PLZ – VIT 4:1: Vítkovice v Plzni neuspěly, zůstaly bez bodu

V duelu na ledě Plzně dokázali hokejisté Vítkovic reagovat pouze na úvodní branku Indiánů. Škodovka před vlastními diváky získala vedení zpět a ve druhé i třetí třetině náskok podpořila.

HC Škoda PlzeňPlzeňská půda dlouhodobě nesvědčí vítkovickým hokejistům, nicméně i tak Ostravané na západ Čech mířili plní odhodlání bojovat a vytěžit ze střetnutí se Škodovkou maximum možného. V jejich sestavě tentokrát chyběl střední útočník Šimon Stránský, kterého do utkání nepustila nemoc. Návrat oproti tomu hlásil zadák Blaž Gregorc.

Domácí Škodovka, ale i hosté si těsně před zápasem opět připomenuli památku nedávno zesnulého zpěváka Karla Gotta. Plzeňští se od začátku snažili překvapovat soupeře tradičními rychlými protiútoky, přečíslení v zárodku ale ostravská defenziva zachytávala úspěšně. Vítkovičtí ale nebyli zakřiknutí a Dominik Frodl měl už v prvních okamžicích dost práce. Obrovskou příležitost vybojoval Jan Schleiss, jeho průnik po křídle ve 4. minutě a následná dorážka Bukartse mohly znamenat otevření skóre, Frodl ale situaci zvládl. Po aktivním úvodu přišla trochu hlušší mezihra, ve které menší počet šancí nahrazoval pohyb a územní přetahovaná. Jenže pak stačilo zaváhání Vítkovických při střídání a nejproduktivnější hráč Extraligy Milan Gulaš se uvolnil a také prosadil – 1:0. Radost v táboře Indíánů ale dlouho nevydržela, do necelé minuty bylo srovnáno, když Tomáš Guman ze strany bekhendovou střelou překvapil Frodla – 1:1. Vedení si domácí vzali zpět ve 14. minutě, kdy po spolupráci s Indrákem uspěl Petr Kodýtek – 2:1. Téměř celá první perioda se zvládla odehrát v kompletním počtu hráčů na ledě, až v 17. minutě přišlo první vyloučení, byl to hostující Šidlík, kdo se provinil a Škodovka tak získala první početní výhodu, která ovšem zůstala nevyužita.

Před vhazováním druhé třetiny se málem schylovalo k menší potyčce, ale naštěstí pro hru vše ukončilo jen důrazné domluvení rozhodčích. Domácí působili o něco sebevědoměji, více se tlačili do zakončení, nutili soupeře k chybám. Přestože plzeňské přesilovky bývají často smrtící i druhou početní výhodu domácích Ostravané ustáli, byť na čas přišli o Erika Němce pro následný desetiminutový osobní trest. Iniciativa dál zůstávala na holích Západočechů. Tedy do chvíle, kdy v polovině zápasu špatně střídali a pro příliš mnoho hráčů museli pykat na trestné lavici. Vítkovická přesilovka vypadala slibně, kolem tyče se protahoval nebezpečně Bukarts, každopádně změnu stavu nepřinesla. To přišlo až těsně poté, v ponechané výhodě pálil od modré čáry Kaňák a puk tečoval před Svobodou Tomáš Mertl – 3:1. Třetí přesilová hra domácím málem uškodila, během ní se totiž doslova utrhl Dominik Lakatoš, jenže v samostatném úniku na Frodla nevyzrál. Vítkovické dobývání území soupeře začalo ve 37. minutě, ale defenziva Plzně fungovala v této chvíli bez vady. Frodl se vytáhl proti pokusům Baláže a Gumana. Následně emoce zvířila bitka mezi Gumenem a Indrákem. Výsledkem byla početní výhoda hostů, kteří si ale její polovinu přenesli do poslední části.

