Roman Málek se vrací do Prahy, sezonu dohraje ve Spartě

Fantóm stříbrné sezony 2010/2011 se s Vítkovicemi loučí. Roman Málek odchází na hostování do konce sezony do celku lídra letošní extraligy. V kabině Sparty Praha rozšíří řady exvítkovických hráčů. (AKTUALIZOVÁNO)

Roman Málek byl po drtivou většinu svého angažmá ve Vítkovicích jednou z čelních opor týmu. Z jeho skvělých zákroků těžili Ostravané hlavně v dnes již epické sezoně 2010/2011, ve které modro-bílý klub získal stříbrné medaile. Bohužel letošní extraligový ročník šestatřicetiletému rodákovi z Prahy ve vítkovickém dresu příliš nevyšel. Odchytal jen jedenáct zápasů, během kterých inkasoval 35 gólů při úspěšnosti zákroků 89,52%. K jedenácti extraligovým zápasům je potřeba přičíst také odchytané střetnutí s HC Davos na 87. ročníku Spengler Cupu.

Ostravský klub má nyní k dispozici devatenáctiletého Daniela Dolejše a v posledních týdnech ve výborné formě chytajícího Filipa Šindeláře. Také proto se vedení Vítkovic rozhodlo kývnout na nabídku Sparty Praha, která o služby Romana Málka projevila seriózní zájem. „Romanovi se letos nedařilo podle představ. My nyní máme Dana Dolejše a Filipa Šindeláře, který v posledních zápasech chytá fantasticky. Roman Málek v pozici brankářské trojky, to není přínos ani pro něj, ani pro nás. Sparta o něj projevila zájem a my jsme se i po domluvě s Romanem rozhodli jej na hostování do konce sezony do Sparty uvolnit. V každém případě se ale sluší mu za všechno, co pro Vítkovice během tří a půl sezon udělal, poděkovat,“ říká k odchodu Málka generální manažer HC VÍTKOVICE STEEL Petr Husička.

Roman Málek se tak vrací do rodné Prahy, ovšem poprvé oblékne rudý dres s S naprsou. Stane se aktuálně pátým Sparťanem, který hrával za Vítkovice a celkově sedmým exvítkovickým, který v letošní sezoně v Holešovicích působí, počítáme-li i trenéra A-mužstva Zdeňka Motáka a trenéra juniorky Darka Stránského.


Roman Málek a HC VÍTKOVICE STEEL

První zápas ve Vítkovicích: 17. září 2010
Počet zápasů ve Vítkovicích: 166
Počet čistých kont ve Vítkovicích: 11
Největší úspěchy ve vítkovickém dresu: Vicemistr 2011, Nejlepší brankář ELH 2010/2011. Člen All Stars Spengler Cupu 2011.


Roman Málek: Pro tuhle chvíli je to nejlepší řešení pro obě strany

Po třech a půl letech se Roman Málek loučí s vítkovickou kabinou. Podle jeho slov se cítil v Ostravě jako doma a byl velice rád, že jej vítkovičtí fandové přijali za svého. Nyní ale před ním stojí nový impuls v podobě pražské Sparty.

Po třech a půl sezonách opouštíš Vítkovice, s jakými pocity?

V momentální situaci, v jaké jsem, je to podle mě pro obě strany to nejlepší řešení. Já budu na Vítkovice a na celou tu dobu, po kterou jsem v nich hrál, vzpomínat jen v tom nejlepším. Do Sparty odcházím do konce sezony s tím, že ve Vítkovicích mám ještě platnou smlouvu na další rok, takže uvidíme, co bude pak.

Odcházíš do Sparty, lídra soutěže, velkého kandidáta na mistrovský titul. Vnímáš to jako novou výzvu?

Já jdu do Sparty, kde je situace jasně daná. Jdu tam krýt záda Tomáši Pöpperlemu, kdyby se mu náhodou něco stalo. Vnímám to jako nový impuls, co bude dál, to se uvidí.

V Praze jsi svou kariéru a značnou část své kariéry celkové spojil se Slavií, teď ale oblékneš dres rivala…

Já jsem v podstatě odchovancem Slavie. Je jasné, že Sparta a Slavia se mezi sebou moc rády nemají, ale za prvé je to dlouho, co jsem ve Slavii byl a za druhé jsem profesionální hokejista, mám podepsanou profesionální smlouvu, nemám v ní klauzuli o tom, že bych musel souhlasit s trejdem. Jak jsem už řekl, já jsem za tuhle šanci rád, protože situace ve Vítkovicích se pro mě nevyvíjela dobře a brankář je od toho, aby chytal.

V Ostravě žiješ už čtyři roky, kousek za Ostravou máš svůj druhý domov, tví synové hrají v žákovských týmech Vítkovic. Jak to bude nyní, stěhujete se všichni zpět do Prahy, nebo jen ty?

Je to stěhování jenom pro mě. Je to na jednu stranu výhoda, že po šesti letech budu zase spát a bydlet u sebe doma, ale jenom já. Rodina zůstává v Ostravě, určitě se nebudeme jenom kvůli třem měsícům přesouvat zase do Prahy. Kluci tady hrajou hokej, chodí tady do školy, mají tady kamarády. Tohle je asi nejpřijatelnější řešení. Já mám ve Spartě vyřízené hostování jen do konce sezony, 1. května mi pokračuje smlouva ve Vítkovicích a co bude, to nikdo neví, tři měsíce, to je hrozně dlouhá doba.

Sparta pro tebe asi nebude zcela neznámé prostředí, jednak je to Praha, jednak je tam řada exvítkovických hráčů a lidí, v čele s Lukášem Klimkem a trenérem Zdeňkem Motákem…

Znám oba trenéry, Patrika Martince – manažera. Spoustu kluků ze Sparty znám, i když jsem s nimi nehrál. No, a samozřejmě Lukáše Klimka, se kterým jsem v jednom týmu strávil tři roky.

Tři a půl sezony, to je hodně dlouhá doba. Ve Vítkovicích jsi odchytal desítky skvělých zápasů, dosáhl jsi nejednoho úspěchu, fanoušci si tě oblíbili. Co ti probleskne hlavou jako první, když se řekne Vítkovice, co se ti vybaví?

Dá se říci, že dvě a půl sezony, kdy se mi dařilo. Já jsem to tady bral jako svůj druhý domov, opravdu jsem se zde cítil jako doma. Bylo to tady výborné. Jsem rád, že mě i fandové přijali jako domácího, i když jsem měl na autě pražskou značku. Když jsem sem jezdil dříve, tak mě tady v lásce moc neměli. Já jsem rád, že to tady bylo tak v pohodě a na Vítkovice budu vzpomínat jen v dobrém. Udělal jsem si tady spoustu přátel, bylo to tady fajn. Na jednu stranu se mi odtud neodchází lehce, ale na druhé straně je to teď pro obě strany nejlepší řešení.