PRO – VIT 2:4 NEDOHRÁNO: Rasistické pokřiky vyhnaly Vítkovické do kabin

Hra šla stranou, v čase 59:03 po nervózním průběhu trefil Dominik Lakatoš odkrytou klec domácích a odměnou za to mu byla sprcha rasistických nadávek. Hosté se pak na znamení protestu odebrali do kabin. Přátelské utkání Prostějov – Vítkovice tak zůstalo nedohráno.

Do Prostějova dorazily Vítkovice v kombinované sestavě, ve které převládali mladší hráči. Trenéři nominovali jen tři útočné formace. První zkušenost s A-mužstvem získal šestnáctiletý Martin Ryšavý. Jestřábi byli od začátku velice houževnatí a s řadou hráčů s extraligovými zkušenostmi se jim dařilo držet s Vítkovicemi krok. Daniel Dolejš a ostravská obrana měli objektivně v první periodě více práce, což ale bylo dáno také faktem, že se hosté dostali hned do tří oslabení. Ustáli je ale úspěšně. Odměnou po třetí ubráněné početní nevýhodě jim byl brejk tří proti dvěma, který povedeně zakončil obránce Daniel Krenželok a otevřel skóre utkání – 0:1.

Druhá perioda byla značně vyhrocená. Sudí nastavili zajímavý metr, na což dopláceli především hosté. Dost to na ledě díky tomu vřelo. Vítkovičtí byli nuceni prakticky permanentně se bránit, nedostali se do tempa. V polovině utkání si to na pěsti rozdali domácí Březák a hostující Daniel Krenželok. Bez ohledu na to, že hostujícího gladiátora složil na zem zasahující rozhodčí, dostal vítkovický bek zdvojený trest a ještě trest do konce utkání. Výsledkem byla další přesilová hra Jestřábů a přesná rána Lukáše Žalčíka – 1:1. Prostějov byl na koni a další vyloučení na straně Ostravanů mu jen hrála do karet. Minutu před druhou sirénou se sice už Kurovský vracel z trestné lavice, nicméně Jestřábi ještě dohráli úspěšnou kombinaci, na jejímž konci byl Lukáš Luňák, který k velké radosti přihlížejících diváků poslal domácí do vedení nad extraligovým celkem – 2:1.

Nervózní utkání vyvrcholilo logicky ve třetí třetině, kdy se metr rozhodčích na úvod odvrátil od domácích. Nicméně zásah holí Jakuba Mušky v obličeji Rastislava Deje byl evidentní. Muška putoval do kabin a Ostravané zužitkovali pětiminutovou přesilovku po 9 vteřinách, kdy benjamínek Martin Ryšavý poslal puk na zakončujícího Alexandre Malleta – 2:2. Zbytek dlouhé přesilovky sice modro-bílí nevyužili, ale uklidnili se. Dostali se do tempa a bylo už jen otázkou času, kdy si vezmou vedení zpět. Ten moment přišel v čase 50:26, kdy v přesilové hře napálil puk na bránu od modré čáry David Kvasnička – 2:3. Prostějov pokračoval v houževnaté hře, ale Vítkovice už měly převahu. V závěru se Jestřábi rozhodli hrát bez brankáře. V čase 59:03 trefil odkrytou klec domácích Dominik Lakatoš – 2:4. Odměnou mu ale z tribuny byly rasistické pokřiky „cigáne, cigáne“. Na ledě se málem strhla mela, ale pokřiky pokračovaly, načež trenéři odvedli své mužstvo do kabin a utkání zůstalo nedohráno.

„Herní aspekt ponechám tentokrát stranou. Žijeme ve 21. století a to, co se stalo v závěru nás opravdu naštvalo, proto jsme se rozhodli k tomu kroku odvést tým do kabiny. Jsme jedna parta, jedna rodina a k žádnému z členů naší rodiny si nikdo nesmí dovolit nic podobného, rozhodnutí bylo okamžité a celý tým jako jeden muž souhlasil,“ řekl k odchodu do kabin kouč Jakub Petr.

Příprava 2019

LHK Jestřábi Prostějov – HC VÍTKOVICE RIDERA 2:4* (0:1, 2:0, 0:3)

Branky: 33. Žalčík (Chlán, Berger), 39. Luňák (Meidl, Jandus) – 16. D. Krenželok, 44. Mallet (Ryšavý), 51. Kvasnička (Výtisk), 60. Lakatoš. Rozhodčí: . Vyloučení: 8:11, navíc Kvasnička (VIT) 10 minut osobní trest za vražení na hrazení, D. Krenželok (VIT) 10 minut a do konce utkání za napadení, Muška (PRO) do konce utkání za vysokou hůl. Využití: 1:2. V oslabení: X:X. Diváci: 1 077
Střely na branku: X:X

LHK Jestřábi Prostějov: Dvořák – Krejčí, Mrázek, Novotný, Muška, Březák, Brančík, Husa – Hrníčko, Račuk, Žálčík – Berger, Novák, Nouza – Krejčík, Chlán, Ouřada – Luňák, Meidl, Jandus

HC VÍTKOVICE RIDERA: Dolejš – Gregorc, Trška, Šidlík, D. Krenželok, Výtisk, Kvasnička, T. Černý – Lakatoš, Š. Stránský, Bernovský – Dej, Mallet, Ryšavý – Kurovský, Werbik, Guman