Servítky si aktéři utkání nebrali ani ve třetí třetině, Vojtěch Němec si po odpískání v brankovišti vyskakoval na Lukáše Vopelku, oba po krátké strkanici odešli na trestnou lavici. Indiáni vedli boj velice dobře po taktické stránce. Dvoubrankový náskok jim dával pohodlí. Nesoustředili se výhradně na obranu, ale také se nepouštěli do bezhlavých útočných akcí, hrou ve středním a útočném pásmu drželi puk a šli naproti času. Ostravané měli problém prolomit blok a rozvíjet vlastní útočné akce, když už se jim to podařilo, byl tady ještě Frodl, který i se štěstím dokázal odolávat. V obrovské šanci ze 49. minuty hosté zklamali, přečíslení tří proti jednomu bylo velkou příležitostí, pas Schleisse na druhou stranu vyšachoval Frodla, ale Bukarts před prázdnou bránou netrefil puk ideálně a minul. Vítkovické dobyvačné snahy přerušila záhy poté další přesilová hra Plzně. Gólový efekt nepřinesla, ale domácí získali další potřebné minuty směrem k udržení vedení. V 54. minutě se až před Frodla protáhl Tomáš Černý, ale brankář Indiánů odolal. Šarvátky se množily, už Černý si při své akci vysloužil několik pohlavků. Následně se do potyčky dostali Erik Němec a Miroslav Indrák. V 56. minutě, po Schleissově přenesení hry, pálil z první zcela osamocený Dej, jeho pumelice ale skončila ve Frodlově náručí. Po oddechovém času v 57. minutě následovala hra Vítkovic v šesti bez brankáře, ale nedařilo se jim usadit se v pásmu soupeře. Plzeňští drželi kotouč mimo své obranné pásmo úspěšně a ubránili tak dvoubrankový náskok, který navíc v 58. minutě podpořil trefou do prázdné brány Petr Straka – 4:1. Vítkovice tak v Plzni zůstaly bez zisku bodu.

Jiří Hanzlík (HC ŠKODA PLZEŇ): První třetinu jsme odehráli nervózně. Na spoustě hráčů jsem viděl, že to nejsou oni. Byli jsme bojácní. Od druhé třetiny byl náš výkon v pořádku, takový standardní. V utkání byly pasáže, kdy jsme byli lepší, ale Vítkovice také zlobily a měly šance. Celkově si myslím, že jsme zvítězili zaslouženě. Po přídělěch v úvodu sezony je pro nás bilance jednoho obdrženého gólu ve dvou zápasech úspěchem.

Jakub Petr (HC VÍTKOVICE RIDERA): Pro mě je to zklamání. Jedeme sem takovou dobu po D1, prezentujeme se nějakým hokejem a tentokrát to tam vůbec nebylo. Chtěli jsme ukázat náš styl hokeje, ale Plzeň jsme nepřinutili k maximálnímu úsilí. Stačil jí průměrný výkon, aby nás porazila. Paradoxně jsme měli větší šance, ale proměnit jsme si je nezasloužili. Plzni gratuluji, pro nás je to zdvižený prst.

HC ŠKODA PLZEŇ – HC VÍTKOVICE RIDERA 4:1 (2:1, 1:0, 1:0)

Branky: 11. Gulaš (Moravčík), 14. Kodýtek (Indrák), 32. Mertl (Kańák, Gulaš), 59. Straka (Vráblík, Čerešňák) – 12. Guman (Vopelka). Rozhodčí: Hodek, Úlehla – Ondráček, Špůr. Vyloučení: 4:6, navíc E. Němec (VIT) 10 minut osobní trest za úder do oblasti hlavy a krku. Bez využití. Diváci: 5 615. Střely na branku: 43:28

HC ŠKODA PLZEŇ: Frodl – Moravčík, Kaňák, Pulpán, Vráblík, Houdek, Čerešňák – Heřman, Mertl, Gulaš – Pour, V. Němec, Indrák – P. Straka, Kodýtek, Eberle – Kolda, R. Vlach, Rob – Kantner

HC VÍTKOVICE RIDERA: M. Svoboda – T. Černý, Trška, Šidlík, D. Krenželok, Výtisk, Kvasnička, Gregorc – Bukarts, Roman, Schleiss – Kurovský, Vopelka, Lakatoš – Dej, E. Němec, Mallet – Baláž, Werbik, Guman