Po premiéře s Kanadou Vítkovice mobilizují síly na Davos

Druhý zápas ve dvou dnech čeká vítkovické hokejisty na 87. ročníku Spengler Cupu. Tentokrát se český celek postaví domácímu Davosu, se kterým na předešlých dvou turnajích hrál třikrát a vždy byl blízko výhře, nebylo by vůbec špatné vrátit domácím porážky i s úroky. Duel začíná v davoské Vaillant Areně ve 20:15, vysílá jej česká verze Eurosportu a kanál Nova Sport.

O tom, z jakého místa půjdou hokejisté Vítkovic do čtvrtfinále Spengler Cupu, či zda dokonce postoupí přímo do semifinále turnaje, rozhodne jejich páteční střetnutí s domácím Davosem. Ostravané sice při své premiéře na turnaji podlehli Kanadě, ovšem zanechali velice dobrý dojem, s výběrem javorového listu sehráli velmi vyrovnanou partii, dvakrát vyrovnali, dvakrát se dokonce ujali vedení. Bohužel dvě inkasované branky ve třetí třetině zvrátily zápas ve prospěch Kanady, a tak modro-bílí museli přijmout porážku. V žádném případě se ale nemají zač stydět.

Na dlouhé rozbory a hloubání nad čtvrtečním zápasem není čas. Hned v pátek čeká tým trenérů Petera Oremuse a Romana Šimíčka další těžký duel, tentokrát se postaví domácímu Davosu. Právě s HCD Vítkovičtí v posledních čtyřech letech odehráli sedm zápasů a bilance je pro někoho možná překvapivá. Vyznívá totiž pro Ostravany v poměru 4:3. Naneštěstí všechny tři prohry zaznamenali modro-bílí s Davosem právě na Spengler Cupu. Přitom ve všech třech zápasech byli velmi blízko výhře, až na semifinále 2011 všechny skončily rozdílem jediné branky a ve zmíněném semifinále 2011 získal Davos dvougólový náskok jen díky trefě do prázdné brány při power play Ostravanů. Vítkovice tak mají nyní jedinečnou příležitost vrátit domácímu HCD hořkost porážky i s úroky. Oproti zápasu s Kanadou dostane v brance přednost Roman Málek, který v letním přípravném zápase, prostoupeném emocemi a vyhrocenými situacemi, vychytal Vítkovicím nad Davosem vítězství 6:3. Trenéři nevyloučili ani další menší korekce sestavy.

Domácí Davos si po loňském finálovém neúspěchu chce spravit chuť. Tým sice před sezonou opustila česká legie ve složení Petr Sýkora, Petr Tatíček a Josef Marha, ale legendární kouč Arno Del Curto mužstvo doplnil o skandinávské hráče. České zastoupení v HCD přece jen bude, do obrany Švýcaři angažovali Zdeňka Kutláka. Spengler Cupem prověřená brankářská dvojice HCD Leonardo Genoni – Reto Berra se pro letošek taktéž rozpadla. Davos sází na ryze své gólmanské duo, Genoniho tak doplnil bývalý finský reprezentant Mika Noronen. Pro Davos je duel s Vítkovicemi prvním vystoupením na turnaji, mužstvo kolem zkušeného lídra Reto Von Arxe chce před vlastním, dopředu již vyprodaným publikem, v premiéře uspět. Aktuálně čtvrtý tým švýcarské NLA ligy má v úmyslu od začátku hodně tvrdě šlapat na plyn.

Zápas mezi HC Davos a HC VÍTKOVICE STEEL hostí davoská Vaillant Arena v pátek 27. prosince od 20:15 hodin. Čeští fandové jej mohou sledovat na české verzi Eurosportu a na stanici Nova Sport.

HC Davos

Tým švýcarské nejvyšší NLA ligy

Založen: 1921
Město: Davos (Švýcarsko)
Stadion: Vaillant Arena
Týmové barvy: Modrá a žlutá

Největší úspěchy: 30x mistr Švýcarska, 15x vítěz Spengler Cupu

Brankáři: Leonardo Genoni, Mika Noronen, Yanick Schwendener.

Obránci: Ryan O´Connor, René Back, Samuel Guerra, Beat Forster, Noah Schneeberger, Ville Koistinen, Sandro Rizzi, Jan Von Arx, Zdeněk Kutlák, Robin Grossmann.

Útočníci: Andres Ambühl, Gregory Hofmann, Perttu Lindgren, Gregory Sciaroni, Samuel Walser, Marcus Paulsson, Dino Wiesser, Sven Ryser, Enzo Corvi, Reto Von Arx, Dario Bürgler, Peter Sejna, Peter Guggisberg, Niklas Danielsson, Niklas Persson.

Trenéři: Arno Del Curto a Remo Gross

Poslední vzájemné střetnutí s Davosem

31. srpna 2013

HC Davos – HC VÍTKOVICE STEEL 3:6 (2:3, 1:1:, 0:2)

Branky: 6. Guggisberg (Koistinen), 14. Paulsson (Grossmann), 34. Corvi (Grossmann, Ambühl) – 2. Húževka (Strapáč), 13. Kucsera (Šedivý, Kolouch), 16. Szturc (Pastor), 38. Svačina (Húževka), 58. Húževka, 60. Svačina. Rozhodčí: Kämpfer, Wehrli – Fluri, Meuwly. Vyloučení: 11:12, navíc Ambühl a Wieser (oba HCD) a Kudělka a Stehlík (oba VIT) 10 minut. Využití: 2:0. V oslabení: 0:1. Diváci: 1378..

HC Davos: Gennoni – O¨Connor, Back, Forster, Shcneeberger, Koistinen, Paschoud, J. Von Arx, Grossmann – Ambühl, Sciaroni, Sieber, Walser, Paulsson, Wieser, Corvi, R. Von Arx, Guggisberg

HC VÍTKOVICE STEEL: Málek – Stehlík, Pastor, Kudělka Sloboda, Bail, Punčochář, Dudáš, L. Kovář – Szturc, Valčák, Vandas – Huna, Roman, Svačina – J. Káňa, Húževka, Strapáč – Kucsera, Kolouch, Šedivý.

Poslední vzájemné střetnutí s Davosem na Spengler Cupu

Semifinále – 30. prosince 2012

HC VÍTKOVICE STEEL – HC Davos 4:5 (0:1, 2:2, 2:2)

Branky: 28. Klimek (Burger), 32. Kudělka (Huna), 43. Szturc (Walker, Hruška), 55. Svačina (Roman) – 12. Kane, 32. Hoffmann (Bürgler, von Arx), 37. Bürgler (Marha), 47. Thornton (Tatíček), 60. Kane (Joggi). Rozhodčí: Reiber (Švýc.), Skilliter (USA) – Kohler, Muller (oba Švýc.). Vyloučení: 2:2, bez využití. Diváci: 6504.

HC VÍTKOVICE STEEL: Šindelář – Barinka, Wellinger, Sloboda, Kudělka, Stehlík, Voráček, Rehák – Húževka, Burger, Klimek – Svačina, Roman, Huna – J. Káňa, Hruška, Szturc – Šedivý, Kolouch, Kucsera – Walker.

HC Davos: Berra – Forster, Joggi, Back, Grossmann, Alatalo, Ramholt, Schneeberger, Corvi – Hoffman, von Arx, Sýkora – Tatíček, Kane, Eriksson – Thornton, Marha, Bürgler – Sciaroni, Steinmann, Ryser.