PLAY OFF VIT – SPA 2:1: Druhou bitvu rozhodl dvěma góly Květoň

Druhý den, stejný výsledek a druhá výhra na konto Vítkovic. Ostravané naplno využili potenciál domácího prostředí a vedou po dvou zápasech nad Spartou v sérii na tři výhry 2:0. V úterním utkání byli Pražané objektivně lepší, ale modro-bílí byli schopni ustát jejich tlak a změněnou taktikou pak otočit utkání. Absolutorium zaslouží celý tým, nicméně pod druhou výhru se nejvíce podepsal tradičně Patrik Bartošák a především dvougólový David Květoň.

HC Sparta PrahaPondělí přálo Vítkovicím, v úterý byl ale na řadě hned druhý zápas předkola play off. Ostravané chtěli na domácím ledě navázat na úvodní výhru a ve stejném složení vyrazili vstříc snaze o zapsání druhé výhry v sérii. Pražané po solidně odehraném, ale ztraceném prvním utkání chtěli zase zabojovat o prolomení šňůry neúspěchů na severomoravské půdě a srovnat skóre.

Jenom ohňové entreé, česká státní hymna a šlo se rovnou na věc. Zprvu se hra odbývala jako při prvním utkání, tedy z obou stran spíš opatrněji. Sparťané byli o malinko lepší, více dávali do aktivity, Vítkovičtí spoléhali na brejky, ne nezajímavé. Od 8. minuty se ale hra v pěti prakticky nekonala. Alfou a omegou dění na ledě byly šarvátky, strkanice, potyčky. Vše odstartovalo před bránou Vítkovic, kdy se do mely v brankovišti vložil Patrik Bartošák, okamžitě jej zastoupil Daniel Krenželok, ale z boje s Černochem vyšli oba s trestnými minutami a Sparťané tak měli k dispozici přesilovku. Sehráli ji dobře, ale i tak mělo vítkovické oslabení navrch. Další potyčky přišly ve 12. minutě, to si přesilovou hru zahráli domácí, ale jen zkrácenou. Po úniku Kaliny se valná hromada konala v brankovišti Bartošáka a na trestnou putoval Jan Schleiss. Při stavu čtyř proti čtyřem dotlačili hosté puk za Bartošákova záda, ale sudí jednoznačně gól pro postavení hráče v brankovišti neuznali. Ve 14. minutě ujel obraně Sparty Jakub Lev, jenže samostatný únik neproměnil bekhendovým padáčkem. Sparta v závěru třetiny hodně zahrozila, střelci byli aktivní, ale nepřesní. První perioda tak vyšla brankově naprázdno.

Přestávka oba týmy do značné míry uklidnila, mimo herní aspekty už nebyli tolik agresivní. Sparťané pokračovali v aktivní hře a slavili úspěch, ve 23. minutě sevřeli Vítkovice v jejich pásmu a střílenou přihrávku Lukáše Klimka dorazil z bezprostřední blízkosti Lukáš Rousek – 0:1. Pražany gól nabudil. Za to Ostravané se dostávali sami do psychického tlaku, když nebyli schopní využít své těžce vybojované šance. Samostatný nájezd Tybor zakončil forhendem, který ale Machovský vystihl. Květoňův průnik zase skončil v Machovského náručí. Sparta mezitím ovládala mezihru a kontrolovali dění na ledě. Snad největší šanci měli Vítkovičtí ve 32. minutě v ponechané výhodě, hnali se tři na dva, předvedli kombinaci po ose Dej – Olesz – Hrabal a ten posunul do druhé vlny na najíždějícího Lva, který ale přestřelil. Následná přesilovka byla hodně nepovedená a diváci, kterých tentokrát dorazil do Arény mnohem více, než na úvodní duel, začali pochybovat. Z letargie ale jak svůj tým, tak ochozy probral David Květoň. Ve 34. minutě ujel po křídle, nehledal spoluhráče, sám si nabruslil v plné rychlosti před Machovského, zabrzdil a zasunul kotouč mezi jeho betony – 1:1. Ostravané se ještě v závěru periody vypořádali s dalším oslabením a do kabin tak oba týmy opět odešly smírně.

Třetí třetina byla velkou přetahovanou, ve které ale pomalu začaly získávat Vítkovice navrch. Nejprve ukázal srdce fair play Josef Hrabal, když odvolal avizovaný faul poté, co právě jeho hůl zasáhla obličej spoluhráče Deje. Nezískaná přesilová hra se mohla domácím vymstít, ale naštěstí se tak nestalo. Jak čas plynul, začali se Ostravané čím dál více tlačit do útoku a být nebezpeční. Nejprve opatrně, ale s později s čím dál větší razancí. Bylo potřeba vyrovnat se s aktivitou Sparty. Ta byla stále ještě v převaze, ve 44. minutě její naděje na druhý gól zhasil Bartošák při pokusu Hlinky a pak především skvělým obsazením druhé tyče proti Bukartsově dorážce. Od 47. minuty bylo znát, jak se obraz hry mění ve vítkovický prospěch. Hosté naposledy zahrozili v přesilové hře, Košťálek stál před odkrytou klecí, ale minul puk. Kompletní Vítkovice pak zahájily hon za vedoucím gólem. Povedlo se v 50. minutě. Neuvěřitelnou práci odvedl v rohu a za brankou Ondřej Roman, který skvělým napadáním vybojoval puk a zadovkou jej předložil neskutečně pohotovému Davidu Květoňovi, který snad kouzlem dokázal prostřelit kotouč za Machovského záda – 2:1. Euforie strhla sedm a půl tisíce diváků v Aréně. Brankář Machovský své zaváhání odčinil famózním zákrokem proti střele Schleisse ze strany během přesilové hry, jenže to bylo vše. Pražané se pokoušeli vytvořit si tlak až do závěrečné sirény, Vítkovičtí kontrolovali dění na ledě, v power play soupeře dokázali pravidelně dostávat do středního pásma a uhlídat náskok. Po druhé výhře 2:1 v sérii Ostravané využili naplno domácího úvodu a za stavu 2:0 na zápasy jedou do Prahy ke čtvrtečnímu utkání s vědomím, že případná výhra je posune do čtvrtfinále play off.

Utkání na ledě Sparty se hraje ve čtvrtek 14. března od 19 hodin.

Generali Play Off Tipsport Extraligy

Předkolo – 2. ZÁPAS

HC VÍTKOVICE RIDERA – HC Sparta Praha 2:1 (0:0, 1:1, 1:0)

Stav série: 2:0

Branky: 34. D. Květoň (Roman, Mrázek), 50. D. Květoň (Roman) – 23. Rousek (Klimek, Pavelka). Rozhodčí: Hejduk, Mrkva – Svoboda, Lhotský. Vyloučení: 6:5. Bez využití. Diváci: 7 563. Střely na branku: 19:34

HC VÍTKOVICE RIDERA: Bartošák – Hrabal, Trška, Výtisk, Mrázek, Šidlík, D. Krenželok, Černý – Olesz, Lev, Dej – D. Květoň, Roman, Tybor – Szturc, Poletín, Guman – Kucsera, Š. Stránský, Schleiss

HC Sparta Praha: Machovský – Kalina, Blain, Piskáček, Pavelka, Dvořák, Košťálek, Voráček – Smejka. Sill, Černoch – Klimek, Hlinka, Bukarts – Forman, Pech, Jarůšek – Kudrna, Klima, Rousek