman Ryšánek: Naše sezonní práce se zúročila, stříbro je úspěch

Trenér vicemistrů extraligy mladších dorostenců Roman Ryšánek se ohlédl za stříbrnou sezonou a shrnul cestu svých vítkovických svěřenců za medailovým úspěchem.

Mladší dorost Vítkovic vybojoval na mistrovství republiky titul vicemistra republiky. Bezprostředně po prohraném duelu se Spartou bylo na vašich svěřencích znát zklamání, ale teď s odstupem času už vnímáte stříbro jako úspěch?

Určitě je to úspěch. My jsme sezonou procházeli postupnými cíli, od základní části, přes těžké play off především v první kole se Žďárem, kdy jsme v úvodním utkání doma prohráli a sérii jsme museli otáčet, až po finálový turnaj. Kluků mi bylo až líto, když jsme se Spartou prohráli to finálové utkání o mistra ligy. Kluci byli zklamaní, ale v té chvíli jim nedocházelo, že i přesto dosáhli na obrovský úspěch. Naše celosezonní práce se zúročila a rozdíloví hráči byli hodně vidět.

Jak hodnotíte sezonu z celkového pohledu, převládá pozitivita?

V globálu určitě pozitivně, to ano, výsledkově, ale ne se vším jsem byl spokojen. Zaráželo mě, jak se v závěru sezony herně vytratili hráči mladších ročníků, především ročníku 2002. Přitom už například v nadstavbové části na ně byl velký tlak, a ten zvládli dobře, ale potom ten závěr sezony jim vůbec nevyšel. Možná to bylo poklesem formy, možná zvýšeným tlakem, když přišli rozdíloví hráči ze staršího dorostu. Každopádně máme v plánu si to ještě interně rozebrat a s těmi hráči, kterých se to týká, ještě pořešit a probrat, kde se stala chyba. Ale tenhle výpadek formy mladších hráčů na finálovém turnaji je asi jedinou větší negativní věcí, kterou bych v této sezoně viděl.

Finálový turnaj mistrovství republiky v Hradci Králové byl hodně náročný, jak byste jej shrnul?

My jsme do Hradce přijeli v den prvního zápasu s Plzní. Samozřejmě jsme dorazili s pokorou. Sice jsme paradoxně byli v pozici vítěze východní skupiny, protože ani Třinec, ani Zlín dál nepostoupil, ale přesto jsme na turnaj jeli s pokorou, protože jsme si byli vědomi, že nás čeká konfrontace s nejlepšími týmy. Měli jsme k dispozici sestavu, jakou jsem si představoval. Naše hra se opírala především o vynikajícího gólmana Nicka Malíka. Ale náš výkon byl týmový, přes obranu až po výborný útok. Pro úvodní utkání s Plzní bylo z naší strany důležité, že jsme vstřelili první branku a díky tomu jsme vyhráli. Naopak s Kometou se už v hlavičkách některých hráčů objevily asi myšlenky na to, že to půjde samo, což byla samozřejmě chyba. S Brnem jsme proto prohrávali 0:1 a museli jsme otáčet, čímž nás ten zápas stál spoustu sil. Nicméně prokázala se vnitřní síla týmu, kdy se nám podařilo i tento špatně rozehraný zápas zvládnout a vyhrát.

Po dvou výhrách na kontě vás čekal poslední zápas. Proti vám stála také dosud neporažená Sparta a šlo tedy o přímou bitvu o mistrovský titul…

Poslední zápas se Spartou byl skutečně finálový. Já tvrdím, že to vše bylo opět o prvním gólu. My jsme nastoupili možná až přehnaně ustrašeně, protože Sparta byla jasným favoritem se třemi neuvěřitelně silnými útoky, které vlastně ani nemají slabinu. My jsme v úvodu i díky tomu inkasovali, což dostalo soupeře na koně a naopak nás logicky srazilo. Musím přiznat, že kluci se snažili, bojovali. Stav 0:3 pro nás vypadal hrozivě. Podařilo se nám ale snížit na 1:3 a pak myslím přišly zlomové okamžiky utkání. My jsme si v té chvíli vypracovali dvě šance, jenže jsme je nevyužili. Nechci říkat, co by, kdyby, ale z těchto příležitostí mohly padnout góly a zápas pak mohl vypadat jinak. Jenže my jsme je neproměnili, naopak z následného protiútoku dala Sparta gól na 4:1 a to už jsem vnitřně cítil, že to bude nejspíš nad naše síly. Prohráli jsme 1:7, což bylo opravdu pro kluky hodně bolestivé, ale jak říkám, je potřeba si uvědomit, že i stříbro je hodně cenné a velký úspěch.

Stříbrné týmy mladšího dorostu a 8. třídy HC VÍTKOVICE RIDERA po finálovém turnaji v Hradci Králové. Foto: Juniorský hokej

Myslíte, že se pod vaši prohru v posledním utkání mohla podepsat i určitá únava z náročného programu finálového turnaje?

Na únavu se rozhodně vymlouvat nechci. Turnaj byl stejně náročný pro všechny týmy, takže podmínky stejné. Samozřejmě určitý vliv tam být mohl. Nicméně musíme sportovně uznat, že Spartu bychom asi nebyli schopní porážet pravidelně, mohli bychom ji v jednom utkání porazit, ale ne porážet častěji. Možná, kdybychom vstřelili první gól, kluci by si začali více věřit a mohlo to vypadat jinak. Na únavu se ale vymlouvat rozhodně nebudeme a nechceme.

Výsledkově se vám sezona vydařila, co ale přinesla z pohledu výchovy nových talentů pro A-mužstvo?

V týmu máme hodně šikovných hráčů. Rozdíloví hráči se prezentovali hodně dobrým výkonem, ať už šlo o brankáře Malíka nebo o hráče jako Vojtovič, Beránek, Kylnar, Lewandowski. To už jsou vlastně starší dorostenci a je u nich znát velký talent a mají tak potenciál. Dobře vypadají i mladší hráči – Tvrdý, Pastor, Ivan. A slibně hrají i úplně ti nejmladší z osmé třídy – Brada, Krejsa, Smolka, Cubo, Moškoř, brankář Slíž. To jsou kluci, kteří už mají starty i za mladší dorost a jeví se velice nadějně. Potenciál tedy je a teď už záleží samozřejmě na samotných hráčích, jak jej využijí.