Rastislav Dej: Tři body s Kladnem byl náš cíl, jedeme dál

Utkání Vítkovic s Kladnem bylo dlouho bezbrankové, až jej ve 32.minutě rozsekl Rastislav Dej. Ač faulován Jaromírem Jágrem, dotlačil kotouč za Cikánkova záda a nasměroval Vítkovice ke čtvrtému vítězství v řadě. Před reprezentační přestávkou ještě zajíždějí Ostravané na led pražské Sparty, kde budou chtít na úspěšnou bilanci navázat.

Rasťo, ta tvá úvodní branka vypadala podivně. Jak jsi dostal puk do brány?

Byla tam dobrá práce od Rosandiče ve středním pásmu, po tom mi to Alex posouval do předu. Puk mi narazil do brusle a pak jsem to chválabohu ještě trochu tečoval hokejkou. Jasný gól, ale bylo to se štěstím trefené, ale to k tomu patří.

Jak bys zhodnotil výkon před tím gólem a pak po něm. Byl tam rozdíl?

Tak, nezačali jsme dobře. Bylo to v úvodu z naší strany takové nemastné neslané, chyběla tomu nějaká energie. Nešly nám nijak extra nohy a nechávali jsme Kladnu v našem pásmu hodně prostoru. Moc rychle jsme k nim nepřistupovali a oni měli dost tutových šancí v první třetině. Míra Svoboda nás hodně podržel, dneska chytal celý zápas výborně a to byl základ uspěchu. Samozřejmě, pak jsme dali z brejku gól, což nám trochu pomohlo na sebevědomí a začaly nám více chodit nohy. Více jsme se dostávali do takových náznaků šancí. Byly tam i fauly od Kladna. Hráli jsme už rozuměji, neztráceli jsme už puky na modrých čarách, ať už útočné nebo obranné. A potom ten druhý gól si dovolím tvrdit, že byl zlomový v té přesilovce. Potom jsme to už docela uhráli, takže od toho gólu určitě zlepšený výkon.

Vyhráli jste čtyřikrát, přesto odstup od posledního je minimální. Je to psychicky náročné?

Ano ano, tak každý tým chce extraligu mermomocí zachránit. Snaží se dělat hráčské výměny, dělají pro to všechno, aby se ta liga udržela. Je to náročné na psychiku i fyzičku, ale musíme se s tím poprat. Nemůžeme se dívat, jestli máme náskok tři nebo čtyři body, musíme jít do každého zápasu a do každé třetiny naplno. Nemůžeme se dívat na tři zápasy dopředu, že budeme hrát doma s někým a pak to urveme. Ale čím dřív se nám povede udělat nějaký rozestup, tím lépe se nám bude ke konci dýchat. Zápasy pak třeba nebudou ze začátku tak psychicky náročné. Pokud to bude vyrovnané, bude to pořád náročné, puky přeskakují o to více a bude to jen boj, boj a boj. Teď je to to samé, musíme bojovat, hrabat, nepolevit ani třetinku. Za každé polevení jsme byli trestaní, nemůžeme nic vypustit. Je to náročné, dole nechce být nikdo. Teď se tam přimotalo i Kladno a to byl náš cíl. Vyhrát za tři body a jdeme dál. Je to náročné, ale nemůžeme se dívat na druhé. Asi zase vyhráli ti za námi, takže musíme jet na Spartu a tam zkusit vyhrát.

U prvního gólu si byl faulovaný Jágrem, před druhým tě sestřelili u mantinelu. Byly to góly vykoupené bolestí?

Tak já říkám je to boj tyhle zápasy. Zvlášť těch týmů, co jsou dole a je to takové malé play off. Poslední čtvrtina bude bolet vždycky. Ale za ty roky už je na to člověk zvyklý.

Jak vnímáš ty změny, které se v týmu dějí během sezony. Jsi jeden z mála, který nastupuje od začátku sezony. Takových vás je asi již jen devět hráčů…

K hokeji to patří a víme jaká byla sezona. Bylo to jako na houpačce a někdy se v hokeji stává, že to uletí. Samozřejmě, chceme tady extraligu zachránit hrát ji i příští rok a nějaké změny přijít musely. Vnímám to samozřejmě pozitivně. Tak borci přišli do týmu zkušení a určitě tomu dali takový nový nádech, ať už v kabině nebo na ledě. Já to vnímám samozřejmě pozitivně a teď ještě potřeba uhrát něco na té Spartě a pak ke konci soutěže s tímto entuziasmem a takovou dobrou obrannou hrou potřebujeme jít dále. Vnímám to velmi pozitivně, že přišli chlapci.