PCE – VIT 5:3: Vítkovice zaspaly ve druhé třetině a ztrátu už nedohnaly

Vítkovičtí hokejisté v Pardubicích začali dobře, ale nadějný rozjezd se zastavil. Dynamo dokázalo otočit vývoj zápasu a navzdory velkému tlaku hostů v závěrečných minutách i náskok udržet.

HC Dynamo PardubiceVítkovičtí jeli do Pardubic rovnou z Prahy, kde v neděli bojovali se Spartou. Ostravanům nadále chyběli zranění Výtisk, Bartovič i Květoň, takže trenéři modro-bílého celku znovu museli vsadit na notně omlazenou sestavu i s juniory ve svých řadách. Domácí Pardubice čekaly od utkání vzhledem ke svému boji o udržení se na pozicích play off hodně a bylo jasné, že se na svůj mateřský celek bude také chtít vytáhnout současný trenér Východočechů Miloš Holaň. Vítkovice v úvodu zápasu domácí do hry příliš nepouštěly. Zatímco Bartošák sledoval, co se děje na druhé straně kluziště, Kacetl musel likvidovat střely Pytlíka, Koloucha a Slobody. Pardubičtí se domácím fanouškům předvedli až tečí Rolinka ze 3. minuty, ale Bartošák puk bezpečně neměl. Východočeši si o velkou příležitost řekli záhy při své první početní výhodě, ale i když si vytvořili tlak, branku příliš neohrozili. Dobrou šanci si krátce po skončení oslabení vypracoval Szturc, Kacetl pouze vyrazil, ala Kurovský se k dorážce nedostal. Převaha Vítkovic pokračovala. Po pokusu Pardubic o brejk v 7. minutě vyslal puk na útočnou modrou čáru Rostislav Olesz, Jakub Lev přistrčil kotouč do volného prostoru na najetého Rastislava Deje, který tvrdou ranou prostřelil Kacetla – 0:1. V 11. minutě byli hosté blízko druhému gólu, Kolouch prostrčil kotouč na zcela osamoceného Zdráhala, ale jeho protečování bekhendem jen těsně minulo pravou tyč. To už zahrozili i domácí, po závaru v útočném pásmu pálil Kaut, ale Bartošák se stačil včas přesunout. Následovala druhá přesilovka Pardubic, a ta už byla o poznání nebezpečnější, nicméně ostravská čtveřice odolala. V pěti hosté předváděli dobrou hru především ve středním pásmu, kde dobrým napadáním zachycovali zárodky útoků domácích a nepouštěli je tak, až na ojedinělé případy, před Bartošáka. Přesto, v 15. minutě Pardubičtí notně zamotali hlavu hostům před jejich bránou. Jejich hra šla nahoru. Beranova dorážka z brankoviště v 17. minutě ještě srovnání neznamenala, ale třetí vyloučení na straně hostů už červeno-bílí potrestali. Tomáš Rolinek stál na konci přesné přesilovkové formace a doťukl kotouč do klece – 1:1.

Vítkovice měly možnost vzít si vedení zkraje druhé třetiny zpět, ve zkrácené přesilovce pálil Lev, ale jeho pumelici Kacetl kryl, stejně tak udržel důraznou dorážku Tybora. Ostravané se snažili být znovu velice aktivní, jenže Pardubice ukázaly, že umí být produktivní. Z první šance druhé třetiny získaly vedení, Petr Sýkora si nabruslil do útočného pásma a přesnou ranou uspěl – 2:1. Ostravanům se následně nepovedla přesilová hra a sebevědomí domácích úměrně k tomu stoupalo. Ve 28. minutě ujela dvojice Marosz – Treille, ale naštěstí Bartošák dokázal zneškodnit první pokus i následnou dorážku. S narůstajícím herním tlakem Pardubic rostla také bouřlivost atmosféry na zdejší poměry docela slabě zaplněné arény. Ostravané se museli koncentrovat především na defenzivní činnost, potřebovali zabrat směrem dopředu. Ve 33. minutě pálil z kruhu tvrdě Čáslava, jeho střelu Bartošák vyrazil. Obdobně si vedl vítkovický gólman i po střele Trončinského, jenže to už byl před brankou připravený na dorážku Matěj Beran a navýšil skóre domácích – 3:1. Až přesilová hra nalila Vítkovickým novou krev do žil. Ondřej Roman napřáhl na kruhu a po teči Lukáše Kucsery puk zaplul do pardubické klece – 3:2. Ve 37. minutě po protiútoku hledal Ondřej Roman u volné tyče hůl Marka Hrbase, ale nenašel. Pardubice konrovaly nebezpečnou střelou Trončinského a hra dostala ještě větší spád. Rostislav Olesz vysunul dopředu Rastislava Deje, jeho střelu Kacetl jen se štěstím kryl a uspěl i proti Oleszově následné dorážce. Modro-bílí ale viditelně ožili a začali také přispívat svou měrou do dění na ledě. Bohužel pro ně následovala přesná kombinace Tomáška s Tomášem Svobodou k volné tyči, kam se Bartošák nestihl přesunout – 4:2. Hru pak ještě opepřila bitka mezi Patrikem Poulíčkem a Peterem Trškou, který k radosti domácího publika východočeský forvard vyhrál.

