Revoluce v mládežnických kategoriích: Jen jeden dorost a extrabody v juniorce

Foto: Juniorský Hokej

Mládežnické extraligové soutěže čeká v nové sezoně řada převratných změn. Výkonný výbor ČSLH na svém zasedání schválil úpravu struktur soutěží. Původní model tří úrovní – juniorské a dvou dorosteneckých – nahradí model dvou kategorií. Změny dozná i hrací systém juniorské extraligy.

Větší konkurence, větší tlak na výkony, lepší příprava na mužský hokej. Mládežnické soutěže projdou v nové sezoně doslova revolucí. Výkonný výbor ČSLH schválil úpravu struktur soutěží, respektive návrat k verzi s jednou úrovní pro juniory a jednou úrovní pro dorostence. V poslední dekádě se hrály mládežnické soutěže v úrovních juniorů a staršího a mladšího dorostu.

Redukcí soutěží ze tří na dvě se sníží celkový počet klubů v nejvyšších mládežnických soutěžích o čtvrtinu – ze současných 72 na nových 54. Při stejném počtu hráčů v těchto věkových kategoriích ale bude důsledkem zvýšení konkurence a také zvýšení důrazu na výkonnost jednotlivých hráčů, ruku v ruce by s tím mělo přijít zkvalitnění jak dorostenecké, tak juniorské kategorie.

Současný model dvou dorosteneckých extralig nahradí jen jedna soutěž, která bude zahrnovat hráče dvou aktuálních ročníků (pro novou sezonu tedy ročníky 2003 a 2004). Dorosteneckou extraligu bude hrát 30 týmů, kromě českých mužstev by neměl chybět ani Salcburk, který svých příchodem do české dorostenecké soutěže značně zvýšil kvalitu extraligy i zápasů.

Zánik jedné z dorosteneckých kategorií není až tak úplný, dojde spíše k jejímu sloučení s juniorskou soutěží. Juniorská extraliga bude od nové sezony tříročníková. Pro sezonu 2018/2019 se tak bude jednat o hráče ročníků 2000, 2001 a 2002. Povoleno bude také nasazování takzvaných overage hráčů, tedy výjimek pro starší hráče. Nastoupit budou moci dva hráči a jeden brankář předchozího staršího ročníku, tedy pro novou sezonu ročníku 1999.

Juniorskou extraligu bude od nové sezony hrát 24 mužstev a změnou projde i herní systém. S ohledem na nová mezinárodně platná pravidla a s cílem hráče na ně co nejlépe připravit, budou po všech zápasech základní části a nadstavby extraligy juniorů následovat prodloužení a případně i samostatné nájezdy – bez ohledu na výsledek v 60 minutách. Prodloužení se bude hrát 3 na 3 a do tabulky základní části bude vítězi prodloužení, případně nájezdů, započten extrabod navíc. Pokud tedy vyhraje mužstvo v základní hrací době a ovládne i doplňkové prodloužení, či nájezdy, zapíše do tabulky namísto dosavadních 3 hned 4 body.

Výkonný výbor ČSLH dále informoval, že počet hráčů, mužstev a klubů, registrovaných v mládežnických kategoriích roste. Zatímco v sezoně 2017/2018 bylo registrovaných klubů v alespoň jedné ze žákovských kategoriích 137, podle předběžných přihlášek bude v nové sezoně hrát v žákovských úrovních 150 klubů.