Peter Oremus: Odehráli jsme dobré zápasy, teď se musíme kvalitně připravit na ligu

Trenér Peter Oremus dovedl Vítkovice k historicky třetí medaili a druhé v řadě na Spengler Cupu pro klub vůbec. Slovenský kouč vyjádřil spokojenost s tím, že jeho celek měl možnost střetnout se se špičkovými evropskými týmy a nyní už své svěřence připravuje na těžký extraligový program.

Vítkovice pod vaším vedením dokázaly obhájit třetí místo na Spengler Cupu. Jak moc si tohoto úspěchu ceníte?

V prvé řadě je potřeba vyzdvihnout, že jsme odehráli doopravdy dobré zápasy s velmi kvalitními mužstvy. Vzhledem k tomu, že se nehrála NHL, týmy neuvěřitelně posílily právě o hráče této americké soutěže. Vítězství a odehrané zápasy proti takovým celkům nás velice těší. Třetí místo je taktéž skvělé.

Ze všech vašich soupeřů na Poháru měl nejvíce zvučných posil z NHL asi Davos, proti kterému jste v semifinále naopak nastoupili bez dvou obránců základní sestavy. Jak moc těžký byl zápas proti domácímu týmu právě z tohoto pohledu?

Samozřejmě to nebylo lehké, když vám chybí dva beci proti takovému soupeři, je to znát. My jsme si i tak na Davos věřili, protože předešlé zápasy ukázaly, že jsme schopní držet krok s těmi nejlepšími. Bohužel jsme se v tomto utkání nevyvarovali několika chyb, které pak zapříčinily góly v naší síti a nakonec prohru. Mrzí mě, že jsme se těchto chyb dopustili, protože takové jsme snad nikdy v jednom zápase neudělali. I přes tyto hrubky jsme ale semifinále odehráli kvalitně a nebojím se říci, že s trochou štěstí jsme mohli být ve finále my.

Boj o finále byl hodně vyrovnaný, jak moc vás potom mrzela prohra, kterou zařídil Patrick Kane svým gólem dvaadvacet sekund před koncem třetí třetiny?

Mrzelo a mrzí nás to určitě, protože zahrát si finále Spengler Cupu, navíc proti tak silnému týmu, jaký Kanada sestavila, to bylo opravdu něco velkého. Tenhle zápas je ostře sledovaný a my bychom oblétli celý hokejový svět. Na druhé straně ale říkám, že takový je sport a tak je to potřeba brát, Davos se dostal znovu do vedení a zvítězil, dál bych to nerozebíral.

Působíte jako asistent u slovenské reprezentace, ale na Spengler Cupu, který je neoficiálně označován jako mistrovství světa klubů, jste byl poprvé. Jak na vás tento turnaj zapůsobil i z vašeho osobního pohledu?

Už jsem řekl, že úroveň a i organizace tohoto turnaje byla na opravdu špičkové úrovni. Dostat se na Spengler Cup je ať už pro hráče či pro trenéra velká čest a tak to beru i já.

Kromě kmenových hráčů Vítkovic jste měli i jednu posilu ze švýcarského BIelu – Thomase Wellingera – jak se vám jevil?

Já myslím, že odvedl svou práci, do mančaftu zapadl. Z mého pohledu bylo naprosto všechno v pořádku.

Každopádně Spengler Cup je za vámi a nyní vás čeká hodně těžký program v extralize, myslíte, že budete moci v české soutěži čerpat z toho, co jste zažili a odehráli v Davosu?

Odehráli jsme tři kvalitní zápasy, mužstvům jsme se vyrovnali. Teď je podstatné, abychom dobře zregenerovali, dobře potrénovali a tím se připravili, jak nejlépe to půjde. Leden je z našeho pohledu opravdu hodně nabitý a my musíme udělat vše pro to, abychom sérii dvanácti zápasů úspěšně zvládli.

Spengler Cup vás jistě nabil i pozitivní energií. Po prohraném semifinále s domácím Davosem opět celá hala sborově vyvolávala jméno Vítkovic a oslavovala ostravské hráče…

Určitě ano. Naši chlapci zanechali v Davosu velmi dobrý dojem, zalíbili se fanouškům svým herním projevem. Hala to chápala a tím pádem jsme se dočkali tak výborné rozlučky a oslavy.