Vítkovičtí se pokusili dát své hře nový impuls, na třetí třetinu se proto do brány postavil namísto Patrika Bartošáka Daniel Dolejš. Ve 44. minutě nedokázal za svou bránou rozehrát Kacetl, Lukáš Kucsera získal puk a poslal jej Petru Kolouchovi, který ale kotouč před prázdnou bránou nedokázal trefit. Na druhé straně musel Dolejš zasahovat proti úniku Treilleho. Bylo znát, že Vítkovičtí chtějí s výsledkem něco udělat, ale přenést tuto snahu do dění na ledě se jim nedařilo. Domácí dobře bránili a byli si vědomi toho, že jim stačí nadějný stav pouze udržet. Ve 47. minutě měli hosté šanci tří proti jednomu, ale nedokázali ani dost dobře zakončit. Frustrace a nervozita na straně modro-bílých tak znatelně rostly. Až s přesilovou hrou v 52. minutě a pak z následného tlaku se Ostravané začali dostávat do stále více nebezpečných šancí, Kacetla málem nachytal z nulového úhlu Roman a domácí byli ve svém pásmu hodně přitlačení. Jenže Vítkovicím chybělo to klíčové, góly. Naděje ale svitla, jestliže se hostům dařilo ve třetí třetině se vyhýbat trestné lavici, domácím to nešlo. Po vyhození kotouče z kluziště Kautem přišla pro Vítkovice příležitost a ty s ní naložily úspěšně. Ondřej Roman našel z rohu před bránou Karola Slobodu, který se ranou z první nemýlil – 4:3. Čtyři minuty před koncem třetí části bylo zaděláno na drama. V 58. minutě se na Kacetla řítil Tybor, ale neuspěl. Ostravané to zkusili bez brankáře, jenže se jim nedařilo udržet pásmo a vytvořit si tlak. Minutu a půl před koncem sice s komplikacemi, ale přesto, dokázal Marek Trončinský dovézt přece jen kotouč do odkryté klece a zpečetit vítězství Dynama – 5:3.

Připravujeme…

HC Dynamo Pardubice – HC VÍTKOVICE RIDERA 5:3 (1:1, 3:1, 1:1)

Branky: 18.  Rolinek (Trončinský, P. Sýkora), 24. P. Sýkora (Marosz, Beran), 33. Beran (Trončinský), 38. T. Svoboda (D. Tomášek, S. Treille), 59. Trončinský (Marosz, P. Sýkora) – 7. Dej (Lev, Olesz), 35. Kucsera (Roman, Sloboda), 56. Sloboda (Roman, Kucsera). Rozhodčí: Sýkora, Šír – Kis, Rampír. Vyloučení: 6:4, navíc Trončinský 10 minut osobní trest za nesportovní chování. Využití: 1:2. Diváci: 6360. Střely na branku: 40:29

HC Dynamo Pardubice: Kacetl – Čáslava, Trončinský, Wishart, Cardwell, Mojžíš, Hrabal, Ščotka – Rolinek, Marosz, P. Sýkora – S. Treille, D. Tomášek, T. Svoboda – Perret, Poulíček, M. Kaut – Beran, Dušek, Bojko

HC VÍTKOVICE RIDERA: Bartošák (od 41. Dolejš) – Klok, Sloboda, Hrbas, Baranka, D. Krenželok, Trška – Olesz, Lev, Dej – Pytlík, Roman, Tybor – Kucsera, Kolouch, P. Zdráhal – Kurovský, Š. Stránský, Szturc – Baláž